Meble kuchenne w zestawie

Opinii 6

To tanie i dobre rozwiązanie, jeśli wymiarami oraz funkcjonalnością zestaw mebli kuchennych pasuje do naszych przestrzennych możliwości i potrzeb. Na co zwrócić uwagę wybierając meble kuchenne w gotowym zestawie?

RODZAJE ZESTAWÓW

meble kuchenne w zestawie czarneW ofercie sklepów z wyposażeniem wnętrz, obok pojedynczych szafek kuchennych, z których można skomponować indywidualny wystrój przestrzeni, coraz częściej spotykamy propozycje gotowych zestawów meblowych.

 

Najprostszy komplet składa się z szafki pod zlewozmywak, kilku szafek stojących, w tym jedna z szufladami (wszystkie przeznaczone do przykrycia blatem) oraz szafki wiszące wraz z jedną okapową. Korpusy szafek kuchennych są najczęściej wyposażone w półki, opatrzone frontami wraz z okuciami oraz uchwytami.

 

Podstawowy zestaw jest przeznaczony do niewielkich wnętrz i łatwo będzie go wkomponować w przestrzeń kuchenną niedużego mieszkania. Jeśli wolimy układ ciągów kuchennych w kształcie litery L, również znajdziemy taki gotowy zestaw szafek. Należy jednak sprawdzić, czy zabudowa umożliwia usytuowanie zgodne z naszymi potrzebami (dłuższy bok z prawej lub lewej strony).

 

Ważne jest również w takim ustawieniu, jak zagospodarowana jest narożna szafka stojąca oraz ewentualnie wisząca (zestawy mogą zawierać jedynie dolne szafki biegnące wzdłuż dwóch ścian, a wiszące jedynie wzdłuż jednej z nich). Bardziej rozbudowane zestawy mogą zawierać ciągi kuchenne na 3 ścianach, z bogatszym wyposażeniem, oraz być dodatkowo powiększone o wyspę.

MOŻLIWOŚĆ MODYFIKACJI

Najczęściej zestaw meblowy daje szansę na zmianę kolejności ustawienia szafek w ciągu lub przestawienia ich na sąsiednią ścianę. Możemy też zdecydować, na którą stronę mają otwierać się szafki. Jeśli ich uchwyty nie są w naszym guście, można je zmienić, ale tylko na te o analogicznym sposobie montażu i najczęściej we własnym zakresie. Indywidualna kompozycja ustawienia szafek determinuje następny krok, czyli dopasowywanie długości blatu.

 

Jeśli zdecydujemy się na zakup zestawu kuchennego w hipermarkecie budowlanym będziemy mieli do dyspozycji szeroki wachlarz blatów w różnych kolorach, o różnej grubości, z różnorodnych materiałów oraz serwis na miejscu, który na poczekaniu przytnie nam wybrany produkt na wymiar. Dopasujemy też listwy łączące blaty i maskujące ich wolne brzegi oraz równocześnie dobierzemy tę łączącą blat ze ścianą, w pasującym kolorze. Łatwo też będzie w hipermarkecie budowlanym wybrać zlewozmywak – warto zwrócić uwagę, czy jest on nablatowy, czy nie - od tego zależy wymiar zamawianego blatu.

 

Duży sklep pozwoli nam również na zakup odpowiedniej armatury – pamiętajmy, że wysoka wylewka lub z wysuwaną słuchawką, będzie bardziej funkcjonalna i przydatna w kuchni, ale musi być odpowiednia do możliwości montażowych wyznaczanych przez zlewozmywak. Jeśli do pełnego zagospodarowania przestrzeni brak nam jeszcze pojedynczych mebli, możemy je dokupić u sprzedawcy lub producenta.

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

szuflady w zestawie mebli kuchennychJeżeli zdecydujemy się na pasujący do naszego wnętrza i wyobrażeń zestaw kuchenny, oprócz najważniejszego parametru, czyli wymiaru, warto zastanowić się nad funkcjonalnością szafek. Nie musimy się martwić o to, czy szafki narożne będą się otwierały bezkolizyjnie – to duży atut gotowego kompletu mebli.

 

Zwróćmy jednak uwagę, czy mamy wystarczająco dużo przestrzeni do przechowywania przedmiotów oraz czy przemyśleliśmy miejsce na lodówkę. Jeśli w kuchni mamy okno, sprawdźmy czy uda nam się na ścianie pomieścić zestaw szafek wiszących. Niebagatelną sprawą jest liczba szuflad i półek w szafkach stojących – wygodniej jest korzystać z szafek wyposażonych w szuflady. Ważny jest też system zamknięć.

 

Jeżeli fronty zamykają się na zasadzie zatrzasku, system ten sprawdzi się lepiej przy drzwiczkach matowych lub niepozostawiających śladów. Cenę zestawu mogą podnieść hamulce w zawiasach i samo domykające się okucia, ale warto w nie zainwestować, dla większego komfortu.

 

Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę, czy szafka nad kuchenką jest przeznaczona do montażu okapu z wyciągiem czy jedynie pochłaniacza. Kupujący rzadko sprawdzają głębokość szafek wiszących – pamiętajmy, że płytkie pozwalają na zachowanie większego ładu i łatwiejsze znajdowanie przedmiotów w jej wnętrzu, jednak głębsze są bardziej pojemne.

Dodano: 27-11-2013