Kominki, piece kominkowe

Przedstawiona sekcja kominków oraz piecy kominkowych oferuje wybór kompaktowych palenisk do każdego środowiska domowego. Podejmując wybór należy przede wszystkim zwrócić uwagę na główny cel instalacji kominka. Ogrzanie pomieszczenia lub całej nieruchomości będzie wiązało się z precyzyjnym rozplanowaniem dystrybucji ciepłego powietrza, gdzie należy uwzględnić kubaturę, którą piec powinien ogrzać. Planując udekorowanie np. salonu, można kierować się udogodnieniami, które oferują biokominki, które nie emitują szkodliwych substancji. Dzięki temu mogą być umieszczone w dowolnym miejscu mieszkania. Dla wielu osób kluczowym kryterium wyboru kominka, pieca lub niewielkiej kozy, będzie wydajność urządzenia lub same walory estetyczne. O wszystkich szczegółach kominków opowie Doradca w dziale Budowlanym.

Górska chata, para bliskich sobie ludzi, lampka wina, kominek w tle. Płonące polano, iskry tańczące w palenisku… Chyba każdy z Nas marzy o takim scenariuszu po ciężkim dniu pracy. Jak spełnić to marzenie? W sklepach Leroy Merlin znajdziesz wkłady kominkowe narożne i proste, wkłady wykonane z żeliwa oraz wkłady stalowe. Te pierwsze nagrzewają się długo lecz dzięki temu dłużej oddają ciepło nawet po wygaszeniu paleniska. Stalowe wkłady kominkowe wyglądają nowocześniej lecz służą raczej do sporadycznego palenia. Posiadamy też wkłady z płaszczem wodnym które doskonale sprawdzą się jako alternatywne źródło ogrzewania.

Jakie wkłady kominkowe można kupić?

Przy wyborze wkładu kominkowego należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest decyzja o tym czy kominka będziemy używać jako dekorację i do sporadycznego dogrzania czy też będziemy go stosować do stałego sezonowego ogrzewania. To determinuje rodzaj wkładu. Wkłady kominkowe stalowe czy żeliwne świetnie sprawdzą się jako dodatkowe źródło ogrzewania. Od Nas zależy czy będziemy chcieli ogrzać tylko jedno pomieszczenia. W połączeniu z systemem do rozprowadzania gorącego powietrz (DGP) będziemy mogli z powodzeniem ogrzać wiele pomieszczeń.

Można również wybrać kominek z płaszczem wodnym, który połączeniu z piecem C. O. lub podgrzewaczem pojemnościowym czy pompą ciepła, zaspokoją zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie nawet najbardziej wymagających klientów. Orientacyjnie przyjmuje się że 1 kW mocy kominka ogrzewa 10 m2 powierzchni.

Jak podłączyć wkład kominkowy do komina?

Wkład kominkowy ustawiamy na wypoziomowanym podłożu, stojaku lub wymurowanej podstawie i podłączamy za pomocą metalowych rur spalinowych do przewodu kominowego. Aby kominek miał odpowiedni cug, zalecane jest zastosowanie 1 m rury spalinowej pionowo a następnie za pomocą regulowanego kolana kominowego łączymy poprzez wkładkę dwuścienną z istniejącym przewodem kominowym.

Jak obudować wkład kominkowy?

Kolejnym krokiem realizacji naszego projektu jest wybór obudowy kominka. W zależności od zastosowanego wkładu możemy wybrać gotową obudowę kominkową prostą lub narożną. W nowoczesnym lub tradycyjnym kształcie. Najczęściej gotowe obudowy kominkowe wykonane są z marmuru, granitu oraz piaskowca.

Są dwa sposoby obudowania wkładu kominkowego:

  • Gotowa obudowa kominkowa którą kupujemy z uwzględnieniem odpowiedniego wkładu kominkowego żeliwnego lub stalowego.
  • Obudowa kominowa wykonana z płyt kominkowych dedykowana do zabudowy wkładów kominkowych. Przy zastosowaniu powyższych płyt możemy osiągnąć niespotykany indywidualny efekt końcowy. W celu wykończenia powierzchni płyt kominkowych możemy zastosować imitację płyt kamiennych, tynków oraz innych materiałów. Ciekawym rozwiązaniem są płyty marmurowe bądź trawertyn.

