Mole w domu – jak się ich pozbyć?

Opinii 0

Jeśli zobaczysz choćby jednego mola w kuchni, przedpokoju lub garderobie, koniecznie zrób przegląd całego mieszkania. Latający po mieszkaniu mol to zwykle znak, że gdzieś w zakamarkach jest ich więcej. Dowiedz się, czego nie lubią mole i jak skutecznie pozbyć się ich z domu!

Dziura w swetrze wygryziona przez mola ubraniowego

W domach występują zazwyczaj dwa rodzaje moli – spożywcze i odzieżowe. W obu przypadkach chodzi o niewielkie (kilkumilimetrowe) insekty latające, które różnią się nieco od siebie barwą i kształtem skrzydeł. Jedne żerują w kuchni, przetrzebiając suche zapasy żywności, drugie buszują przede wszystkim w szafach.

Skąd są mole w kuchni i szafie?

Mole mogą przedostać się do mieszkania otwartym oknem wiosną i latem oknem, z sąsiedniego mieszkania albo razem z zakupami przyniesionymi ze sklepu. Trudno tego uniknąć, choć najbardziej zapobiegliwi zakładają moskitiery we wszystkich oknach, a każdy zakupiony produkt, w którym może się coś „gnieździć”, dokładnie przeglądają i przekładają do szczelnego opakowania (najlepiej szklanego).

Czym zwalczyć mole spożywcze i jak je namierzyć?

W walce z molami – zarówno spożywczymi, jak i odzieżowymi – należy zacząć od poszukiwania gniazd. Ze znajdujących się w nich larw wylęgają się dorosłe osobniki, które rozmnażają się i potęgują problem. Dlatego usuwanie jedynie latających po mieszkaniu moli jest skuteczne jedynie w krótkiej perspektywie czasu.

Larwa mola spożywczego

Gdzie i kiedy mole spożywcze składają jaja? Jak je znaleźć? Gdzie mogą być larwy?

Na początek należy przejrzeć szafki oraz półki, w których przechowujesz suche i sypkie produkty (mąka, kasza, ryż, płatki, otręby, cukier, kakao, kawa, tarta bułka, przyprawy), produkty suszone (suszone grzyby, suszone owoce, suszone zioła), a także orzechy, makarony, czekoladę oraz suchą karmę dla zwierząt.

 

Mole przebywające w mieszkaniach rozmnażają się przez cały rok, ponieważ we wnętrzu pomieszczeń panuje temperatura pokojowa. Cykl życia pojedynczego osobnika wynosi dwa tygodnie. Jednak w tym czasie samica może złożyć 100, a nawet 200 jaj, z których po kilkunastu dniach „wykluwają się” nowe szkodniki. Stadium larwalne trwa znacznie dłużej – miesiąc albo nawet kilka miesięcy.

 

Jaj, a także kokonów moli, szukaj w samych produktach oraz w zgięciach opakowań papierowych i foliowych oraz pod przykryciami pojemników (w gwintach słoików). Jaja i kokony mogą znajdować się także w tych miejscach w szafce, w których dwie powierzchnie stykają się pod kątem prostym (na przykład górna i boczna lub tylna ścianka szafki). Zdarza się, że larwy wędrują po ścianie kuchni aż pod sufit, warto więc przejrzeć i te miejsca.

 

Wyraźne ślady bytności szkodników spożywczych to między innymi:

 • charakterystycznie skawalone produkty sypkie,

 • pajęczynki na opakowaniach tych produktów,

 • liczne nieregularnie występujące dziurki w torebkach z mąką lub innymi artykułami spożywczymi,

 • zanieczyszczenia pozostawiane przez mole.

Mole

Czym odstraszyć mole spożywcze? Jakim zapachem? Jakie rośliny odstraszają mole?

Na mole spożywcze odstraszająco działają niektóre zapachy. Nie lubią lawendy i aromatów cytrusowych (szczególnie pomarańczy). W szafkach z ich ulubionymi produktami warto porozkładać skórki mandarynek lub ususzone pomarańcze z powbijanymi w nie goździkami, liście laurowe lub ziarenka ziela angielskiego. Mole nie przepadają także za zapachem szałwii, rozmarynu i tymianku.

