AGD do zabudowy czy wolnostojące?

Opinii 3

Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego sprzętu gospodarstwa domowego najczęściej tyczy się kuchni, choć i do łazienki możemy wybrać pralkę wolnostojącą albo w wersji do zabudowy. Niezależnie od przeznaczenia każde rozwiązanie daje odmienny efekt i różni się ceną.

SPRZĘT WOLNOSTOJĄCY

Klasycznym rozwiązaniem jest wybór AGD nie wymagającego zabudowy. Produkowany obecnie sprzęt wolnostojący może pochwalić się niezwykle efektownym design’em. Dzięki temu staje się doskonałą ozdobą kuchni. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jest stworzyć spójną całość kolorystyczną i stylową, aby pomieszczenie nabrało jednolitego smaku. Możemy w ten sposób urządzić modną dziś kuchnię reto czy zawsze lubianą i przytulną rustykalną. Będzie to jednak wymagało od nas zmysłu estetycznego, aby zarówno sprzęty, jak i szafki pasowały do siebie nawzajem. Przykładowo wybierając wolnostojącą lodówkę ze srebrnym, metalicznym wykończeniem zadbajmy o to, aby również zmywarka była w takim stylu. Można też nawiązać do niej srebrnymi uchwytami szafek kuchennych czy listwami wykończeniowymi przy blacie. Jeśli lodówka jest biała, będzie do niej pasować zmywarka czy kuchenka z białymi elementami wykończeniowymi. Dużym atutem wolnostojącej lodówki, kuchni czy mikrofalówki jest ich mobilność. Montaż takiego AGD jest też prosty i szybki, dzięki czemu z kuchni można korzystać od zaraz. Sprzęt wolnostojący ma jeszcze jedną ważna zaletę. Gdy pojawi się problemem z którymś urządzeniem (np. gdy zmywarka przestanie działać) łatwo będzie go wysunąć, zreperować lub wymienić. W kuchni zabudowanej proces taki wymaga poważnego demontażu akcesoriów i sprzętów. Użycie wolnostojących AGD nie ogranicza naszej wyobraźni podczas aranżacji wnętrza. Mobilne nóżki pozwolą na modyfikowanie wysokości ustawienia sprzętów. Niezabudowaną mikrofalówkę łatwo będzie umyć a nawet przewieźć choćby na letnisko w czasie wakacji. Pamiętajmy też, że jedynie kuchenka wolnostojąca daje nam możliwość korzystania z gazowego piekarnika. Nie jest to możliwe przy sprzęcie przeznaczonym do zabudowy. Jeśli cenimy efekt minimalistyczny we wnętrzu, wolnostojące AGD nie da nam takiej satysfakcji. Minusem tego rozwiązania jest bez wątpienia również utrudnione czyszczenie szczelin między szafkami, ścianą a większym sprzętem. Ucieszy nas za to fakt, że jest to najtańsze rozwiązanie.

AGD DO ZABUDOWY

Nowoczesna kuchnia czy łazienka kojarzy się z jednolitą zabudową o minimalistycznym stylu. Funkcje raczej są zamaskowane, niż wyeksponowane. W osiągnięciu modnego wnętrza pomoże sprzęt przeznaczony do zabudowy. Głównym atutem tego typu AGD jest dowolność aranżacji kuchni i możliwość zrealizowania każdego marzenia, dotyczącego wizualnego efektu. W tej wersji na przykład zabudowa zmywarki może wyglądać identycznie jak fronton szafki, a lodówka, która swymi gabarytami potrafi zdominować przestrzeń kuchni, w formie zabudowanej, czyli zamaskowana, przestaje przytłaczać aranżację. Dodatkowo rozwiązania te dają nam możliwość umieszczenia sprzętu takiego jak piekarnik, mikrofalówka czy chłodziarka na dowolnej wysokości. To wygodna alternatywa, dzięki której łatwo zadbać o ergonomię w kuchni. Płyta gazowa, czy też elektryczna nie musi już być koniecznie instalowana nad piekarnikiem. Możemy te dwa sprzęty rozdzielić według uznania. Dużo lepiej będzie korzystać z AGD zamontowanego wyżej, bez schylania się - przy dłuższych pracach kuchennych nie ucierpi nasz kręgosłup. Prostsze jest też sterowanie sprzętem oraz kontrola pieczenia, jeśli mamy go np. na wysokości wzroku. Gorący żeliwny pojemnik wraz z pokrywką i potrawą ciężko jest wytaszczyć z czeluści piekarnika, którego półka znajduje się kilkadziesiąt centymetrów nad podłogą. O wiele łatwiej jest dobyć danie stojące na wysokości ponad 1 m nad ziemią. Takie usytuowanie ułatwi nam również czyszczenie wnętrza piekarnika. Brak konieczności umieszczenia go standardowo pod blatem, minimalizuje też niebezpieczeństwo oparzenia się przez małe dzieci. Dużym udogodnieniem jest fakt, że AGD przeznaczone do zabudowy, wraz z nablatowym zlewem czy umywalką, umożliwiają osiągnięcie ciągłości blatu. Oprócz atutów wizualnych osiągamy dużą powierzchnię roboczą blatu i łatwe w utrzymaniu czystości rozwiązanie. Także brak bocznych szczelin między sprzętem a szafkami uniemożliwia zaleganie nieczystości czy osiadanie kurzu. Dzięki zabudowanym AGD mamy też możliwość zastosować eleganckie wykończenie dzięki nablatowym listwom przyściennym oraz jednolitemu cokołowi. Minusem sprzętów do zabudowy jest konieczność fachowego montażu i zakup specjalnych szafek przeznaczonych na tego typu AGD. Muszą one umożliwiać cyrkulację powietrza w celu chłodzenia instalacji. Powstawanie takiej kuchni trwa dłużej niż wolnostojącej, tak samo jest z demontażem. Niebagatelnym jest też fakt, że to rozwiązanie bardziej kosztowne.

Dodano: 22-11-2013