Jak czyścić wkład kominkowy?

Podstawowym zestawem do utrzymania czystości kominka są serwitory. Te proste zestawy składające się ze szczotki, szufelki, pogrzebacza oraz szczypiec bardzo ułatwiają obsługę i serwisowanie paleniska kominka. W skład niektórych zestawów wchodzą również pojemniki które na co dzień służą jako pojemnik do przechowywania poszczególnych elementów. Jednym z coraz bardziej popularnych urządzeń do czyszczenia wkładów kominkowych są odkurzacze kominkowe za pomocą których w prosty i łatwy sposób usuniemy popiół z paleniska oraz z popielnika. Warto pamiętać o tym by wybrać taki odkurzacz kominkowy który będzie posiadał stalowy zbiornik na popiół.

Aby utrzymać nasz kominek w czystości musimy pamiętać również o pielęgnacji szyby do kominka. Do czyszczenia używamy detergentów dedykowanych do tego typu działań, są to najczęściej pianki i płyny. Pamiętajmy aby podczas czyszczenia szyby, detergent którym się posługujemy nie wsiąkał w sznur uszczelniający. Może to powodować jego uszkodzenie i w późniejszym czasie skutkować to będzie wymianą tego elementu.

Obudowy kominkowe

Aby nasz kominek wpasował się idealnie w nasze wnętrze musimy sprawić aby nie był to stalowy kloc na czterech nóżkach. Musimy wybrać obudowę kominkową. Jest wiele obudów wykonanych między innymi z marmuru, obudowy granitowe, wykonane z piaskowca i wykończone drewnem. Są też płyty kominkowe z których możemy stworzyć niebanalną obudowę kominka.

Rozwiązań jest wiele ale to jaki wariant obudowy kominkowej wybierzemy zależy tylko od nas i naszej pomysłowości. Czy będzie to obudowa nowoczesna, klasyczna czy rustykalna to pozostaje w decyzji użytkownika.

Kominki elektryczne

Kominki elektryczne są idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców bloków i lokali które nie spełniają wymogów technicznych i zamontowanie tradycyjnego kominka jest niemożliwe. Rozwiązania które posiadają współczesne kominki elektryczne pozwalają na zamontowanie ich w dowolnym miejscu. Możemy nabyć kominek elektryczny w klasycznej formie do złudzenia przypominający tradycyjny kominek na drewno. Są też elektryczne kominki w nowoczesnych formach z obudowami imitującymi beton. Wreszcie kominki elektryczne do zabudowy które możemy wkomponować np. w ścianę z płyt kartonowo gipsowych.

Czy kominki elektryczne dają ciepło?

Kominek elektryczny nie jest tylko ozdobą. W chłodne dni lub w czasie awarii centralnego ogrzewania ciepły nadmuch w urządzeniu pomoże ogrzać pomieszczenie a tańczące płomienie wprowadzą pozytywny nastrój.

Jakie są różnice między kominkiem elektrycznym a biokominkiem?

Kominki elektryczne posiadają kilka atutów. Posiadają regulowany nadmuch ciepłego powietrza, niektóre modele wyposażone są w głośniki z których dobiegają dźwięki strzelających w palenisku iskier. Co najważniejsze są praktycznie bezobsługowe i bezpieczne dla dzieci.

Kominek gazowy czy tradycyjny?

Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Osoby które lubią patrzeć na tańczące płomienie ale nie mogą podłączyć tradycyjnego kominka na drewno lub brykiet drzewny, powinny zainteresować się kominkiem gazowym.

