Menu
Produkty

Konstrukcje drewniane i metalowe

Podczas każdej budowy lub remontu tworzone są różnego rodzaju konstrukcje. Mogą to być zbrojenie betonu lub szalunek, lekkie ścianki działowe z drewna i płyt. Znajdziesz tu produkty przydatne przy tworzeniu konstrukcji.

Dowiedz się więcej

Elementy metalowe takie jak pręty zbrojeniowe czy druty wykorzystuje się w tradycyjnych konstrukcjach budowlanych betonowych. Z kolei drewniane belki, deski i listwy wraz z okuciami oraz płyta OSB są przydatne do tworzenia konstrukcji lekkich – w naszym klimacie są to najczęściej ściany działowe, altany, tarasy i inne elementy małej architektury. Tynkowanie ścian czy wylewanie podłóg będzie bardziej efektywne przy użyciu siatek pod wylewki lub siatek podtynkowych, a w wykończeniu wnętrz przydatna może być sklejka oraz płyta MDF i HDF. W meblarstwie stosuje się płyty laminowane, foliowane, fornirowane i surowe.

Deski, płyty wykończeniowe, listwy

Drewno jest materiałem, który od setek lat wykorzystuje się jako surowiec stolarski i ciesielski do budowy domów, wykończenia wnętrz czy wytwarzania mebli. Do celów budowlanych odpowiednie jest dostępne w naszej ofercie drewno konstrukcyjne – deski i listwy drewniane konstrukcyjne. Elementy te charakteryzują się sporymi gabarytami. Listwy są długie i o dużych przekrojach, natomiast deski odznaczają się dużą długością, szerokością i solidną grubością. Do budowy oraz w meblarstwie wykorzystywane są też płyty wiórowe surowe, które mogą służyć jako elementy przegród budowlanych czy nieeksponowane części mebli. Podobną funkcję mogą pełnić płyty OSB, które można wykorzystać między innymi jako suchy podkład podłogowy, pokrycie dachu czy element konstrukcyjny ścian szkieletowych.

W branży meblarskiej wykorzystuje się płyty wiórowe laminowane oraz płyty MDF i HDF. Płyta MDF (ang. Medium-Density Fibreboard) jest płytą pilśniową o średniej gęstości, wykonaną z włókien drzewnych połączonych w zwartą masę. Stosuje się ją na szeroką skalę jako materiał stolarski do produkcji mebli (m.in. kuchennych), a także elementów wykończeniowych, takich jak listwy ozdobne, listwy przypodłogowe czy panele ścienne. Płyty MDF są dostępne w stanie surowym, gotowym do wykorzystania, ale także w formie foliowanej, laminowanej czy fornirowanej. Płyty pilśniowe twardsze od MDF to płyty HDF (ang. High-Density Fibreboard). Są one cieńsze od płyt MDF i stosuje się je m.in. do produkcji paneli podłogowych. Podobnie jak płyty MDF, mogą być surowe lub powleczone laminatem, papierem żywicznym czy naturalną okleiną. Dostępne w Leroy Merlin płyty HDF są lakierowane na biało lub lakierem bezbarwnym, który pozwala na zachowanie naturalnego koloru płyty surowej.

Kolejnym produktem w tej grupie jest sklejka, która przeżywa obecnie swój renesans jako materiał stolarski i wykończeniowy. Będąc surowcem podatnym na modelowanie na ciepło, sklejka może przybierać rozmaite formy, dlatego chętnie wykorzystuje się ją w meblarstwie, np. w charakterze frontów szafek kuchennych czy jako materiał na meble w stylu rustykalnym. Prawie tak dobrze, jak znacznie droższe drewno nadaje się do wykonania zdobień techniką decoupage. Sklejka zastosowana do wyrobu mebli wcale nie musi być pokryta laminatem czy innym rodzajem wykończenia. Równie dobrze może pozostać surowa, doskonale komponując się z minimalistycznymi wnętrzami, które są utrzymane w szarościach, grafitach i czerniach, ożywiając je i nadając ciepły, domowy charakter. Można jej jednak użyć również do innych celów. Efektownie będzie wyglądał „fartuszek” z surowej sklejki zastępujący tradycyjne płytki ceramiczne między szafkami stojącymi i wiszącymi w kuchni czy wykonany ze sklejki pokojowy parapet wewnętrzny. Dzięki sklejce w niedrogi i łatwy sposób możesz nadać wnętrzom indywidualny charakter, wycinając z nich litery i układając w dowolne napisy na ścianę lub tworząc kompozycje z kształtów zwierząt w pokoju dziecięcym.

