Funkcjonalne rozwiązania do kuchni

Opinii 0

Kuchnia to nietypowe pomieszczenie, w którym wszystko powinno być pod ręką. Nie ma w niej miejsca na przypadkowość, przestrzeń musi być odpowiednio zorganizowana, a każdy element przemyślany. To daje pole do popisu – wprowadzania praktycznych, ale także kreatywnych rozwiązań. Zobacz, w jaki sposób można ulepszyć kuchnię, by była funkcjonalna!

Funkcjonalna kuchnia

Projekt kuchni powinien być szczegółowo przemyślany, gdyż jest to pomieszczenie użytkowe, w którym często na niewielkiej powierzchni trzeba pomieścić meble, sprzęt AGD i wiele innych elementów wyposażenia. Przyrządzanie, a także spożywanie posiłków powinno być komfortowe.

Funkcjonalna kuchnia, czyli jaka?

Funkcjonalna kuchnia umożliwia swobodne poruszanie się i przyrządzanie dań. Większe pomieszczenia zarazem służą za jadalnie. Ważnym elementem jest okno (czasem mniejsze niż w pokojach). Nie powinno być zasłonięte meblami czy sprzętem. Często od jego usytuowania zależy ustawienie wyposażenia. Meble powinno się wybierać lub projektować w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Z tego względu popularnością cieszą się szafki podwieszane, jak również meble zamawiane na wymiar. Długość blatu kuchennego zależy od możliwości przestrzennych. Jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 60 cm. Blaty osadza się na wysokości ok. 90 cm.

Sprzęt a zasada trójkąta

Prawidłowe rozmieszczenie sprzętu AGD wpływa na wygodę użytkowania, estetykę kuchni, a nawet zużycie prądu. Zmywarkę (a czasem także pralkę) ustawia się blisko zlewu, wtedy mają łatwy dostęp do instalacji wodnej. Lodówka nie powinna znajdować się blisko kuchenki, piekarnika i grzejnika, gdyż będzie nagrzewała się i generowała większe rachunki. Najlepiej ustawić ją w „ściance” z meblami. Blat powinien znajdować się blisko kuchenki, gdyż najczęściej właśnie na nim przygotowuje się potrawy, kroi mięso, warzywa i inne produkty spożywcze. W przypadku wspomnianych trzech kluczowych elementów tj. zlewozmywaka, lodówki, kuchenki, warto zastosować „zasadę trójkąta” (ustawia się je na jego wierzchołkach). Boki trójkąta to droga, którą przebywa się w czasie gotowania czy pieczenia.

Kobieta przy otwartej lodówce

 

Sprytne rozwiązania do kuchni

W kuchni warto wykorzystać praktyczne elementy, które wpłyną na funkcjonalność pomieszczenia i zwiększą komfort przyrządzania posiłków. Należą do nich:

 

 • Gniazdko w blacie – może być chowane lub wypuszczane. Gdy jest nieużywane, nie obniża estetyki mebli, gdyż go nie widać. Natomiast zapewnia wygodę przy używaniu blendera, miksera bądź innych kuchennych urządzeń. Daje łatwy dostęp i ogranicza potrzebę użycia przedłużacza lub naciągania kabla do maksimum (gdy tradycyjne gniazdko znajduje się daleko). Gniazdo w blacie jest standardowo montowane w wyspach kuchennych.

 • Listwa magnetyczna – jest najczęściej wykorzystywana do przechowywania noży. Dzięki niej można utrzymać większy porządek w kuchni.

 • Stojak magnetyczny – to alternatywa dla listwy. W tym wypadku nie montuje się go na ścianie, lecz ustawia w łatwo dostępnym miejscu, np. na blacie.

 • Skrzynki na warzywa – pozwalają na utrzymanie porządku wśród żywności. Z reguły służą do przechowywania warzyw, które niedługo zostaną wykorzystane.

