Jak wybrać zmywarkę do zabudowy?

Opinii 0

Zakup zmywarki pozwala uwolnić się od uciążliwego na co dzień obowiązku zmywania naczyń. Dodatkowo zmywarka pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, lecz także wodę. Ekologicznie i ekonomicznie, prawda? Pozostaje pytanie, jaką zmywarkę do zabudowy wybrać. Ważne są parametry takie jak wielkość, rodzaj panelu, programy i głośność urządzenia. Nie bez znaczenia pozostają także funkcje dodatkowe, które nowoczesne zmywarki oferują coraz częściej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując ten sprzęt!

 Zmywarka w zabudowie

Zmywanie naczyń nie należy do chętnie wykonywanych czynności domowych. Obecnie bez problemu można wyręczyć się urządzeniem, które oszczędza czas i pieniądze. Zmywarki do zabudowy o większych rozmiarach ułatwią codzienne życie dużych rodzin, a te mniejsze – sprawdzą się w domach singli. W obu wypadkach uda się zaoszczędzić energię. Jak zatem wybrać najlepszą zmywarkę do zabudowy?

Zmywarki do zabudowy – wielkość i energooszczędność

Podstawowym wyróżnikiem zmywarek do zabudowy jest ich wielkość. W zależności od metrażu kuchni, a także wielkości rodziny , można wybrać jedną z 3 dostępnych opcji: zmywarkę 40, zmywarkę 45 lub zmywarkę 60. Wymiary te odnoszą się do szerokości urządzenia, ponieważ wysokość i głębokość zmywarki do zabudowy mają właściwie te same (81,5 x 55 cm). Mniejsze sprzęty pomieszczą 8–10 kompletów naczyń, a większe – nawet 14.

 

Przy zakupie urządzenia ważne jest także sprawdzenie poziomu zużycia energii. Warto wybrać zmywarkę o wysokiej klasie energetycznej, dzięki której rachunki za prąd nie będą wysokie. Obecnie najbardziej ekonomiczne pozostają klasy A++ i A+++. Z jakimi kosztami za energię elektryczną trzeba się liczyć? Można przyjąć, że 3–4 osobowa rodzina korzystająca ze zmywarki co 2 dni rocznie zapłaci za korzystanie ze sprzętu ok. 150–160 zł.

Panel sterowania w zmywarkach – odkryty czy zintegrowany

W zmywarkach do zabudowy występują dwa rodzaje panelu, z poziomu którego można ustawić program zmywania. Może on być odkryty, zapewniający dostęp do opcji urządzenia w każdej chwili, oraz zintegrowany – znajdujący się wewnątrz urządzenia.

 

Panel odkryty może sprawiać problemy przy instalacji frontu – konieczne jest wycięcie fragmentu szafki. Konsumenci cenią jednak ten typ panelu za komfort użytkowania i łatwość kontrolowania pracy zmywarki. Panel zintegrowany pozwala natomiast na uzyskanie spójnej stylistyki wnętrza – zmywarka wygląda jak zwykła szafka i estetycznie komponuje się z całą aranżacją. Dodatkową zaletą jest niedostępność panelu dla dzieci, które mogłyby bawić się przyciskami.

panel sterowania zmywarki

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Obie wersje zmywarek będą spełniały swoje podstawowe funkcje – czyszczenie naczyń i sztućców. Urządzenia do zabudowy są jednak częściej unowocześniane, stąd w takich wariantach dostępnych jest więcej opcji dodatkowych.

 

Podstawową różnicą jest wykończenie i design sprzętów. Zmywarka do zabudowy może być kompletnie niewidoczna lub widoczny może być tylko panel sterowania. Model wolnostojący prezentuje swój front, ma też swój blat, zwykle w kolorze reszty urządzenia.

 

Zmywarka wolnostojąca będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli doposaża się kuchnię, która została zaprojektowana wcześniej. We wnętrzach urządzanych od zera poleca się urządzenie do zabudowy – wówczas design całości kuchni będzie utrzymany w jednej tonacji. To ważne zwłaszcza w aranżacjach minimalistycznych.

Jak montuje się zmywarkę w zabudowie?

Podłączenie zmywarki w zabudowie jest nieco trudniejsze od instalacji urządzenia wolnostojącego, jednak w obu przypadkach nie ma konieczności wzywania fachowca. Na początek trzeba znaleźć miejsce dla zmywarki – najlepiej w pobliżu zlewu, gdzie znajduje się instalacja wodna.

 

Co należy zrobić? Oto instalacja zmywarki do zabudowy krok po kroku.

 

  • Należy przymocować ochronną metalową listwę do blatu, by chronić go przed działaniem pary.

  • Następnie trzeba podłączyć zmywarkę do prądu.

  • Kolejny krok to przykręcenie zawór do kranu i podłączenie węża odpływowego do kanalizacji.

  • Później trzeba wstawić zmywarkę do niszy pod blatem i wyregulować nóżki, aby dopasować urządzenie do wysokości wnęki.

  • Następnie należy przykręcić front zmywarki przy użyciu ramy montażowej, a w drugiej kolejności – front do urządzenia.

  • Pozostaje przykręcić urządzenie do mebli i gotowe.

 

Wszystkie etapy można wykonać samemu, jednak w razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy fachowca.

Wyciąganie naczyń ze zmywarki w zabudowie

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy zmywarka w zabudowie może stać obok piekarnika?

- Nie ma przeciwwskazań, by zmywarka w zabudowie znajdowała się obok piekarnika. Ścianki dzielące urządzenia stanowią wystarczającą izolację.

 

Ile kosztuje zmywarka do zabudowy?

- Porządną zmywarkę do zabudowy 45 cm szerokości można kupić już za ok. 1500 zł. Większe, rodzinne zmywarki mogą kosztować kilkaset złotych więcej. Im lepsza klasa energetyczna i więcej opcji dodatkowych, takich jak funkcje “Połowa załadunku” czy “Dezynfekcja naczyń”, tym cena będzie adekwatnie wyższa.

 

Czy zmywarkę do zabudowy można wyjąć bez naruszenia mebli?

- Zmywarkę w zabudowie można wyjąć z mebli po uprzednim odkręceniu śrub, które mocują urządzenie w systemie.

 

Dodano: 15-12-2020
Uaktualniono: 16-12-2020