Jak urządzić kuchnię? Poznaj 10 zasad projektowania Krzysztofa Mirucia

Opinii 0

 okazała kuchnia z jasnymi frontami i wyspą z drewna

 

Kuchnia to miejsce do przygotowania porannej kawy, pysznych posiłków, wspólnego biesiadowania. Jednym słowem to serce domu. Podczas projektowania tego wyjątkowego pomieszczenia pojawiają się liczne pytania o funkcjonalność, wybór zabudowy, dobór sprzętu AGD. Odpowiedzi na nie zna doskonale Krzysztof Miruć, architekt i pasjonat urządzania wnętrz. Jeśli więc zastanawiasz się, jak powinna wyglądać kuchnia idealna, koniecznie przeczytaj cenne porady Krzysztofa!

Projektowanie kuchni, o czym warto pamiętać?

 ikony pokazujące zasady projektowania kuchni: ergonomia, oświetlenie, materiałyNiezależnie od wielkości pomieszczenia, kuchnia powinna być funkcjonalna. Aby było to możliwe, trzeba pamiętać przede wszystkim o zasadach ergonomii. Szafki nie mogą być za niskie, za wysokie, a ich układ powinien sprzyjać wykonywanym czynnościom. Dodatkowo liczy się oświetlenie. Wieczorami będzie potrzebny dobrze doświetlony blat roboczy, a także lampa nad stołem, która doda wnętrzu wiele uroku. A jeśli kuchnia ma służyć przez lata, warto wykonać ją z najlepszych materiałów. Jak w szczegółach zaplanować kuchnię idealną? Cenne porady znajdują się poniżej, a ponadczasowe, trwałe fronty i systemy ułatwiające przechowywanie, a także korzystanie z kuchni zapewnia seria mebli Delinia iD

Planowanie kuchni krok po kroku

 aranżacja kuchni, na jej tle wizerunek Krzysztofa Mirucia, projektanta wnętrz

Przed wybraniem się na zakupy, trzeba zastanowić się nad kilkoma elementami. Warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki, aby zaprojektować wnętrze idealne. Co radzi Krzysztof?

 

1. „Kuchnię zaplanuj wg schematu technologiczno-ergonomicznego: lodówka, blat, zlew, blat, gotowanie, blat. To naturalny układ, w którym będziesz się komfortowo poruszać”.

 

Tego typu ustawienie niezwykle usprawni codzienne czynności. Co ważne, zasada wskazana przez Krzysztofa Mirucia będzie idealna również do zabudowy w linii prostej. W pozostałych przypadkach wpisuje się w układ trójkąta. Na czym polega? W jednym rogu warto zaprojektować miejsce pod lodówkę, w drugim zlew, a w ostatnim kuchenkę. Zasadę trójkąta da się wykorzystać niemal w każdym ustawieniu mebli. Sprawdzi się w zabudowie w kształcie litery “U”, dwurzędowej, “L”, a nawet z wyspą kuchenną. 

 

2. „Zachowaj odpowiednią wysokość blatu od 85 cm do 95 cm (dla wyższych użytkowników) - umożliwi to wygodne korzystanie z blatu”.

 

Szczególnie dla wysokich osób ta zasada ma ogromne znaczenie. Podczas projektowania mebli kuchennych warto pamiętać o sprawdzeniu optymalnej wysokości szafek. Korpusy i fronty mebli Delinia iD są zaprojektowane właśnie w taki sposób, aby zapewnić optymalną wysokość szafek dla każdego. Bez problemu można wybrać odpowiednie i to w różnych stylach. Eksperci i projektanci Leroy Merlin wiedzą, że nie ma tu miejsca na kompromisy.

 

3. „Umieść zmywarkę po lewej lub prawej stronie zlewu zależnie od tego, czy jesteś prawo- czy leworęczny. Będzie Ci wygodnie odkładać naczynia”.

 

Lista rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas projektowania kuchni, jest długa. Często umieszczenie zmywarki po odpowiedniej stronie nie wydaje się aż tak istotne. Jednak, o czym przypomina Krzysztof, ma to ogromny wpływ na wygodę. Dodatkowo warto też po stronie, po której znajduje się zlew, zaprojektować szafki do odkładania naczyń. A także zastanowić się, na jakiej wysokości umieścić samą zmywarkę. Zamontowanie jej wyżej, nie przy samej podłodze, sprawi, że jeszcze wygodniej będzie z niej korzystać. 

funkcjonalnie zaplanowana kuchnia w białym kolorze

4. „Zachowaj 120 cm odległości między szafkami przy ścianie a wyspą”.

