Piece kominkowe
Dowiedz się więcej
Piec kominkowy, tak zwana koza, podobnie jak tradycyjny kominek, stanowi dodatkowe źródło ogrzewania i pozwala na stworzenie w domu przytulnej atmosfery. Koza ma jednak lżejszą konstrukcję i dodatkowo jest mobilna. Różnorodna forma i wielkość pieców kominkowych, a często także bardzo fantazyjny (wręcz futurystyczny) kształt, pozwalają na dopasowanie ich do każdego wnętrza. Jakie zalety ma piec kominkowy i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?
Na co zwrócić uwagę, wybierając kozę do salonu?
Wybór odpowiedniego modelu pieca kominkowego powinien uwzględniać kilka najważniejszych parametrów, które mają wpływ na późniejszy komfort korzystania z potencjału takiego pieca.
- Moc grzewcza – podobnie jak w przypadku każdego rodzaju pieca, również dla pieców kominkowych określa się moc, odnoszącą się do wielkości powierzchni, dla jakiej dany piec jest przeznaczony. Przyjmuje się, że 1 kW wystarcza do ogrzania 10-12 m² powierzchni pomieszczenia o typowej wysokości około 2,5 m. Parametr ten jest ważny, ponieważ kupno urządzenia o zbyt dużej mocy grzewczej sprawia, że w trakcie użytkowania go w niewielkim pomieszczeniu, komfort przebywania w pobliżu pieca jest znacznie mniejszy (ze względu na zbyt wysoką temperaturę). Dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie mocy tego urządzenia.
- Jakość materiałów – przekłada się nie tylko na czas żywotności pieca kominkowego, ale również na jego wygląd. Przykładowo, kozy wykonane ze stali gorszej jakości już po kilku sezonach użytkowania mogą się przebarwiać, może pojawić się na nich rdza, nieestetyczne zacieki, nieszczelności etc.
- Sposób podłączenia – ważną kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy piec kominkowy ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną w trakcie okazjonalnego użytkowania, czy może ma również stanowić regularne źródło ciepła? W drugim przypadku warto pamiętać, aby stalowa rura przyłączeniowa była połączona z przewodem kominowym jak najwyżej – tak, aby stanowiła jak największą, dodatkową powierzchnię grzewczą (powierzchnia stalowej rury emituje duże ilości ciepła do pomieszczenia). Ten zabieg jest często wykorzystywany w pomieszczeniach bardzo wysokich lub we wnętrzach w stylu industrialnym i loftowym, gdzie doskonale wpisuje się w charakter przestrzeni.
Jakie są rodzaje pieców kominkowych
Podstawową cechą, z której wynika większość właściwości grzewczych pieców kominkowych, jest rodzaj materiału, z którego są one wykonane.
Kominkowe piece żeliwne
Żeliwo szybko się nagrzewa i wolno oddaje ciepło. Jest wręcz idealnym materiałem dla urządzeń grzewczych. Dodatkowo piece żeliwne zazwyczaj wyłożone są cegłą szamotową, która akumuluje ciepło. Kominkowe piece z żeliwa są najczęściej tradycyjne w formie, zdobione, pokrywane emalią żaroodporną w różnych kolorach.
Kominkowe piece stalowe
Takie modele przyjmują raczej proste, nowoczesne formy. Niektóre piece kominkowe ze stali posiadają przeszklenia z trzech stron, co pozwala atrakcyjnie wyeksponować palenisko. Zazwyczaj wykończone są kolorem czarnym lub w odcieniach szarości. Ich wadą jest bardzo silnie nagrzewająca się powierzchnia. Z tego względu kominkowe piece stalowe należy umieszczać w miejscu, które bezpośrednio nie przylega do powierzchni łatwopalnych (jak drewniane okładziny, panele, tworzywa sztuczne etc.).
Kominkowe piece kaflowe
Zastosowane w piecach kominkowych kafle ceramiczne tworzą dekoracyjną okładzinę akumulującą i stopniowo oddającą ciepło do wnętrza pomieszczenia, w którym znajduje się koza. Piece mogą być pokryte kaflami na całej powierzchni bądź tylko częściowo.
Zalety posiadania pieca kominkowego
Kominki lub piece kominkowe w domu mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ze względu na konieczność ochrony środowiska inwestorzy często rezygnują z posiadania tradycyjnego pieca kominkowego. Inni natomiast nie wyobrażają sobie domu bez żywego ognia z pieca. Co zatem przemawia za posiadaniem pieca kominkowego?
Niski koszt zakupu i montażu – piec kominkowy jest znacznie tańszy niż klasyczny kominek. Trzeba jednak pamiętać, że gwarancją bezpiecznego działania kozy, jest jej prawidłowe i szczelne podłączenie do instalacji przez profesjonalnego instalatora.
- Możliwość instalacji w dowolnym momencie – koza jest urządzeniem kompaktowym, nie wymaga profesjonalnych umiejętności zduna. Można ją zamontować w dowolnym momencie, w każdym pomieszczeniu, które ma dostęp do przewodu kominowego i wentylacji.
- Mobilność – piec kominkowy, w razie konieczności przeniesienia (przeprowadzki), można z powodzeniem zdemontować i przetransportować. Nie sprawia to większego kłopotu.
Choć piece na paliwa stałe nie należą do ekologicznych źródeł energii, współczesne piece kominkowe – dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii dopalania spalin poprzez wtórne spalanie (wysoka temperatura paleniska niemal całkowicie dopala powstające gazy) lub zastosowanie katalizatora (najbardziej wydajny proces dopalania gazów i resztek w temperaturze znacznie niższej niż przy wtórnym dopalaniu) – emitują minimalne ilości szkodliwych substancji.