Jak wybrać kuchenkę mikrofalową do zabudowy?

Opinii 0

Szybko podgrzane gotowe danie? Rozmrożenie mięsa lub warzyw w kilka minut? Właśnie do takich zadań specjalnych stworzono mikrofalówki.Tym, którzy pamiętają tego typu urządzenia sprzed lat, kojarzą się z nieciekawym designem i małą funkcjonalnością. Współczesne mikrofalówki do zabudowy są jednak dużo bardziej estetyczne i dają więcej możliwości. Sprawdź, jaką kuchenkę mikrofalową do zabudowy wybrać!

Srebrna mikrofala w zabudowie kuchennej

Czym kierować się przy wyborze mikrofalówki do zabudowy?

Mikrofalówka do zabudowy sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach, w których dużą wagę przywiązuje się do estetyki aranżacji. W odróżnieniu od urządzeń wolnostojących kuchenka mikrofalowa do zabudowy będzie stanowiła spójną całość z resztą sprzętów. Warto jednak pamiętać, że trzeba zaplanować jej zakup już na etapie projektowania kuchni. Co trzeba wziąć pod uwagę?


Pojemność mikrofalówki


Mikrofalówki pod zabudowę mają najczęściej 20–40 litrów pojemności. Najpopularniejsze modele pomieszczą ok. 25 l. Do takich kuchenek można włożyć duże talerze o średnicy maksymalnie 30 cm.


Wymiary kuchenki mikrofalowej


Wszystkie urządzenia mają szerokość około 59,5 cm – tak, aby zmieściły się do uniwersalnych szafek kuchennych o szerokości 60 cm. Inaczej jest z wysokością i głębokością sprzętów. Mała kuchenka mikrofalowa to urządzenie o głębokości ok. 30 cm. Standardem jest natomiast wymiar 38 x 60 x 35 cm.


Moc kuchenki mikrofalowej


Od mocy grzewczej kuchenki mikrofalowej zależy, jak długo czeka się na podgrzanie dania. Parametry powyżej 1000 W będą optymalne, natomiast droższe modele oferują moc mikrofali o wartości nawet 1450 W.


Dodatkowe funkcje kuchenek mikrofalowych


Nowoczesne mikrofalówki to nie tylko podgrzewanie czy rozmrażanie potraw. Droższe, lepiej wyposażone modele mają o wiele więcej do zaoferowania. Przykłady?

 

 

  • Rozmrażanie wagowe – mikrofalówka sama dobiera czas i moc rozmrażania jedzenia czy produktów;

  • Rozmrażanie czasowe – przyda się zwłaszcza wtedy, gdy na rozmrożenie czeka np. duża porcja mięsa – proces odbywa się powoli, nie ścinając produktu na wierzchu;

  • Blokada panelu – zapobiega przypadkowemu włączeniu urządzenia. Sprawdzi się zwłaszcza w domu z dziećmi;

  • Funkcja grilla lub Crusty Plate – pomogą stworzyć chrupiące dania lub zdrowsze wersje posiłków, bez użycia tłuszczu;

  • Czyszczenie parowe – niektóre kuchenki mikrofalowe mają opcję samooczyszczenia parą. Ułatwia to utrzymywanie urządzenia w porządku i zapobiega rozwojowi bakterii we wnętrzu mikrofali.

 Kuchenka mikrofalowa w zabudowie


Co więcej, kuchenka mikrofalowa może mieć też opcję sensorycznego włączania. Nie trzeba będzie już siłować się z mechanicznymi przyciskami.

Biała kuchnia z mikrofalą w zabudowie

Jak i gdzie zamontować mikrofalę do zabudowy?

Projektanci wnętrz polecają montaż mikrofalówki na wysokości ok. 120 cm. Takie rozwiązanie sprawi, że do urządzenia łatwo będzie można wkładać dania i je z niego wyjmować. Standardem jest także instalacja kuchenki mikrofalowej w słupku – nad piekarnikiem. Sprzęty do pieczenia i podgrzewania znajdują się wtedy w jednym miejscu i można łatwiej rozplanować podłączenie ich do gniazdka.

 

Instalacja mikrofalówki do zabudowy nie jest trudna. Do montażu urządzenia potrzebna będzie jednak wiertarka. Dziury są konieczne do przykręcenia wsporników do szafki, a następnie – do mikrofalówki. Trzeba pamiętać o odległościach dolnych wsporników – musi być zachowana odpowiednia liczba milimetrów od bocznych ścianek. Niektóre urządzenia mają także ramki, które pozwalają na uzyskanie estetycznej całości.

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy w kuchni

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak czyścić kuchenkę mikrofalową?

- Kuchenkę mikrofalową pod zabudowę można czyścić roztworem wody z sokiem z cytryny lub też wodą z sodą. Dzięki tej mieszance nie tylko wyczyści się wnętrze, lecz także zniweluje nieprzyjemne zapachy. W niektórych mikrofalówkach jest także opcja czyszczenia parowego.

Jakie programy automatyczne może mieć mikrofalówka?

- W zależności od modelu mikrofalówki do zabudowy mają różne programy gotowe. Może to być np. podtrzymanie temperatury, programy specjalne do podgrzewania warzyw, zup, pizzy czy mięsa. Producenci oferują także osobne programy do rozmrażania gotowych dań.

Jak działa mikrofalówka bez talerza?

- Nowoczesne kuchenki pod zabudowę bez talerza ogrzewają potrawę rozproszonymi falami, co sprawia, że danie jest podgrzane z każdej strony. Nie potrzeba więc stawiać produktu na obrotowym talerzu, dzięki czemu można wykorzystać całą powierzchnię mikrofalówki.

 

Dodano: 05-02-2021
Uaktualniono: 14-02-2021