Projektujemy małą kuchnię

Opinii 2

Kuchnia z wyburzonymi ścianami, otwarta na pokój, daje coś więcej niż tylko optyczne powiększenie metrażu.

WSTĘP

 

Co: Kuchnia o powierzchni 5,95 m2.

 

Dla kogo: Kawaler ceniący minimalistyczne projekty.

 

Zadanie: Otworzyć kuchnię na pokój. Zachować jej funkcjonalność i nadać nowoczesny wygląd.

 

SPOSÓB PIERWSZY - W RAMIE

 

Założenia

 

Kuchnię odwróciłam w stronę pokoju, zostawiając korytarz w nienaruszonym stanie. Drzwi z przedpokoju do kuchni zostały zamurowane, ściana przedłużona w stronę pokoju i zgięta. W ten sposób w nowo powstałym narożniku pojawiła się przestrzeń, którą można wykorzystać na wysoką zabudowę kuchenną. Pionowe rury w rogu pomieszczenia, obok zlewozmywaka, zostały zabudowane nową ścianką-filarem - sięgającą od podłogi do sufitu. Na sąsiedniej ścianie zlikwidowałam dwie płytkie wnęki, żeby w ten sposób zrobić miejsce na kuchenkę z okapem. Po wyburzeniu ściany od strony pokoju, do kuchni prowadzi obszerne wejście. Ramą dla niego stała się widoczna pod sufitem belka konstrukcyjna i podpierający ją boczny słup.

 

Rozwiązania

 

Po zlikwidowaniu ściany posadzkę kuchenną przedłużamy w stronę pokoju. Granicę z parkietem prowadzimy w linii belki konstrukcyjnej. Zanim zaślepimy stare drzwi kuchenne, pamiętajmy o usunięciu futryny.

 

Rozmieszczenie mebli i sprzętów AGD

 

Patrząc z pokoju na kuchnię, nie powinniśmy mieć przed oczyma lodówki, piecyka, czy wiszących szafek. Dlatego ukryłam je w ciągu za wnęką. Styl kuchni jest prosty i neutralny. Białe szafki oraz blaty wtapiają się w tło. Ton pomieszczeniu nadaje okap wyeksponowany na gładkiej czarnej ścianie. Kontrastowy akcent pojawia się też w płytkiej wnęce koło zlewu.

 

 

Plan nowej kuchni:

 

1. Nowa ścianka zasłaniająca rury.

2. Okap kuchenny nad płytą

3. Blaty robocze i stojące szafki

4. Wiszące szafki.

5. Nowa ściana.

6. Wysokie szafy z zabudowaną lodówką i piekarnikiem.

7. Belka konstrukcyjna.

8. Filar konstrukcyjny.

9. Płytkie wiszące szafki

 

 

Mocne strony projektu

1.

Nowy układ porządkuje przestrzeń całego mieszkania. Kuchnia jest odseparowana od wejścia i skierowana na pokój.

 

2.

Przeciwległe ściany kuchni zostały maksymalnie wykorzystane jako miejsce na uporządkowanie i schowanie wszystkich rzeczy.

 

3.

Zabudowanie lodówki, piekarnika i kuchenki sprawia, że wnętrze nie wygląda na przeładowane kuchennymi urządzeniami.

 

 

SPOSÓB DRUGI - BEZ GRANIC

Założenia

 

Żeby zyskać jak najwięcej przestrzeni, wyburzyłam ściany dzielące korytarz z kuchnią oraz kuchnię z pokojem. Tak powstało duże, jasne pomieszczenie - miejsce przygotowywania posiłków i zarazem jadalnia. Jest o ponad dwa i pół metra kwadratowego większe niż w pierwotnym układzie. Chociaż ciąg zabudowy został skrócony, można dodatkowo do prac kuchennych używać stojącego na środku stołu. Głębsze i większe są też szafki nad zlewem, które sięgają aż do sufitu. Zmieści się w nich dużo naczyń i innych akcesoriów.

 

Rozwiązania

 

W pokoju proponuję zostawić istniejący parkiet. W kuchni i w korytarzu, od linii wyznaczonej przez belkę konstrukcyjną, warto położyć nową posadzkę gresową. Żeby zachować harmonię projektu, zdecydowałam się na płytki o wymiarach 45x45 cm. Długość ich boków jest równa szerokości filara. Układanie posadzki zaczyna się w miejscu styku z parkietem.

 

Rozmieszczenie mebli i sprzętów AGD

 

Na otwartej przestrzeni zawsze wyraźnie widać wszelkie aranżacyjne mankamenty. Dlatego szafę w przedpokoju odwróciłam w stronę drzwi wejściowych. Dodatkowo, jej krótszy bok zasłoniłam nową ścianką. Ponieważ zlikwidowana została granica między pokojem a kuchnią, obie przestrzenie powinny płynnie przechodzić jedna w drugą. Także i tym razem wnętrze i jego zabudowa mają kolor neutralnej bieli. Jednak ściany zostały pozbawione czarnych akcentów, a dzięki miękkim liniom krzeseł i abażurów kuchnia stała się subtelna. Zrezygnowałam z typowych uchwytów i gałek, by zachować jednolitą płaszczynę mebli. Szafki otwiera się, pociągając za ledwo widoczne podcięcia w drzwiczkach.

 

Plany nowej kuchni:

 

1. Nowa ścianka zasłaniająca rury

2. Okap kuchenny

3. Szafki stojące i blaty robocze.

4. Wysokie szafy z zabudowaną lodówką i piekarnikiem

5. Szafa w przedpokoju w nowym układzie

6. Nowa ścianka

7. Duże wiszące lampy

8. Stół z krzesłami

9. Filar konstrukcyjny

10. Wiszące szafki

 

Mocne strony projektu

 

1.

Brak ścian oddzielających kuchnię od pokoju i od korytarza powoduje, że robi się przestronniej. Bez problemu mieści się stół z kompletem krzeseł.

 

2.

Jednolita płaszczyzna białych mebli dobrze współgra z resztą wnętrza. Z perspektywy pokoju nie rażą charakterystyczne dla typowych kuchni półki, uchwyty do szafek, czy wieszaki.

 

3.

Ulokowanie zlewozmywaka i kuchenki z okapem możliwie blisko siebie wyraźnie podkreśla strefę pracy.

 

Dodano: 01-03-2012
Uaktualniono: 27-01-2020