Zaletą kominków gazowych jest to, że są praktycznie bezobsługowe. W przeciwieństwie to kominków na drewno, nie wymagają czyszczenia ani składowania drewna. Kominki gazowe przechodzą wszelkie potrzebne testy i badania co jest potwierdzone certyfikatem CE. Takie kominki gazowe posiadają też odpowiednie zabezpieczenia które w przypadku zapchanych przewodów odprowadzających spaliny lub problemów z dopływem gazu automatycznie wyłączają urządzenie.

Duża powierzchnia szyby, przez którą promieniuje ciepło, sprawia, że kominek gazowy jest bardzo skuteczny w dogrzewaniu pokoju. Kominek gazowy nie wymaga długotrwałego rozpalania, wystarczy odkręcić zawór gazu i włączyć automatyczny zapłon. Palenisko można wypełnić ceramicznymi kamykami lub ceramicznymi deszczułkami które możemy ułożyć w taki sposób że opływające je płomienie do złudzenia przypominać będą te w tradycyjnym kominku.

Montaż kominków gazowych nie wymaga specjalnie dużych remontów. Konieczne jest doprowadzenie gazu z sieci lub z butli gazowej. Kominki gazowe nie wymagają odprowadzenia spalin do tradycyjnego komina. Wystarczy przewód wyprowadzić poza ścianę lub dach.

BIOKOMINKI

Biokominek to idealne rozwiązanie dla tych klientów/odbiorców których mieszkanie lub dom nie spełnia wymogów technicznych do wstawienia/zamontowania tradycyjnego kominka lub pieca kominkowego czyli tzw. Kozy. To rozwiązanie które nie wymaga odprowadzenia spalin do komina, gdyż ilość CO2 którą wydziela Biokominek jest porównywalna z wydzielaniem dwutlenku węgla przez człowieka. Należy jednak pamiętać, że pomieszczenie powinno być wentylowane. Musimy mieć stały dostęp do świeżego powietrza.

W zależności od rodzaju możemy umieścić Bikominek w salonie, sypialni, tarasie czy werandzie. Cylindryczne biokominki świetnie sprawdzą się też w trakcie imprez na świeżym powietrzu. Wieczorami w altanie biokominek wolnostojący nie tylko podniesie nam temperaturę ale też tańczący płomień wprowadzi romantyczny/niebanalny nastrój.

Podstawowy podział kominków na bioetanol to: • biokominki wiszące za zintegrowaną ramką, • biokominki do zabudowy które dają możliwość dowolnego zaaranżowania go w Twoim pomieszczeniu oraz wolnostojące. Te ostatnie świetnie sprawdzą się jako element wystroju każdego wnętrza.

Jak działa biokominek?

Biokominek to bardzo proste urządzenie w którym spalamy bioetanol zamiast drewna czy brykietu. Niewątpliwym atutem Bioetanolu jest czystość spalania. Efektem spalania jest para wodna i dwutlenek węgla. Nie musimy inwestować w odkurzacze kominkowe czy serwitory które pomagają w tradycyjnych kominkach w usuwaniu popiołu po spalonym drewnie kominkowym lub brykiecie do kominka.

Czy biokominek daje ciepło?

Biokominki są elementem dekoracyjnym ale wytwarzają też Ciepło. Można je więc śmiało stosować do dogrzewania niewielkich pomieszczeń, z zastrzeżeniem że pomieszczenie musi mieć dobrą wentylacje.

Paliwa do biokominka

Bioetanol to alkohol etylowy który został wytworzony z tzw. Biomasy. Wykorzystywany jest między innymi jako paliwo do Biokominków. W ofercie Leroy Merlin znaleźć można biopaliwo zwykłe jak i aromatyzowane, które w procesie spalania pozostawiają w powietrzu zapach np. pomarańczy. Biopaliwa dostępne są przeważnie w pojemności od 1 do 5 litrów. Czas spalania biopaliwa w biokominku zależny jest od rodzaju palnika ale też od rodzaju zastosowanego paliwa. Średnio przyjmuje się, że 1 litr biopaliwa wystarcza na około 3 do 6 godzin spalania.