Deski, płyty wykończeniowe, listwy
Dowiedz się więcej
Drewno konstrukcyjne oraz płyty drewnopochodne są niezbędne podczas budowy, remontu, a nawet prac wykończeniowych i dekoratorskich. Szeroka gama elementów z drewna litego oraz płyt na bazie tego surowca dostępna w naszym asortymencie umożliwia zrealizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materiałów drewnianych oraz jak wygląda ich obróbka.
Drewno w budownictwie
Drewno wykorzystuje się między innymi do budowy konstrukcji ściennych i dachowych, jako element produkcji stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg oraz okładzin ściennych. W budownictwie stosowane są także elementy drewnopochodne w postaci płyt wiórowych, płyt OSB, płyt pilśniowych, sklejki, oklein i fornirów.
Drewno i produkty wytwarzane na jego bazie są bardzo szeroko wykorzystywane w meblarstwie oraz w produkcji elementów wyposażenia wnętrz i architektury ogrodowej. Oprócz tego stosuje się je do wykonywania elementów deskowań, czyli form do nadawania kształtu mieszance betonowej.
Szeroki wybór elementów drewnianych i drewnopochodnych dostępnych w sklepach Leroy Merlin umożliwi stworzenie kompletnych konstrukcji, elementów wykończeniowych i dekoracyjnych.
Deski i drewno konstrukcyjne
W ofercie Leroy Merlin do tej grupy produktów należą płyty drewniane i drewno konstrukcyjne w postaci kantówek. Płyta drewniana z drewna sosnowego i płyta drewniana z drewna jesionowego mogą być z powodzeniem użyte do zabudowy wnęk, jako półki, części mebli, blatów, a nawet nakładek na schody. Elementy te nie sprawiają żadnych problemów w obróbce mechanicznej, można je z łatwością pomalować bądź polakierować. Surowe deski drewniane mogą być z kolei użyte do budowy różnego rodzaju konstrukcji. W naszej ofercie dostępne są kantówki heblowane, które są idealnie równe i gładkie. Tego rodzaju deska może być bez problemu poddana dalszej obróbce poprzez malowanie, lakierowanie lub bejcowanie. Nie trzeba martwić się o kwestię szlifowania czy innego rodzaju wygładzania. Kantówka strugana może być użyta w miejscach często dotykanych, bez obaw o skaleczenie czy drzazgi.
Elementy krawędziowe dostępne w ofercie Leroy Merlin są wykonane z drewna sosnowego, które jest trwałe, a jednocześnie w łatwy sposób można je obrabiać. Możliwości zastosowania kantówek jest bardzo wiele, ponieważ jest to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów budowlano-wykończeniowych. Przy budowie części konstrukcyjnych można ich użyć między innymi jako elementy szkieletowe, słupy, płatwie lub podwaliny. Bardzo często elementy o przekroju poprzecznym: kwadratowym lub prostokątnym, służą jako elementy wsporcze i montażowe. Buduje się z nich także wytrzymałe i solidne konstrukcje podtrzymujące betonowe wylewki.
Listwy drewniane konstrukcyjne
W tej grupie produktów oferujemy:
- drewno konstrukcyjne nieheblowane – drewno surowe, które nie zostało poddane struganiu ani impregnacji, przez co jego struktura jest chropowata. Takie elementy można wykorzystać w pracach wykonywanych w domu i poza nim. Drewno nieheblowane nadaje się między innymi do wykonywania podłóg, części mebli, naprawy stolarki okiennej oraz budowy elementów architektury ogrodowej (ogrodzeń, płotów, pergoli, altan). Dla zwiększenia trwałości, produkty z drewna surowego warto odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych, biologicznych i chemicznych;
- drewno konstrukcyjne heblowane – jest to materiał o bardzo szerokim i uniwersalnym zastosowaniu. Idealnie sprawdzi się jako element konstrukcji, część składowa mebli, a nawet jako estetyczne wykończenie wnętrz;
- drewno konstrukcyjne heblowane zaoblone – elementy wykończone w ten sposób idealnie nadają się do wykonywania części mebli i elementów dekoracyjnych;
- listwy drewniane kwadratowe i prostokątne – są to elementy stosowane przy wykonywaniu prac wykończeniowych;
- deski drewniane do ławek – kantówki idealnie nadające się do tworzenia części konstrukcyjnych w drewnianych przedmiotach architektury ogrodowej;
- listwy modelarskie – najczęściej wykorzystywane do tworzenia modeli i makiet przestrzennych.
