Jak zaprojektować i umeblować kuchnię?

Opinii 5

Przemyślany układ szafek oraz sprzętów decyduje o tym, czy miejsce przygotowywania posiłków sprzyja pracy i wręcz ją ułatwia, czy nie. Dobrze zaprojektowana i umeblowana kuchnia spowoduje, że będziemy mieli wszystko pod ręką i nie trzeba będzie niepotrzebnie nakładać drogi w czasie gotowania. Źle urządzona kuchnia powoduje, że w ciągu swego życia przemierzamy w niej wiele niepotrzebnych kilometrów oraz wykonujemy dużo nadprogramowych ruchów. Błędnie wykorzystana przestrzeń spowoduje, że nie będzie w niej miejsca na stół jadalny, który tak często decyduje o przytulności tego pomieszczenia. Jeśli przemyślimy swoje aranżacje kuchenne możemy z niej stworzyć nie tylko miejsce do gotowania, ale też rodzinnych i towarzyskich spotkań, kącika pracy a nawet dziecięcej bawialni.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ KUCHNIĘ?

jak zaprojektować kuchnięDobrym przepisem na praktyczną i komfortową kuchnię jest zasada trójkąta roboczego. Jego wierzchołki wyznaczają na planie pomieszczenia lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Odległości między tymi trzema sprzętami nie powinna być zbyt duża, a suma dystansów nie większa niż 7 m.

 

Trudno jest wykreślić trójkąt w małej kuchni, gdzie sprzęty muszą być ustawione w jednej linii wzdłuż ściany. Wówczas należy skupić się na drugiej zasadzie aranżacji kuchennej sugerującej odpowiednią kolejność ustawienia sprzętów: kuchenka czy piekarnik nie powinna sąsiadować z lodówką (chyba, że jest do tego przystosowana, a lodówka odpowiednio zabudowana). Zlewozmywak winien być oddalony od palników lub płyty grzewczej. Jeśli mamy niedużą powierzchnię pamiętajmy, że dzielenie blatu roboczego zlewem spowoduje, że będziemy mieli dwa małe, niepraktyczne fragmenty powierzchni roboczej. Najwygodniej jest zaplanować dłuższą jego część (minimum 80 cm) między zlewem a kuchenką. Wygodnie będzie z niego korzystać podczas gotowania. Blat między lodówką a zlewem ułatwi z kolei przygotowywanie potraw na zimno. Jeśli zdecydujemy się na zlewozmywak jednokomorowy pamiętajmy, że będziemy potrzebowali przy nim miejsce na pole odkładcze. Zmywarka powinna być umieszczona blisko zlewu oraz kosza na śmieci, by łatwo było oczyścić naczynia przed zmywaniem. Blisko kuchenki powinny być umieszczone szuflady ze sztućcami i przyprawami oraz talerze. Dalej mogą znajdować się szafki z garnkami, półmiskami, pojemnikami na żywność. Kubki i szklanki dobrze jest umieścić niedaleko gniazda, gdzie będzie podłączony czajnik, jeśli zdecydujemy się na jego elektryczną wersję.

ARANŻACJE KUCHENNE

aranżacje kuchenneRozłożysta, duża i ustawna kuchnia pozwala na zabudowę oraz rozstawienie sprzętów nawet na 4 ścianach i jeszcze znajdzie się centralnie przestrzeń na wygodny stół biesiadny. Taki układ pozwoli również na zabudowę modułową, czyli kilka niepowiązanych ze sobą stanowisk roboczych. To idealne rozwiązanie, ale często mamy do dyspozycji jedynie pomieszczenie o rzucie w kształcie litery L. I wtedy o wiele trudniej jest zaprojektować i umeblować kuchnię. Wówczas powinniśmy zdecydować się na ciąg zabudowy w analogicznym układzie. Narożne szafki wiszące i stojące umożliwią nam wykorzystanie narożnika. Tu też można zamontować zlew.

 

Jeśli jednak mamy kuchnię widną, przestrzeń przeznaczoną na zmywanie naczyń, można zaplanować pod oknem. To też dobre miejsce na główny blat roboczy – będzie doświetlony naturalnym światłem. Jeśli kuchnia jest obszerna lub otwarta na jadalnię, czy salon można umieścić w niej wyspę lub półwysep. Jest to miejsce robocze wysunięte na środek pomieszczenia, niezależne lub połączone z ciągiem podściennym. Najprostsze wyposażenie to blat z szafkami, półkami lub szufladami pod spodem. W innej wersji wyspa może zawierać w sobie płytę kuchenną, piekarnik, zlew i zestaw kontaktów elektrycznych do podłączenia sprzętów AGD. Nad tak umieszczoną kuchenką jest możliwość zainstalowania okapu – dobrze jest wówczas zdecydować się na jego ozdobną wersję, gdyż będzie mocno wyeksponowany we wnętrzu.

 

Na granicy pomieszczeń można też usytuować stół lub barek z krzesłami. Będzie on symbolicznie oddzielał funkcje przestrzenne. W wąskiej kuchni dobrym rozwiązaniem będzie zawieszenie stołu na zawiasach, składanego na wolną ścianę – nawet nieduża przestrzeń może pełnić wówczas rolę jadalni i dzięki temu zyskamy rozwiązanie dwóch standardowych problemów w małych pomieszczeniach - jak zaprojektować kuchnię oraz gdzie urządzić jadalnię.

JAK UMEBLOWAĆ KUCHNIĘ

jak umeblować kuchnięPo pomyślnym zebraniu pomysłów jak zaprojektować kuchnię i po odpowiednim remoncie czas na meblowanie i wyposażenie dodatkowe. Choć to rozwiązanie bardziej kosztowne, lepiej jest zastosować w szafkach stojących szuflady, a nie półki. Łatwiej w nich zachować porządek i wygodniej z nich korzystać. System automatycznego domykania zapobiegnie trzaskaniu oraz wykona za nas tę czynność do końca. Również kosze cargo to nowoczesny i wygodny sposób na przechowywanie produktów spożywczych, czy naczyń. Na tej samej zasadzie działa wysuwany kosz na śmieci – duże cargo może służyć do umieszczenia większej liczby pojemników przeznaczonych do segregacji odpadków.

 

Narożne szafki będą w pełni wykorzystane, gdy wyposażymy je w obrotowe półki lub system wysuwanych na łamanych prowadnicach koszy. Szafki wiszące w niedużej kuchni powinny sięgać do samego sufitu, by można było pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty. W dużej mogą być krótkie lub poziome, a nawet można z nich zrezygnować całkowicie na rzecz wizualnego efektu otwartej przestrzeni. Najważniejszą rzeczą podczas aranżacji kuchennych jest planowanie i wizualizacja ostatecznego projektu.

Dodano: 28-11-2013
Uaktualniono: 24-09-2020