 

Wyspa to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Nic dziwnego, jest to dodatkowy blat roboczy. Świetnie sprawdza się też jako miejsce pod kuchenkę oraz zlew. Dodatkowo zdobi wnętrze, a czasem też, w połączeniu z wysokimi hokerami, pełni funkcję stołu. Projektując ją, należy pamiętać, jak ważna jest odległość od bryły mebli ustawionych przy ścianie. Jak wskazuje Krzysztof 120 cm odstępu to idealna przestrzeń. Bez problemu można sięgnąć do szafek, a dodatkowo podczas przygotowania posiłków swobodnie zmieszczą się dwie osoby, stojące jedna za drugą.

 

5. „Szafki wiszące powinny być umieszczone 60 cm powyżej blatu”.

 

Kolejną, istotną kwestią jest odstęp pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi. Przytwierdzenie ich 60 cm nad blatem sprawi, że każdy będzie mógł z nich wygodnie korzystać. Jest to optymalna wysokość, dzięki której można sięgnąć również do wyższych półek, a jednocześnie widzieć cały blat roboczy. 

 

6. „Miejsce pracy wymaga dobrego doświetlenia - zaplanuj oświetlenie podszafkowe, a w przypadku braku szafek górnych, oświetlające blat”.

 

Podczas przygotowania posiłków dobre oświetlenie jest niezbędne. Mogą to być wbudowane reflektory, listwy LED lub inne. Opcji jest naprawdę dużo. Warto po prostu pamiętać o tej zasadzie. 

zoom na oświetlenie w kuchni i blat

7. „Zaplanuj większą szafkę pod zlewem, by zmieścić w niej separator na segregację śmieci. Jeśli masz większą kuchnię, możesz umieścić go w szafce obok zlewu”. 

 

Specjalne pojemniki, przeznaczone do segregacji odpadów, zabierają sporo miejsca. Krzysztof zwraca uwagę, że warto zaplanować ich układ z wyprzedzeniem. Ważne jest również, aby dostęp do nich był wygodny, co bez wątpienia zagwarantują wysuwane systemy na kosze. Są niezwykle wygodne, ponieważ podczas wysuwania szuflady, automatycznie zdejmują się pokrywki.  

 

8. „Nie podłączaj okapu do wentylacji grawitacyjnej, możesz za to zamontować okap z wkładem węglowym”.

 

Okap w kuchni jest niezbędny, aby szybko i skutecznie eliminować zapachy. Modele z wkładem węglowym są bardzo praktyczne, ponieważ nie trzeba podłączać ich do przewodu kominowego. Powietrze zostaje oczyszczone i wraca do pomieszczenia. Będzie to idealne rozwiązanie do każdej kuchni, ponieważ działa bez dostępu do wentylacji. Wystarczy co jakiś czas wymienić filtry. 

 

9. „Meble kuchenne dostosuj do wymiarów urządzeń AGD, zwykle operuje się modułem 60 cm”.

 

Sprawdzenie wymiarów wymarzonych sprzętów AGD jest niezwykle pomocne. Dzięki temu można zaplanować każdy centymetr kuchennej zabudowy i uniknąć rozczarowania lub niepotrzebnych zwrotów. 

okap z filtrem węglowym w białej kuchni

10. „Używaj trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia i temperaturę. Świetnie sprawdzą się np. blaty z laminatu lub kamienia i konglomeratu kwarcowego”.

 

Ze względu na to, że kuchnia ma służyć przez lata, warto wybierać trwałe materiały. Na blatach stawiane są mokre i ciepłe naczynia, a do szafek wkładane garnki i inne duże przedmioty, które mogą obić fronty, dlatego warto zadbać o najlepszą jakość. 

 

Bez wątpienia porady Krzysztofa Mirucia są przepisem na kuchnię idealną. Co ważne, pomysły te można w każdej chwili przełożyć na projekt z Leroy Merlin Planer 3D. Jest to bezpłatne narzędzie, za pomocą którego da się szczegółowo zaplanować wnętrze. Dodatkowo w ofercie znajduje się również usługa projektowania. 340 projektantów czeka na Ciebie w sklepach stacjonarnych. Nasi specjaliści zapewniają profesjonalne wykonanie wymarzonego pomysłu. Od projektu aż po montaż, wszystko w jednym miejscu. 

Dodano: 31-05-2021
Uaktualniono: 31-05-2021