Płyta wiórowa laminowana
Płyty wiórowe laminowane powstają z połączenia wiórów drzewnych z klejem syntetycznym, w warunkach wysokiego ciśnienia. Surowe elementy pokrywane są warstwą laminatu, dzięki czemu stają się odporne na działanie wysokich temperatur, pary wodnej, zarysowania, odbarwienia oraz ścieranie. Oferowane przez nas płyty to uniwersalny materiał, który może być użyty do stworzenia różnego rodzaju konstrukcji, wykończeń oraz jako materiał dekoracyjny. Produkty wiórowe są idealne do budowy mebli, w tym zabudowy wnęk, kuchni, garderoby i spiżarni. Z tego względu płyta wiórowa laminowana często jest określana jako płyta meblowa. Materiał ten nie sprawia żadnych trudności w obróbce, jest stosunkowo niedrogi, a jednocześnie trwały i wytrzymały. Meble wykonane z tego rodzaju płyt nie tracą atrakcyjnego wyglądu i funkcjonalności nawet po wielu latach intensywnego użytkowania. Oferowane przez nas płyty są dostępne w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do charakteru każdego wnętrza.
Płyta wiórowa surowa
Płyty wiórowe surowe powstają w identyczny sposób, jak płyty meblowe laminowane, z tą różnicą, że ich powierzchnia nie jest dodatkowo wykończona. Materiały tego rodzaju są przeznaczone przede wszystkim do produkcji mebli. Oprócz tego idealnie sprawdzą się jako warstwa izolacyjna we wnętrzach, materiał do budowy ścianek działowych oraz jako produkty bazowe przy wytwarzaniu blatów roboczych, parapetów, paneli ściennych i podłóg. Elementy te nie są chropowate, a przy tym mają dużą wytrzymałość na odrywanie powierzchni. Płyty wiórowe są bardzo łatwe w obróbce. Ich docinkę na określony wymiar można wykonywać za pomocą typowych narzędzi (piły, pilarki, wyrzynarki). Można je łączyć za pomocą kleju lub łączników mechanicznych (wkrętów, gwoździ).
Płyta OSB
Płyty OSB (Oriented Stand Boards) są najpopularniejszym materiałem stosowanym w pracach budowlanych. Coraz częściej używa się ich także przy czynnościach wykończeniowych. Produkowane są z wiórów drzewnych, które łączy się odpowiednim rodzajem żywicy syntetycznej. W procesie produkcyjnym są one poddawane prasowaniu pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Płyty OSB z reguły składają się z trzech warstw zazębiających się wiórów. Cząstki drewna w środkowej części są ułożone w kierunku prostopadłym do warstw zewnętrznych. Dzięki temu gotowe płyty są wytrzymałe na obciążenia zginające i ścinające. W budownictwie stosuje się różne rodzaje płyt, które różnią się rodzajem spoiwa (mogą nim być żywice lub kleje żywiczne) i stopniem sprasowania. Wśród produktów dostępnych w ofercie Leroy Merlin znajduje się kilka typów płyt, które można wykorzystać zarówno w warunkach suchych, jak i w miejscach o podwyższonej wilgotności. Płyty oferowane są w różnych grubościach: 8 mm, 9 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm i 25 mm.
Płyty OSB można wykorzystać podczas różnego rodzaju prac budowlanych:
- przy budowie pełnego sztywnego deskowania na dachu (płyta OSB na dach), tworzy równe podłoże pod papę podkładowa lub gonty;
- przy wykonywaniu obudowy ścian wzniesionych w systemie szkieletowym (zarówno przy ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych);
- przy wykonywaniu podłóg na legarach – podłóg drewnianych (płyta OSB na podłogę);
- przy wykonywaniu podbitek dachowych;
- przy budowie elementów szalunkowych (deskowania podtrzymującego wiążącą mieszankę betonową na budowie).
