Karaluchy – jak pozbyć się uciążliwego problemu?

Opinii 0

Widok karalucha w domu to nic przyjemnego, tym bardziej że jeden osobnik szybko przerodzi się w całą kolonię. Co ciągnie karaluchy do ludzkich mieszkań? Czym się odżywiają? I co najważniejsze - jak się ich pozbyć?

Karaluch na zlewie

Karaluch a prusak – jak je odróżnić?

Owady, które potocznie nazywa się karaluchami, nie zawsze w rzeczywistości nimi są. Zazwyczaj mówiąc o karaluchach, wrzuca się do jednego worka dwa różne gatunki owadów: karaczana prusaka (Blatella germanica), nazywanego również karakonem oraz karalucha właściwego, czyli karaczana wschodniego (Blatta orientalis), który jest gatunkiem kosmopolitycznym, występującym w bardzo wielu miejscach na Ziemi. Jak je od siebie odróżnić?

 

Cechy charakterystyczne prusaka:

 • mierzy ok. 10-15 mm;

 • ubarwienie jego ciała i odnóży jest brudnożółte z czerwonawym odcieniem;

 • jego ciało jest mocno spłaszczone, a sam owad potrafi je spłaszczyć jeszcze bardziej, aby przedostać się przez szczelinę;

 • są ruchliwe;

 • szybko się rozwijają: w zależności od temperatury od 2 do 6 miesięcy;

 • zdolność do rozmnażania osiągają w wieku 4-8 miesięcy;

 • giną w temperaturze -2˚C.

 

Cechy charakterystyczne karalucha:

 • mierzy ok. 17-29 mm;

 • ubarwienie jego ciała jest błyszczące, od rudawego po czarne, u dorosłych osobników zwykle brunatnoczarne;

 • jego ciało jest mniej spłaszczone niż ciało prusaka;

 • jego głowa nie jest zbyt wyraźnie oddzielona od tułowia;

 • rozwijają się wolno: gdy temperatura jest niska, rozwój trwa nawet do 2 lat;

 • giną w temperaturze 5˚C.

Karaluchy – skąd się biorą w mieszkaniach?

Karaluchy, bez względu na to, czy mowa o prusakach czy o karaluchach właściwych, lubią miejsca wilgotne i ciepłe. Potrzebują stałego dostępu do pożywienia, dlatego tak chętnie zadomawiają się wszędzie tam, gdzie przebywa człowiek. Karaluchy w domu pojawiają się wnoszone na ubraniach, obuwiu, w walizkach podróżnych albo torbach. Wchodzą przez okna, przedostają się przez szczeliny w ścianach, często też korzystają z drogi przez rury.

Karaluchy w bloku to z kolei w znacznej mierze wina zsypów śmieci, czyli pionowych szybów prowadzących z każdego piętra w bloku do śmietnika. Jako że są pełne odpadków, karaluchy chętnie w nich żerują. Dlatego karaluchy pojawiają się najczęściej w starych wieżowcach, które mają zamontowany system zsypu śmieci.

Karaluch na jedzeniu

Jak zapobiegać pojawianiu się karaluchów?

Aby uniknąć nieproszonych „domowników”, przede wszystkim należy dbać o higienę mieszkania: sprzątać resztki po posiłku, jedzenie przechowywać szczelnie zamknięte i wyrzucać regularnie śmieci, szczególnie bioodpady. Warto również:

 

 • zmniejszyć temperaturę pomieszczenia;

 • zlikwidować szczeliny, szpary, pęknięcia i dziury, które karaluchy najczęściej wybierają na swoje kryjówki;

 • dokładnie wycierać sprzęt kuchenny: blaty, piekarnik, lodówkę;

 • dokładnie sprzątać łazienkę: usuwać resztki mydła i kosmetyków, wietrzyć;

 • ustawić w mieszkaniu kocimiętkę lub drzewko laurowe – karaluchy nie znoszą intensywnego zapachu tych roślin.

 

Mimo że karaluchy nie gryzą ludzi, stanowią w domu problem:

 

 • zanieczyszczają żywność swoimi wylinkami i odchodami;

 • mogą przenosić wirusy i bakterie, będące przyczyną wielu niebezpiecznych chorób;

 • gdy raz się zagnieżdżą w mieszkaniu, same go nie opuszczą, zamiast tego będą się rozmnażać.

Jak wytępić karaluchy?

Zapobieganie pojawieniu się karaluchów to jedno, ale jak możesz poradzić sobie z problemem, który już istnieje? Aby je wytępić, potrzebować będziesz specjalnych preparatów w postaci żelu, proszku lub sprayu. Jedne przydadzą się do działań doraźnych (pozbycie się karalucha, który chodzi po stole), inne do działań na większą skalę (pozbycie się całej kolonii w stosunkowo krótkim czasie). Czym charakteryzują się konkretne środki do tępienia karaluchów?