 

Szafki kuchenne należy też regularnie przemywać wodą z octem (w proporcji jeden do jednego), a robiąc generalne porządki, można nawet wstawić do środka naczynie z gorącym octem, zamknąć szafkę i zostawić tak aż do ostygnięcia płynu.

Plasterki pomarańczy z powbijanymi w nie goździkami

Jaki środek na mole kuchenne wybrać?

Środek na mole w kuchni musi być skuteczny, ale jednocześnie bezpieczny dla ludzi i dla przechowywanej w tym pomieszczeniu żywności. Takim narzędziem są feromonowe pułapki na mole, które przyciągają dorosłe osobniki (głównie samce). Pułapki nie niszczą wprawdzie larw, ale skutecznie zapobiegają ich dalszemu rozmnażaniu. Służą także do monitorowania obecności moli w mieszkaniu. Jeśli w pułapkę nic się nie łapie, można przypuszczać, że moli nie ma.

 

Warunkiem powodzenia walki z molami spożywczymi jest konsekwencja. Wszystkie „zainfekowane” produkty należy wyrzucić, a kuchnię regularnie sprzątać. Produkty sprawdzać i zabezpieczać. Same pułapki i zapachy to za mało na tego przeciwnika.

Pułapka - lep na mole

 

Mole ubraniowe – gdzie ich szukać i jak z nimi walczyć?

Mole odzieżowe to problem, który występuje równie często, jak mole spożywcze. Ten rodzaj mola żeruje głównie na ubraniach w szafie, obiciach mebli, w pościeli i na wykładzinach dywanowych. Przez to trudniej znaleźć ich gniazda.
Mole ubraniowe zaznaczają swoją obecność wygryzionymi dziurkami w ubraniach, tapicerkach i innych materiałowych przedmiotach oraz dość specyficznym zapachem stęchlizny. Jaja składają w zakamarkach, szczelinach i ciasnych miejscach.

 

Jak pozbyć się moli ubraniowych z szafy?

 1. 1. Wyjmij wszystkie ubrania i inne przedmioty z szafy.

 2. 2. Wypierz, wywietrz i wytrzep ubrania.

 3. 3. Dobrze je wysusz na słońcu, a jeśli robisz porządki zimą, potrzymaj je trochę na mrozie – larwy moli naturalnie obumrą od niskiej temperatury.

 4. 4. Dokładnie wyczyść szafę wewnątrz i na zewnątrz – wykorzystaj wodę z octem lub szarym mydłem.

 5. 5. Do wnętrza szafy włóż egzemplarz gazety – mole nie lubią zapachu farby drukarskiej.

 6. 6. Zamiast gazety możesz użyć także suszonej lawendy, goździków lub listków laurowych.

 7. 7. Pomiędzy wieszakami warto zawiesić także elementy z cedru lub sosny – mogą to być po prostu drewniane wieszaki albo drewienka nasączone dodatkowo olejkami zapachowymi.

 

Profilaktyka zakłada zachowanie przestrzeni w szafach (ubrania nie mogą być zbyt ciasno poukładane), stosowanie pokrowców, unikanie trzymania wewnątrz rzeczy brudnych lub wilgotnych oraz regularne porządki polegające wietrzeniu szafy i jej zawartości.

Mól ubraniowy

Często zadawane pytania o mole w domu

Czy mole gryzą?

- Mole są szkodnikami, ale nie gryzą ludzi. Żerują na produktach spożywczych, ubraniach wykonanych z naturalnych materiałów, czasami na papierze. Larwy moli „gryzą” odzież, przegryzają opakowania, aby dostać się do żywności. Czynią wiele szkód, ale nie gryzą człowieka.

 

Czy mole latają?

- Dorosłe osobniki moli latają – dość wolno, ale zwrotnie, dlatego zwykle trudno je złapać. Owady te nie są jednak bardzo ruchliwe. We wcześniejszej fazie swojego rozwoju, kiedy są larwami, szybko pełzają po pionowych i poziomych powierzchniach.

 

Czy zjedzenie jaj albo larwy mola z żywnością jest groźne?

- Jeśli komuś zdarzy się skonsumowanie żywności, w której były mole, ich larwy lub jaja, nie powinien martwić się o negatywne konsekwencje dla zdrowia. Mole nie roznoszą chorób, które mogłyby jakkolwiek zagrażać człowiekowi.

Dodano: 19-05-2020
Uaktualniono: 19-05-2020