Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Środki czyszczące i konserwujące do kominków

Zachowaj porządek i czystość w łatwy i szybki sposób korzystając z naszej oferty środków do konserwacji i czyszczenia przestrzeni kominków.

Wszystkie produkty(6)

z1

(2)
19,99 zł/ szt.

25,88 zł/ szt.

29,99 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Zabrudzenia na szybach kominkowych są zjawiskiem naturalnym i pojawiają się zawsze, jako skutek procesu spalania. Pewna ilość osadu powstaje nawet na powierzchni tzw. szyb samoczyszczących. Profesjonalne środki czyszczące i konserwujące do kominków szybko usuwają osad z szyb i pozytywnie wpływają na trwałość całej konstrukcji. Płyny i pianki likwidujące sadzę oraz osady, są proste w aplikacji, dzięki czemu w ciągu kilku minut usuwają większość zabrudzeń.

Środki czyszczące do kominków – rodzaje

Większość środków czyszczących usuwa nie tylko świeży osad, ale również ten starszy. By pozbyć się szczególnie uciążliwych zabrudzeń, konieczne może być kilkukrotne użycie preparatu. Które środki są najskuteczniejsze?

  • Uniwersalny płyn do szyb kominkowych – rozpuszcza sadzę, tłuszcz i inne osady, widoczne na szybie. Płyn tego rodzaju wnika w trudno dostępne miejsca. Sprzedawany jest w pojemnikach z wygodnym uchwytem i atomizerem; dzięki temu aplikowanie preparatu jest proste. Uniwersalne płyny mają różny skład, cechują się więc różną skutecznością, ale zazwyczaj czyszczą szybę na tyle dobrze, że nie trzeba używać dodatkowych akcesoriów: skrobaków, szczotek itp.
  • Pianka do czyszczenia szyb kominkowych – można nią wyczyścić trudno dostępne miejsca w obrębie szyby kominkowej. Gęsta piana wolno spływa po szkle, dzięki czemu usuwanie zabrudzeń staje się prostsze. Pojemniki z pianą zwykle mają praktyczny aplikator.

Konserwujący lakier do kominków

Żaroodporny lakier w sprayu skutecznie chroni powierzchnię kominka. Pozwala odświeżyć zewnętrzną powłokę, wykonaną z metali żelaznych, na których z czasem mogą pojawiać się ogniska rdzy. Takim preparatem można pokrywać też kamień, ceramikę oraz beton. Lakiery w sprayu najczęściej mają kolor antracytowy lub czarny. Szybkoschnącym, żaroodpornym lakierem, można zabezpieczać powierzchnie nagrzewające się do temperatury 800°C (kolor czerwony +300°C). Można nim odświeżać powierzchnię kominka, rur spalinowych, pieców, grzejników, kotłów itp. Nadaje się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią i promieniami UV.

Jak prawidłowo wyczyścić kominek?

Popiół należy usuwać ręcznie lub za pomocą specjalnego odkurzacza kominkowego (zastosowanie zwykłego może doprowadzić do pożaru). Poza tym trzeba regularnie czyścić szybę kominka. Jak robić to skutecznie? Należy przestrzegać kilku zasad.

  • Szybę kominkową można myć tylko wtedy, gdy jest zimna. Część preparatów czyszczących zawiera związki palne, które – gdy trafią na rozgrzaną powierzchnię – mogą stać się bardzo niebezpieczne.
  • Stary, stwardniały brud, warto spryskać płynem lub pianką i pozostawić na pewien czas. Preparat może ściekać na podłogę, więc warto położyć na niej np. ścierkę. Następnie należy usunąć zabrudzenia gąbką i wytrzeć szybę.
  • Jeśli na szybie jest dużo sadzy, można ją wstępnie oczyścić wodą z dowolnym detergentem – np. zwykłym płynem do mycia naczyń – a dopiero później zastosować piankę lub płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Wniknie głębiej w zanieczyszczenia i skuteczniej rozpuści brud.
  • Nie należy wdychać oparów płynu do czyszczenia szyb kominkowych – często zawiera on szkodliwe substancje chemiczne. Stosowne informacje znajdują się na opakowaniu płynu. Czyszczenie trzeba przeprowadzić możliwie szybko, a potem – wywietrzyć pomieszczenie.
  • Osady, których nie rozpuszczają pianka ani płyn, można usunąć za pomocą specjalnego skrobaka, służącego również do czyszczenia płyt ceramicznych oraz piekarników.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.