Ścianka w kuchni

Opinii 0

Nie obraziliśmy się na płytki ceramiczne, bo dobrze wiemy, że świetnie sprawdzają się w kuchni. Ale na nich świat się nie kończy. Udowodnili to Magda i Artur, którzy zastąpili kafle tapetą osłoniętą szkłem.

Tapeta za szybą

Ściana z rolki jest kuszącym pomysłem. Zwłaszcza gdy ma ozdobić kuchnię połączoną z salonem. Pełni wtedy funkcję podwójną, nie tylko dekoruje, ale także scala stylistycznie wnętrze. Jednak mało kto decyduje się na tapetę w obawie przed szkodzącą jej wilgocią. Jest na to rada. Można zabezpieczyć ścianę szklaną taflą, która uchroni ją przed zabrudzeniem. Przezroczysty ekran łatwo da się wyczyścić. Szybę przytwierdza się metalowymi wkrętami ozdobnymi (używanymi do mocowania luster) do kołków rozporowych wbitych wcześniej w ścianę.

 

Farba strukturalna i lakier

 

Gładkie nie znaczy monotonne, a szare wcale nie musi kojarzyć się z bezbarwnym. Wystarczy spojrzeć na ścianę pokrytą masą dekoracyjną imitującą betonowe płyty. Wykonaliśmy ją, używając farby strukturalnej, którą zabarwiliśmy szarym pigmentem. Zależało nam, by uzyskać masę o niejednolitej barwie, dlatego nie wymieszaliśmy składników zbyt dokładnie. Mieszankę rozprowadziliśmy równomiernie na ścianie szpachelką. Później wyrównaliśmy powierzchnię mokrym pędzlem. Zanim zastygła, odcisnęliśmy drewnianą listwą wąskie wgłębienia, dzieląc ścianę na prostokąty podobne do płyt betonu. Kiedy masa wyschła (po 24 godzinach), pokryliśmy ją lakierem do trawertynu, zabezpieczającym przed zabrudzeniem.

 

 

Niezbędnik:


1. Pigment szary
2. Farba strukturalna
3. Lakier do trawertynu

 

Co może struktura?

 

Zwykłą farbe zastąpiliśmy strukturalną, która pozwoliła uzyskać plastyczne efekty dekoracyjne. Sprawiła, że płaska powierzchnia nabrała innego wymiaru i stała się prawdziwą ozdobą kuchni.

 

Farba akrylowa w postaci masy do samodzielnego barwienia może także imitować antyczne kamienne tynki w stylu śródziemnomorskim.

Farba strukturalna i emulsja lateksowa

 

Można zdecydować się na ostrzejszy akcent i zamiast gładkiego betonu wybrać prążkowaną fakturę. Do wykonania dekoracji użyliśmy farby strukturalnej. Tym razem nie zabarwialiśmy masy, tylko nałożyliśmy ją na ścianę stalową pacą i rozprowadziliśmy, uzyskując równą warstwę. Następnie za pomocą zębatej szpachelki wykonaliśmy pionowe faliste linie, zaczynając od lewej strony i prowadząc narzędzie z góry na dół. Trzeba to robić delikatnie, kreśląc wzór po wierzchniej warstwie masy. Gdy ściana dobrze wyschła, po ok. 24 godzinach, pomalowaliśmy ją emulsją lateksową na kolor intensywnej czerwieni. Farba jest zmywalna, dlatego zabrudzoną ścianę można łatwo wyczyścić wodą.

 

 

Niezbędnik:


1. Emulsja lateksowa
2. Akrylowa farba strukturalna
3. Szpachelki zębate

 

Grunt to podłoże

 

Stosowanie farb strukturalnych wymaga odpowiedniego podłoża. Musi być suche i spójne. Luźne fragmenty tynku lub łuszczącej się farby należy usunąć, inaczej nakładanie materiału może spowodować powstawanie pęcherzy i uszkodzenie dekoracyjnej powłoki.

 

Jeśli ściana była wcześniej pokryta farbą olejną, trzeba ją zmatowić papierem ściernym.

