Jak pozbyć się mrówek z domu? Sprawdź praktyczne porady

Opinii 0

Mrówka to symbol pracowitości, ale też uciążliwy domowy szkodnik. Jak pozbyć się całych kolonii, które zwabione do naszego domu, zakładają gniazda i zanieczyszczają jedzenie? Dlaczego właściwie pojawiły się w naszej kuchni czy jadalni? Podpowiadamy domowe i gotowe sposoby na walkę z mrówkami.

Mrówki w domu chodzące po podłodze z płytek

Dlaczego mrówki wchodzą do domu i jak temu zapobiegać?

Mrówki pojawiają się w naszych domach głównie w poszukiwaniu pożywienia oraz – w przypadku niektórych gatunków – znalezienia ciepłego miejsca z dobrym dostępem do pokarmu, w którym warto założyć gniazda. Kuszą je resztki jedzenia, niezabezpieczone pojemniki w kuchni oraz kosze na śmieci organiczne. Żywią się wszystkim, poszukują cukrów i białek, ale bywają też takie, które lubią padlinę. Dostają się do domów przez wszelkie szczeliny i pęknięcia, np. wokół okien, pod drzwiami oraz przechodzą od mieszkania do mieszkania. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie rozprzestrzeniania się tych szkodników.

Mrówki zbierające się przy pozostawionym jedzeniu - pączku

Przede wszystkim należy zadbać o porządek w kuchni: na blatach i w zlewie nie powinny pozostawać resztki jedzenia, unikajmy rozsypanego cukru, rozlanego miodu i słodkich napojów, a wszelkie produkty spożywcze zamykajmy w szczelnych pojemnikach. Śmieci umieszczajmy w dobrze zamykanych koszach. Warto też zabezpieczyć szczeliny, przez które mogłyby wejść mrówki. Można to zrobić gipsem lub silikonem.

Jakie mrówki możemy spotkać w domu?

 • Faraona – najtrudniejsze do wytępienia, ponieważ jako jedyne zakładają gniazda – nawet kilka naraz – w naszych domach. W każdym gnieździe znajduje się królowa, dlatego gatunek ten szybko się rozmnaża. Może się okazać, że po pozornym wytępieniu szkodników, pojawią się one ponownie, ponieważ nie znaleźliśmy wszystkich centrów kolonii. Można je znaleźć również w pożywieniu. Faraonki są niewielkie (2-4 mm) i mogą mieć kolor żółty, brązowy lub czerwony.

 • Gmachówki – w drewnianych domkach i altanach znaleźć możemy dużo większe (5-17 mm) gmachówki. Zazwyczaj żyją w lasach i w próchniejących drzewach, ale zdarza się, że zaglądają do domów. Zakładają bardzo duże kolonie i są aktywne nocą.

 • Darniowe – w domu możemy spotkać je w okresie zimowym, kiedy w cieple zakładają gniazda. Są czarne, niewielkie (osiągają 3-8 mm).

 

Inne gatunki mrówek odwiedzają nasze domy i mieszkania wyłącznie w poszukiwaniu pożywienia i nie zakładają gniazd, dlatego o wiele łatwiej je wytępić.

 

Czego nie lubią mrówki i co je odstrasza w domu? Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Mrówki poruszają się po trasach wyznaczonych przez pozostawione ślady z feromonów. Zazwyczaj prowadzą od gniazd do źródeł pożywienia. Możemy to wykorzystać, ustawiając na tych liniach płaskie pojemniczki lub gaziki nasączone substancjami, których szkodniki te nie lubią. Odstraszają je:

 • ocet lub sok z cytryny,

 • olejek eteryczny: cytrynowy, lawendowy, miętowy, cynamonowy,

 • terpentyna,

 • płyn do mycia naczyń,

 • wazelina.

 

Na trasie mrówek można również rozsypać:

 • zioła (świeża mięta, lawenda, liście pomidorów, czarnego orzecha i czarnego bzu, majeranek, wrotycz, pokrzywa, piołun),

 • cynamon,

 • sól,

 • pieprz,

 • proszek do pieczenia,

 • węgiel drzewny,

 • proszek do lutowania.

 

Substancje, których zapachów nie lubią mrówki, warto też umieścić w szafkach i szufladach w kuchni. Dzięki temu pozbędziemy się intruzów, a zyskamy ładny aromat, np. cytrusowy lub ziołowy.

 

W prosty sposób wykonamy również domowe pułapki. Do ich przygotowania potrzebować będziemy wabika w postaci np. żółtka jaja, miodu lub cukru oraz boraksu w proporcjach 1:10 (jedna część boraksu na 10 części wabiącego pożywienia). Mrówki zaniosą pokarm do gniazda, zatruwając całą kolonię. Tej metody nie możemy jednak zastosować, jeśli w naszym domu są dzieci lub zwierzęta – ryzykujemy, że mogą nieopatrznie zjeść szkodliwe substancje. Możemy wtedy zrezygnować z dodatku boraksu i po wystawieniu pułapki, polać szkodniki wodą.

Spray na mrówki

Jaki środek na mrówki?

Kiedy domowe środki zawiodą, pozostają jeszcze specjalne preparaty na mrówki, pułapki i urządzenia dostępne w sklepie. Gotowymi sposobami są:

 • środki chemiczne na mrówki – trutki w postaci proszku, aerozolu lub płynu, które stosujemy w podobny sposób, co te domowe, umieszczając je na trasie od gniazd do źródeł pożywienia. Nie zaleca się stosowania ich w domach z dziećmi i zwierzętami.

 • gotowe pułapki na mrówki – niewielkie pudełeczka z wabikiem w środku. Ustawia się je w miejscach bytowania szkodników.

 • ultradźwięki – bardziej humanitarny i nieszkodliwy dla dzieci i zwierząt sposób. Dźwięki o odpowiedniej częstotliwości wydaje urządzenie, które możemy wpiąć do kontaktu.

Dodano: 07-05-2020
Uaktualniono: 11-05-2020