Płyty OSB mogą być także użyte jako materiał wykończeniowy we wnętrzach. Coraz bardziej popularne jest ich użycie do wykańczania ścian, które można pomalować farbą kryjącą lub pozostawić w formie bardziej naturalnej, pokrywając jedynie warstwą odpowiedniego lakieru. Dla osób, które planują wykończenie wnętrza boazerią, płyty są idealnym materiałem bazowym pod ten rodzaj okładziny. Produkt ten nadaje się również do budowy mebli.
Płyty OSB nie sprawiają trudności w obróbce. Można je docinać na określony wymiar z użyciem różnego rodzaju pilarek lub pił. Łączenie płyt z drewnem lub płyt OSB pomiędzy sobą wykonuje się za pomocą wkrętów do drewna bądź gwoździ. Elementy tego typu można również kleić.
Płyta MDF
Płyty MDF (Medium Density Fibreboard) produkuje się w procesie prasowania włókien drzewnych i mieszania ich z substancjami łączącymi i utwardzającymi (najczęściej żywicami). Elementy te są wytwarzane w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Gotowy wyrób ma gładką powierzchnię i cechuje się wysoką trwałością. Stała gęstość i skład płyt MDF umożliwiają ich obróbkę mechaniczną poprzez skrawanie. Materiał ten można również bez problemu przewiercać, skręcać, frezować, wycinać i giąć. Dzięki temu średnio gęsta płyta MDF może być wykorzystywana do produkcji mebli i elementów wyposażenia wnętrz (np. listew podłogowych, dekoracyjnych paneli ściennych, kasetonów, ościeżnic). Materiał ten wykorzystuje się również w procesie produkcji drzwi. W ofercie Leroy Merlin dostępne są płyty MDF o różnej szerokości, długości i grubości, które z łatwością można dopasować do swoich potrzeb. Aby uzyskać większe grubości, płyty można dowolnie kleić.
Płyta HDF
Płyta HDF (High Density Fibreboard) to rodzaj płyty MDF o większej twardości i podwyższonej gęstości. Produkt ten służy między innymi do produkcji paneli podłogowych jako ich rdzeń, który pokrywany jest papierem nasączonym żywicą i z ozdobnym wzorem (np. imitującym deski, klepki lub z dowolną grafiką). Płyty HDF dostępne w sklepach Leroy Merlin mają maksymalną grubość 3 mm, a przy tym są gęstsze niż lite drewno. Materiał ten, podobnie jak płyty MDF, może być użyty do wielu prac stolarsko-meblarskich. Elementy tego typu można obrabiać mechanicznie, dzięki czemu bez problemu uzyskamy dowolny kształt i dopasujemy materiał do każdego miejsca.
Sklejka
Sklejka, inaczej określana jako dykta lub skleina, jest wytwarzana poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna (fornirów). Liczba takich warstw jest zazwyczaj nieparzysta. Drewno w procesie produkcji jest poddawane działaniu wody lub pary wodnej, dzięki czemu nabiera plastyczności. Sklejkę można dosyć łatwo wyginać (szczególnie na gorąco), co jest bardzo przydatne przy wytwarzaniu mebli, blatów oraz stolarki okiennej i drzwiowej. W pracach budowlanych materiał ten jest używany do wykonywania szalunków, części rusztowań, budowy ścian działowych oraz sufitów. Oprócz tego sklejka nadaje się do tworzenia sztywnych poszyć dachu, okładzin na ściany i sufity, a także stopni schodów. Dostępne w naszej ofercie płyty ze sklejki liściastej są wodoodporne, dzięki czemu można je zastosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Produkty te, mimo podatności na formowanie, cechują się także wysokimi parametrami wytrzymałościowymi. Oferowane przez nas płyty mają różne wymiary, dzięki czemu z łatwością można dobrać idealny format. Grubość płyt wynosi 4 mm, 6,5 mm, 9 mm, 12 mm lub 18 mm.