Jak odnowić meble kuchenne?

Opinii 5

Szafki w kuchni są szczególnie narażone na zniszczenie. Korzystamy z nich wielokrotnie w ciągu dnia. Otwieramy je i zamykamy sięgając po przybory kuchenne, naczynia i żywność. Także w czasie przyrządzania posiłków są narażone na uszkodzenia. W porównaniu z nimi żadne meble we wnętrzu nie są tak eksploatowane. Dlatego nie dziwi nas, gdy pojawiają się ich drobne uszkodzenia. Nie zawsze musi to jednak oznaczać konieczność wymiany mebli. Czasami wystarczy niewielki liftning, by wyglądały jak nowe. Jeśli zwyczajnie nam się opatrzyły niekiedy już sama zmiana uchwytów lub gałek może nadać im świeży wygląd. Gdy potrzeba zmian jest większa można też pokusić się o samodzielne malowanie i odnawianie szafek kuchennych.

NOWE GAŁKI I UCHWYTY KUCHENNE

uchwyty do szafek kuchennychJak odnowić meble kuchenne najprostszym sposobem, który nie wymaga dużego nakładu pracy i nie kosztuje zbyt wiele? Wymiana gałek i uchwytów! Odpowiednio dobrane mogą nadać szafkom styl. Do dyspozycji mamy uchwyty wykonane z różnych materiałów pasujące zarówno do aranżacji rustykalnych, jak i nowoczesnych.

 

Do mebli, którym chcemy nadać styl wiejski pasują uchwyty i gałki wykonane z drewna. Jeśli zależy nam na tym, by szafki zyskały elegancki styl glamour, warto wykorzystać gałki szklane inspirowane oszlifowanym kryształem. Dla miłośników bardziej nowoczesnych szafek kuchennych odpowiednie zaś będą uchwyty wykonane z metalu lub wykończone metalizującą farbą. Taki wygląd mają uchwyty i gałki wykonane ze stopu cynku i aluminium, chromowane lub niklowane.

ODNAWIANIE FRONTÓW I SZAFEK KUCHENNYCH

Jeśli korpusy szafek są jeszcze w dobrym stanie, natomiast ich fronty zniszczone, można pokusić się o ich wymianę. W sprzedaży dostępne są fronty szafek przystosowane do ich typowych wymiarów. W sprzedaży znajdziemy nie tylko fronty, ale również blendy, zaślepki i listwy zwieńczające, które pozwolą na spójne odnowienie ciągów szafek.

 

odnawianie i malowanie szafek kuchennych

Jak jeszcze można odnowić meble kuchenne? Jeśli front szafki jest gładki dobrym sposobem na jego odświeżenie będzie pokrycie go nową samoprzylepną okleiną. Mają one zazwyczaj 45 cm szerokości, co pozwala w łatwy sposób okleić fronty typowych szafek kuchennych. Do dyspozycji mamy okleiny pozwalające uzyskać najbardziej wymyślne aranżacje. Poza jednokolorowymi dostępne są okleiny naśladujące rysunek drewna np. dębu, orzecha, czy wybarwionej na czarno sosny. Można też kupić okleiny odtwarzające skórę zebry, witraże, a także z nadrukiem literowym – te jednak warto stosować tylko w kompozycji z jednokolorowymi frontami – nadmiar wzorów może bowiem być męczący w odbiorze.

 

Kolejnym pomysłem jest malowanie szafek kuchennych. Zniszczone fronty wykonane z litego drewna można odświeżyć malując je. Dobrym wyborem będzie transparentna farba do mebli, która podkreśli naturalny rysunek drewna. Po jej użyciu uzyskamy matową powłokę o efekcie woskowanego drewna. Ponieważ można pokrytą nią powierzchnię myć wodą, fronty będą łatwe do utrzymania w czystości. Przed malowaniem trzeba usunąć starą powłokę i przeszlifować drewno, aż do odsłonięcia surowego materiału. Farbę nakładamy szerokim pędzlem zgodnie z kierunkiem słojów. Po dwóch godzinach od jej nałożenia, szafkę malujemy powtórnie, wcześniej front trzeba przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.

 

 

ODNAWIANIE COKOŁÓW LUB KORPUSÓW

Czasem zwykłe malowanie szafek kuchennych niewiele pomoże. Elementem szczególnie narażonym na zniszczenie są cokoły podszafkowe. Ulegają zniszczeniu pod wpływem wilgoci, o którą na podłodze w kuchni nietrudno lub pod wpływem uszkodzeń mechanicznych. Do dyspozycji mamy listwy cokołowe, a także chroniące je uszczelki i łączniki. Pamiętajmy również o zakupie klipsów ułatwiających połączenie cokołu z nóżkami szafek.

 

szafki jak noweInnym rozwiązaniem jest rezygnacja z cokołu. Odsłonięcie nóżek szafek doda meblom lekkości, ułatwi również utrzymanie czystości pod szafkami. Jeśli nogi szafek są odkręcane, a mało efektowne można pokusić się o ich wymianę na nowe. Do dyspozycji mamy na przykład chromowane nogi meblowe wykonane z solidnego tworzywa sztucznego.

 

Czasami zniszczeniu ulega tylko jedna z szafek, wówczas nie opłaca się wymiana wszystkich mebli. Tak często zdarza się w przypadku korpusów szafek podumywalkowych lub też zamontowanych pod płytą kuchenną. Jeśli szafka ma typowe rozmiary, bez problemu możemy kupić nowy korpus.

Dodano: 12-11-2014