Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Opinii 11

Kuchnia w nowoczesnym stylu jest najczęściej otwarta na salon i jadalnię, co zwiększa jej funkcjonalność, sprzyja rodzinnej atmosferze i daje poczucie przestronności strefy dziennej mieszkania. W nowoczesnych aranżacjach kuchni dominują meble o prostych, pozbawionych ornamentów formach, użyteczne dodatki, ewentualnie designerskie akcesoria. Kolory, po które najczęściej sięga się w takiej kuchni to minimalistyczna biel, dostojna czerń lub wręcz odwrotnie – zdecydowane kolory.

Ewolucja kuchni

Kuchnia nie bez powodu nazywana jest sercem domu. To wokół niej skupia się rodzinne życie. Domownicy wspólnie tu gotują, jedzą lub po prostu spędzają ze sobą czas. Nie jest to jak kiedyś przestrzeń zarezerwowana wyłącznie do gotowania. A ponieważ tak zmieniła się rola kuchni, warto dobrze przemyśleć jej aranżację, by jak najlepiej spełniała oczekiwania i potrzeby rodziny.

Warto się zastanowić, czy nie dałoby się tradycyjnej zamkniętej kuchni otworzyć na pokój dzienny. Taka zmiana może się wiązać z większym remontem, ale korzyści z niej będą nie do przecenienia. Więcej miejsca, więcej światła, tak pożądana w małych mieszkaniach przestrzeń… Decyzja o otwarciu kuchni może znacznie podnieść komfort życia całej rodziny.

Otwarta przestrzeń kuchni jest dobrym sposobem na doświetlenie kuchni bez okien, które czasem zdarzają się w starszym budownictwie.

 

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Obecnie granica między kuchnią a salonem coraz bardziej się zaciera. W nowoczesnym budownictwie przeważa model salonu z aneksem kuchennym. W takim układzie ważne jest, by obie strefy urządzić spójnie, znajdując wspólny stylistyczny klucz. Popularne w nowoczesnych kuchniach są gładkie zabudowy bez uchwytów, które wtapiają się w tło ściany i nie przyciągają zbytniej uwagi z perspektywy salonu. Granice można zaznaczyć subtelnymi zabiegami, np. ustawiając jadalniany stół między aneksem a częścią wypoczynkową, czy też ustawiając sofę plecami do strefy gotowania. Częstym rozwiązaniem są wyspy kuchenne.

Główną zaletą wyspy jest jej funkcjonalność oraz fakt, że świetnie sprawdza się w przypadku nawet niedużych pomieszczeń. Centralne położenie sprawia, że zarówno domownicy, jak i goście mają do niej dostęp ze wszystkich stron, w związku z czym mogą wspólnie przygotowywać posiłki i je spożywać. Niekiedy z wyspą zintegrowany jest stół jadalniany. Można też niezależny mebel po prostu dostawić do wyspy, co jest bardzo praktyczne podczas serwowania posiłków.

 

Nowoczesna kuchnia – minimalizm i prostota

Nowoczesne kuchnie w przeciwieństwie do tych tradycyjnie urządzonych cechuje przede wszystkim prostota i minimalizm. Meble powinny być gładkie, bez ozdobników, z prostymi stalowymi uchwytami lub bez nich. Innowacyjne systemy pneumatyczno-magnetyczne, jak np. tip-on są rozwiązaniem umożliwiającym łatwe otwieranie szafek na dotyk. Do niedawna królowały kuchnie lakierowane na wysoki połysk, ale ostatnio modne są też fronty matowe lub zabudowy łączące oba rodzaje wykończenia. Błyszcząca zabudowa sprawdzi się na małym metrażu, bo optycznie powiększa przestrzeń. Warto zaplanować zabudowę tak, aby była dyskretna, a jednocześnie pojemna, by efektownie się prezentowała, ale z drugiej strony była łatwa w utrzymaniu.

Nowoczesna zabudowa – zabawa formą

Typowe gotowe zestawy kuchennych szafek są zdecydowanie passé. Obecnie najczęściej projektuje się zabudowy pod wymiar. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się górne szafki sięgające sufitu, dzięki czemu zapewniają maksymalne zagospodarowanie miejsca. Na ich górnych półkach można przechowywać sprzęty rzadziej używane i zapasy żywności, a niższe przeznaczyć na rzeczy potrzebne na co dzien.  

Innym kierunkiem w projektowaniu kuchni otwartych jest całkowite odchodzenie od szafek górnych na rzecz np. półek albo dekoracji. Obrazy i ozdobne oświetlenie zawieszone nad blatem będą bardziej spajać kuchnię z salonem. Z szafek warto zrezygnować zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest ciasna i ciemna, bo one dodatkowo ją przytłoczą.

Kolorystyka coraz bliżej natury

Najpopularniejsze kolory mebli kuchennych ostatnich sezonów to biel i szarość. Ale producenci mebli sięgają też chętnie po drewno. Dzięki niemu nowocześnie urządzona kuchnia staje się przytulną i harmonijną przestrzenią dla całej rodziny. Na ścianach często pojawia się beton architektoniczny, szkło, technologicznie zaawansowane zmywalne farby. Beton efektownie wygląda zestawiony z rysunkiem słojów.

 

Aranżacja kuchni – materiały solidne i estetyczne

Doniosłą rolę w kuchni jako przestrzeni do gotowania odgrywają blaty robocze. Granitowe, bazaltowe czy z innych kamieni naturalnych znakomicie odnajdują się w nowoczesnej scenerii. Niebagatelne znaczenie ma grubość blatów. Choć takie o grubości 10 cm wyglądają naprawdę efektownie, nie sprawdzą się w małej kuchni czy aneksie. Tu lepiej wybrać cieńsze elementy.

Poza kamieniem w nowoczesnym wnętrzu lubiane są blaty z drewna, zwłaszcza egzotycznego. Technologia ich wytwarzania sprawia, że niestraszne im plamy i uszkodzenia. Niezwykle solidnym, choć drogim materiałem jest konglomerat. Taki blat można nie tylko zintegrować z parapetem czy zlewozmywakiem, ale też nadać mu dowolny kształt.

 

Nowoczesne sprzęty w kuchni – mają służyć, ale dyskretnie

Zabudowana zmywarka, lodówka lub piekarnik to rozwiązania szeroko rozpowszechnione w nowoczesnych kuchniach. Piekarnik często umieszcza się w zabudowie słupkowej, by był na wysokości wzroku i żeby nie trzeba było się do niego schylać. W takim słupku można umieścić też kuchenkę mikrofalową czy ekspres do kawy. Dzięki temu kuchnia jest bardziej funkcjonalna, a wolno stojące sprzęty nie zajmują niepotrzebnie miejsca na blacie i nie zaburzają harmonii wystroju plątaniną kabli.

Dodano: 24-05-2017