Przemyślany śmietnik

Opinii 0

Choć wiele osób uważa, że jest to temat mało istotny, miejsce i aranżacja śmietnika powinny być dobrze zaplanowane. Nieprzypadkowy projekt oraz wyposażenie ułatwi nam funkcjonowanie i prowadzenie gospodarstwa domowego.

SEGREGACJA ODPADKÓW

Każdy z nas produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie, dlatego tak ważną sprawą jest idea ich segregowania. Dla dobra natury i nas samych powinniśmy oddzielać szkło, papier, plastik, metal i odpady organiczne. Te ostatnie warto kompostować, jeśli tylko mamy do tego możliwość. Surowce należy wyrzucać do oddzielnych pojemników, zgodnie z zasadą segregacji prowadzoną przez firmę wywożącą odpadki. Aby ułatwić sobie gromadzenie śmieci w domu, warto w kuchni umieścić kosz cargo z trzema przegrodami lub wewnętrznymi pojemnikami oddzielanie na np. resztki mokre, czyli pozostałości po gotowaniu; suche to jest papier, metal, plastik oraz szkło. Dla wielu osób segregowanie jest problemem wynikającym z braku miejsca do składowania zużytych produktów. Jeśli więc w kuchni brak nam wolnej szafki stojącej na kosz do segregacji, możemy w spiżarni lub składziku na narzędzia umieścić najprostszy stelaż na trzy worki na śmiecie, z pokrywami z oznaczeniem rodzaju odpadków. Zajmują one mniej miejsca niż pojemniki i łatwo się je opróżnia.

MIEJSCE NA ŚMIETNIK

Zarówno na niedużej jak i większej posesji umieszenie śmietnika ma zasadnicze znaczenie. Istotny jest łatwy dostęp do niego z domu, jak i z ulicy, dla firmy wywozowej. Z drugiej strony powinno być to miejsce trochę ustronne, w stosunku do głównego wejścia do budynku i nie koniecznie mocno wyeksponowane na najważniejszej osi widokowej. Jeśli nie ma innego wyjścia i warunki te nie mogą być spełnione, warto pomyśleć o formie zamaskowania śmietnika. Wolnostojący budynek zachowany w tej samej stylistyce jak bryła domu, będzie sprawiał wrażenie domku gospodarczego komponującego się w jednolitą zabudowę posesji. Użycie tych samych materiałów wykończeniowych sprawi, że stanie się elementem eleganckiej całości. Wtopiony w zieleń, porośnięty pnączami i obsadzony efektowną roślinnością, może stać się ozdobą ogrodu. Dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie śmietnika w linii ogrodzenia, jako jednolitego ciągu wzniesionego z tych samych materiałów. Wygodnie będzie z niego korzystać jeśli będzie pomieszczeniem przechodnim, czyli z drzwiami od strony domu, oraz z dodatkowymi od ulicy.

WYGODNE POJEMNIKI

Potrzeba segregacji śmieci wpłynęła na wymagania gabarytowe samego pomieszczenia na składowanie odpadków. Choć ilość gromadzonych resztek jest zależna od liczby domowników i charakterystyki prowadzenia gospodarstwa to statystyczna rodzina, składająca się z czterech osób, jest w stanie w ciągu tygodnia wytworzyć 120 litrów różnych rodzajów odpadków. Dla każdego z nich należy przewidzieć oddzielny pojemnik. W zależności od powierzchni oraz wysokości pomieszczenia musimy wybrać kosze o odpowiedniej wielkości i sposobie otwierania. Wygodne będą pojemniki na kółkach, które ułatwią wytoczenie zapełnionego, ciężkiego pojemnika. W śmietniku musi być miejsce na manewrowanie koszami. Doskonale sprawdzą się pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego – są łatwe w utrzymaniu czystości, trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli nie znajdziemy koszy z oznakowaniem segregacji, możemy kupić naklejki, które nie trudno umieścić na ściance pojemnika lub jego pokrywie.

Dodano: 15-10-2013