 

Preparaty w sprayu (aerozolu) – sprawdzają się szczególnie na powierzchniach otwartych: w domach wolnostojących, w halach i magazynach, pomieszczeniach, w których nie dochodzi do kontaktu z żywnością. Oprysk rozprowadzaj z odległości 20-30 cm w miejscu przebiegania i gromadzenia się karaluchów. Działa do kilku tygodni, później trzeba go powtórzyć.

 

Preparaty w proszku – działają pokarmowo. Można rozrobić je w wodzie i stosować jako oprysk (rozrabiać w proporcji 5 g proszku na 1 litr wody) albo rozsypać bezpośrednio na miejsca występowania niechcianych owadów. Szczególnie przydają się do tych kątów w pomieszczeniu, w których stosowanie wody jest niewskazane, np. przewody i gniazdka elektryczne.

 

Preparaty w żelu – podobnie jak środki w proszku do zwalczania karaluchów, działają pokarmowo. Różnica polega na tym, że ich zastosowanie nie wymaga opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Preparat żelowy aplikuje się pistoletem, pozostawiając niewielkie ilości żelu (ok. 3 mm) w jednym, dwóch lub trzech punktach na 1 m2. Preparat nanieś w miejscach występowania karaluchów i prusaków, tj. na listwach przypodłogowych, pod i za meblami, na prowadnicach w szufladach, w kratkach wentylacyjnych, w rozmaitych szczelinach i rurach. Żel zawiera białko, co sprawia, że jest atrakcyjnym pokarmem dla owadów. Większość populacji ginie w ciągu kilku dni. Jeśli nie zmyjesz żelu, chronić będzie twój dom nawet do 12 miesięcy.

Człowiek w kombinezonie spryskuje meble kuchenne. Dezynsekcja

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Czy karaluchy latają?

- Z jednej strony większość karaluchów wyposażonych jest w skrzydła i ma zdolność poruszania się w powietrzu, z drugiej jednak – ruch ten bardziej przypomina szybowanie niż właściwy lot. Karaluchy nie są w stanie kontrolować toru swego lotu ani utrzymać równowagi. Otwierają skrzydła wtedy, gdy się boją i chcą uciec.

 

Jak wyglądają karaluchy?

- Karaluchy mają tułów, odwłok, trzy pary długich i smukłych, pokrytych kolcami odnóży, a ich głowa zakończona jest czułkami. Są lekko spłaszczone, a głowa wystaje im spod przedniej części tułowia. Niektóre osobniki mają skrzydła. Ich pierwsza para jest bardzo delikatna i prawie przezroczysta, a druga jest pod nią schowana, złożona jak wachlarz. Długość ciała karaluchów waha się w zależności od gatunku, średnio wynosi 17-28 mm. Kolor mają rdzawy lub czarny, są lekko błyszczące.

 

Czy karaluchy gryzą ludzi?

- Nie, ani karaluchy, ani prusaki nie gryzą ludzi. Są jednak niebezpieczne dla człowieka pod innym względem: mogą przenosić choroby, takie jak grypa, dżuma, cholera i gruźlica. Bywają też odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Karaluchy mogą również wywoływać alergię u wrażliwych na nie osób, nasilając objawy takie jak: katar, kaszel, duszności, zmiany skórne.

 

Co odstrasza karaluchy i prusaki?

- Karaluchy nie przepadają za chłodem i hałasem. Drażni je intensywny zapach kocimiętki, liści laurowych, nie przepadają również za octem.

 

Co jedzą karaluchy?

- Karaluchy żywią się każdą materią organiczną, gustują dokładnie w tym, czym żywią się mieszkańcy domu. Zjadają owoce i warzywa, mięso, czekoladę, potrawy gotowane, mąkę. W czasie, gdy brakuje pożywienia, karaluchy nie pogardzą martwym naskórkiem, włosami, mydłem, pastą do zębów, klejem z oprawy książek. W skrajnych sytuacjach mogą zjadać odchody, a także siebie nawzajem.

 

Jakie choroby przenoszą karaluchy?

- Karaluchy mogą przenosić na swoich odwłokach wiele chorób wirusowych i bakteryjnych, takich jak biegunka, gruźlica, czerwonka, tężec, dżuma, trąd, cholera, choroba Heinego-Medina, dur brzuszny lub wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego.

 

Jak karaluchy dostają się do domu?

- Do domów i mieszkań karaluchy przenoszą się na butach i ubraniach ich mieszkańców, w starych drewnianych meblach, na bagażu podróżnym, wchodzą też przez okna, rury i szczeliny w ścianach.

 

Jaki środek na karaluchy wybrać?

- W zależności od preferencji możesz wybrać środek na karaluchy w proszku, płynie lub w formie żelu. Metoda żelowa jest szczególnie skuteczna: karaluchy chętnie zjadają żel, a po powrocie do gniazda giną.

Dodano: 03-07-2020
Uaktualniono: 03-07-2020