 

Sklejka i lakier

 

Drewno nad kuchennym blatem nie zdałoby egzaminu. Za to sklejka, zwłaszcza gdy będzie zabezpieczona lakierem - jak najbardziej. Postanowiliśmy ułożyć z niej barwną kompozycję przypominającą nowoczesne malarstwo abstrakcyjne. Najpierw narysowaliśmy projekt z odwzorowaniem układu wszystkich elementów (w odpowiedniej skali). Na zakupione arkusze sklejki nanieśliśmy wzór pionowych i poziomych linii, następnie zleciliśmy ich przycięcie w punkcie usługowym Leroy Merlin. Każdy z elementów pokryliśmy innym kolorem lakieru, który jednocześnie zabarwił i zaimpregnował sklejkę. Kiedy wszystkie fragmenty wyschły, przykleiliśmy je do ściany klejem montażowym.

 

 

Niezbędnik:


1. Lakiery w różnych kolorach
2. Sklejka o grubości 9 mm
3. Wałek welurowy 11 cm

 

Sekrety mozaiki

 

Układając sklejkę, warto tak zestawić jej kolejne fragmenty, żeby sęki układały się w różną stronę - to urozmaici i zdynamizuje kompozycję.

 

Do malowania lakierem nie nadaje się zwykły pędzel (pojedyncze włosy pozostają na malowanej powierzchni), należy użyć welurowego wałka.

 

Luksfery

 

Znaleźliśmy dla szklanych pustaków nową przestrzeń, czyli ścianę nad kuchennym blatem. W tym miejscu mogą nieco zaskakiwać, ale sprawdzają się idealnie. Są praktyczne, bo można je łatwo i szybko wyczyścić. Do tego rozświetlają wnękę pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami. Niestety ze względu na swą grubość zabierają kilka centymetrów z powierzchni blatu. Układanie luksferów zaczęliśmy od zamocowania dolnego poziomego profilu montażowego. Na nim umieściliśmy pierwszy rząd pustaków, przedzielając każdy krótkim profilem. Listwy poziome zamocowaliśmy jedynie na dole i na górze układanej ścianki. Gdy klej, którym łączyliśmy profile i luksfery wysechł, nałożyliśmy fugę w kolorze zbliżonym do barwy szkła.

 

 

Niezbędnik:


1. Luksfery barwione w masie
2. Profile do luksferów
3. Klej do montażu luksferów
4. Fuga w dobranym kolorze

 

Sposób na płytki

 

Wykonanie ścianki z luksferów wymaga wprawy, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który nie będzie miał problemu z rozróżnieniem profili i zamocowaniem ich w odpowiednim miejscu.

 

Jeśli ułożona kompozycja ma być jasna i świetlista, podłoże za nią musi być pokryte białą farbą i jednolite, bo każdy defekt byłby widoczny przez szklane ścianki.

 

Szablon i emulsja lateksowa

 

Przestrzeń pomiędzy kuchennymi szafkami powinna być interesująca, by mogła pełnić rolę obrazu. I wcale nie trzeba rozglądać się za artystą, który namaluje oryginalny wzór. Wystarczy skorzystać z gotowego szablonu. Tak właśnie zrobiliśmy, ale zanim przyłożyliśmy go do ściany, trzeba ją było najpierw pomalować. Wybraliśmy emulsję lateksową zmywalną, a więc łatwą do utrzymania w czystości. Celowo nie umieszczaliśmy drzewka centralnie, asymetria jest w tym przypadku wskazana.

 

 

Niezbędnik:


1. Emulsja lateksowa w kolorach ściany i wzoru
2. Wałek welurowy 11 cm
3. Pędzel 65 mm
4. Tampon do szablonu

 

Lakier zniesie więcej

 

Jeśli w kuchni gotuje się często, warto zadbać o to, by osady z pary i tłuszczu nie były problemem dla ściany pokrytej lateksową emulsją. Będzie ją jeszcze łatwiej myć, jeśli dodatkowo zabezpieczymy powierzchnię warstwą bezbarwnego lakieru akrylowego.

 

Dodano: 01-03-2012