 • Ogród wertykalny – zazwyczaj w kuchni poza parapetem brakuje miejsca na uprawę roślin. Rozwiązaniem jest ogród wertykalny, który można zamontować na ścianie. Może mieć formę modułów lub kieszeni. W kuchni najczęściej uprawia się w nim zioła i niewielkie warzywa (np. pietruszkę dla naci, cebulę dla szczypioru).

 • Bateria z wyciąganą wylewką – pozwala na umycie przedmiotów bądź żywności bez potrzeby używania zlewu. Wyciągany „wąż” może mieć zasięg nawet 100–150 cm. Ułatwia to utrzymanie czystości i mycie poza obrębem zlewu.

Niezbędne akcesoria do kuchennej przestrzeni

Meble kuchenne powinno się zaprojektować w taki sposób, by miały optymalną pojemność a szafki były zróżnicowane pod względem rozmiarów. Dobrym sposobem jest podzielenie kuchni na strefy: zmywania, przygotowania posiłków i przechowywania zapasów. W każdej z nich powinny znaleźć się pojemne szafki i szuflady, w których przechowywane są m.in. patelnie i garnki, wymagające dużej powierzchni.

 

Udogodnieniem jest organizacja szafek. Blisko zlewu lub zmywarki można zaplanować płytką szufladę, w której umieści się organizery na sztućce. Najniższe partie w szafce to dobre miejsca na przedmioty rzadziej używane: drobny sprzęt AGD, łyżki cedzakowe, chochle i sporadycznie używane akcesoria.

Przydatne porady:


 • meble warto zaplanować tak, by posiadały wysuwane, głębokie półki. To duża wygoda, gdyż nie trzeba nadwyrężać pleców, sięgając w głąb;

 • porządek ułatwiają różnego rodzaju wkłady i organizery, np. na talerze, sztućce i inne akcesoria kuchenne;

 • najbardziej newralgiczne są szafki narożne i z reguły w nich umieszcza się przedmioty rzadko używane. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie zastosowano w nich rozwiązania;

 • miłośnikom eksperymentów w kuchni i wyrazistych dań zaleca się zaprojektowanie szafki – organizera na przyprawy. Najlepiej umiejscowić ją bezpośrednio pod blatem, który służy do przyrządzania posiłków, a jednocześnie blisko kuchenki;

 • kłopotliwy może być kosz na odpadki. W Polsce często ustawia się go pod zlewem. Nie jest to jednak żelazna zasada. W kuchni warto wyznaczyć więcej miejsca na śmieci i zakupić kosz kilkukomorowy, z podziałem na frakcje, np. mokrą, suchą i szkło. Najbardziej wygodny jest kosz na śmieci wysuwany.

wyposażona szuflada kuchenna

 

 

Przy urządzaniu kuchni trzeba trzymać się uniwersalnych zasad aranżacji, a jednocześnie zadbać o detale, które często dostosowuje się do indywidualnych preferencji. W funkcjonalnej kuchni sporządzanie posiłków będzie przyjemnością!

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Jakie zioła najlepiej uprawiać w kuchni?

- W kuchni uprawia się najczęściej zioła, które osiągają niewielkie rozmiary. Jest to m.in. bazylia, majeranek, tymianek, mięta, rozmaryn i kolendra. Większość z nich można uprawiać na parapecie, a także w ogrodzie wertykalnym. Ważne, by nie znajdowały się bezpośrednio przy źródłach ciepła. Negatywny wpływ kuchenki gazowej nie jest jednak duży, jeśli używa się okapu.

 

Czym przymocować listwę magnetyczną?

- Listwy magnetyczne najczęściej przymocowuje się do płytek. Montuje się je za pomocą kołków lub elastycznego kleju, np. silikonowego. Przy wierceniu warto wybrać takie miejsce, by otwory znajdowały się w miejscu fug.

 

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu gniazdka w blacie?

- Aby samodzielnie to zrobić, potrzebna będzie wyrzynarka do drewna, którą wytnie się otwór w blacie; wkrętarko-wiertarka do nawiercenia otworów i miarka (np. drewniana).

 

Dodano: 04-12-2020
Uaktualniono: 16-12-2020