Pręty i profile metalowe

Profile stalowe dostępne w Leroy Merlin to przykład elementów wykorzystywanych w pracach budowlanych i wykończeniowych. Kątowniki często służą do maskowania połączeń ścian i posadzek lub blatów, szczególnie w kuchniach i łazienkach, mogą również chronić narożniki ścian przed uszkodzeniem. Płaskowniki maskują krawędzie blatów lub pionowe i poziome szczeliny, a rury o przekroju okrągłym i kwadratowym można wykorzystać w charakterze elementów podpierających blaty kuchenne czy łazienkowe. Kształtowniki ze stali można wykorzystać także do wykonywania części nośnych konstrukcji budowlanych, ogrodzeń, bram oraz w kowalstwie artystycznym. Dostępne w naszej ofercie profile stalowe występują w wersji surowej lub nierdzewnej.

Kolejną grupą produktów w tej kategorii są pręty, zbrojenia i szalunki do wykonywania elementów żelbetowych. Szalowanie słupów ułatwią papierowe tuleje o zróżnicowanych przekrojach. Pręty zbrojeniowe stalowe i kompozytowe, gładkie oraz żebrowane, służą przede wszystkim do zbrojenia betonu. Są niezbędne do wybudowania w technologii tradycyjnej takich elementów budynku jak ławy i ściany fundamentowe, płyty i belki stropowe, schody, tarasy oraz balkony czy nadproża monolityczne. Do wiązania zbrojeń służy drut wiązałkowy. W Leroy Merlin dostępne są również gotowe nadproża prefabrykowane Porotherm w różnych rozmiarach do zastosowania nad otworami drzwiowymi i okiennymi.

Niektóre rodzaje robót budowlanych wymagają zastosowania siatki zbrojeniowej. W Leroy Merlin dostępne są siatki zbrojeniowe kompozytowe oraz siatki podtynkowe z włókna szklanego. Zastosowane do ich produkcji włókno szklane zostało celowo zaimpregnowane, aby nie wchodziło w reakcję ze związkami alkalicznymi. Dzięki temu siatki z włókna szklanego mogą być używane bez względu na rodzaj tynku. Ten typ siatki jest na tyle trwały i sztywny, że jej zastosowanie zapobiega powstawaniu widocznych rys i pęknięć związanych z osiadaniem ścian, które jest naturalnym zjawiskiem w nowych budynkach. Co więcej, włókno szklane powoduje wzmocnienie odporności ścian na uszkodzenia mechaniczne, co również stanowi dużą zaletę tego typu siatek. Siatki z włókna szklanego można stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku, do tynkowania elewacji.

Dla wzmocnienia posadzek betonowych stosowane są z kolei siatki pod wylewki. Używa się ich również pod wylewki jastrychowe, których zadaniem jest wyrównanie podłoża przed położeniem materiału wykończeniowego, np. płytek podłogowych. W tej kategorii produktów dostępne są również taśmy dylatacyjne służące do zabezpieczania szczelin dylatacyjnych. Najczęściej używa się ich do wypełniania szczelin brzegowych przy posadzkach.

Okucia i mocowania

Okucia i mocowania to elementy przydatne podczas prac budowlanych, wykończeniowych i remontowych, a także montażowych. Dostępne w Leroy Merlin kątowniki i łączniki znajdują zastosowanie przy instalacji lub naprawie konstrukcji drewnianych, budowie altanek, wiat, tarasów i innych elementów architektury ogrodowej. Pozwalają na łączenie elementów konstrukcyjnych ze sobą oraz ich trwały montaż do fundamentu. W tej kategorii produktów dostępne są kątowniki proste i rozwarte o różnych wymiarach, pozwalające na łączenie elementów w różnych konfiguracjach. Podobną funkcję pełnią wsporniki belek, które są jednak formami bardziej rozbudowanymi, zabezpieczającymi ciężkie belki przed niekontrolowanym przechyłem i tym samym destabilizacją całej konstrukcji lub jej fragmentu. Do trwałego połączenia drewna konstrukcyjnego służą łączniki w postaci prostokątnych elementów z blachy stalowej z nawierconymi otworami umożliwiającymi odpowiednie mocowanie za pomocą wkrętów lub śrub (płytki perforowane). Poza kątownikami konstrukcyjnymi i łącznikami oferujemy także nieco mniejsze i bardziej delikatne okucia meblowe wykonane z cienkiej blachy.

Do okuć zaliczają się również zawiasy budowlane. W tej grupie produktów znajdują się zarówno zawiasy drzwiowe, jak i ogrodzeniowe, meblowe, a także zasuwy, skoble, okienne, zapadki czy wrzeciądze. Poza zawiasami tradycyjnymi w Leroy Merlin oferujemy także ozdobne okiennicowe zawiasy pasowe i kątowe, które poza klasycznymi okiennicami znajdują zastosowanie jako zawiasy drzwiowe lub meblowe w elementach architektury rustykalnej czy regionalnej.

W dziale okuć i mocowań można zaopatrzyć się w różnego rodzaju blachy dostępne w arkuszach. Oferujemy blachy aluminiowe, stalowe ocynkowane i bez ocynku, a także siatki stalowe i blachy dziurkowane. Arkusze mają fakturę gładką lub tłoczoną o kształtach nieregularnych lub ryflowaną.