Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Nawilżacze powietrza

Nawilżacze powietrza pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci w pomieszczeniach. Jeżeli często zdarza się, że budzisz się z zatkanym nosem lub boli cię głowa i pokasłujesz może to oznaczać, że w twoim domu jest zbyt suche powietrze. Zakup odpowiedniego nawilżacza powinien wówczas poprawić twój komfort życia. Producenci oferują poszczególne modele w różnych stylistykach i kolorach dzięki czemu z łatwością dopasujesz nawilżacz do wystroju swego wnętrza.

Wszystkie produkty(11)

z1

349 zł/ szt.

299 zł/ szt.

(2)
445 zł/ szt.

(1)
169 zł/ szt.

(1)
113 zł/ szt.

129 zł/ szt.

249 zł/ szt.

(4)
199 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Nawilżacze powietrza pomagają utrzymać optymalną wilgotność w pomieszczeniu (wynosi ona ok. 40-60%). W sezonie grzewczym powietrze bardzo łatwo ulega przesuszeniu, co negatywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. W ofercie nie brakuje nawilżaczy różniących się wydajnością, sposobem działania i designem. W zależności od rodzaju urządzenia może on mieć różne funkcje oraz wymagać określonych zabiegów (jak wymiana filtrów, czyszczenie). Co warto sprawdzić przed zakupem nawilżacza powietrza?

Tradycyjne i nowoczesne rodzaje nawilżaczy

Sprawność nawilżania zależy głównie od rodzaju urządzenia. Dodatkowe wentylatory umożliwiają równomierne podwyższenie wilgotności powietrza.

 • Nawilżacze tradycyjne – odpowiednio wyprofilowane pojemniki z wodą (dostępne w wielu wariantach), które należy powiesić na grzejniku. Pod wpływem ciepła powstaje para wodna. Zaletami nawilżaczy tego typu są niska cena i mobilność. Wady to dość ograniczony zasięg i raczej niewielka skuteczność.
 • Nawilżacze parowe – podgrzewając wodę, wytwarzają parę. Szybko podnoszą poziom wilgotności w powietrzu, ale jednocześnie je ogrzewają, co nie zawsze jest korzystne i pożądane. Ich użytkowanie wiąże się z dość dużym zużyciem prądu (podgrzewanie) i ryzykiem poparzenia, więc lepiej nie stosować ich w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci.
 • Nawilżacze ultradźwiękowe – urządzenia tego typu są powszechnie wykorzystywane i łatwo dostępne. Za pomocą fal ultradźwiękowych rozbijają cząsteczki wody w taki sposób, że tworzą one mgiełkę. Nawilżacze ultradźwiękowe są wydajne i bardzo ciche, ale – uwaga – nie dla zwierząt domowych, które słyszą ultradźwięki. Jeśli w domu są czworonogi, warto wybrać inne urządzenie. Wiele nawilżaczy ma dodatkowe funkcje: automatyczną regulację wilgotności (higrometr), kilkustopniową regulację nawilżania, czujnik zużycia wody, wyłączający urządzenie po jej wyczerpaniu, jonizator powietrza itd. Nawilżacze ultradźwiękowe powinny mieć wymienny filtr, który poprawia jakość wody w zbiorniku.
 • Nawilżacze ewaporacyjne, tzw. klimatyzery – składają się ze zbiornika na wodę, filtrów (powietrza i wody) lub wkładu chłonnego i wentylatora. Nawilżone powietrze przenika przez wkład, a następnie jest wydmuchiwane do pomieszczenia. Część urządzeń ma również funkcje jonizacji powietrza. Sprzęt tego rodzaju jest energooszczędny, ale pracuje głośniej niż nawilżacze ultradźwiękowe.

Co jest ważne przy zakupie nawilżacza powietrza?

Oprócz rodzaju nawilżacza ważne są również dodatkowe funkcje i parametry techniczne urządzenia.

 • Wielkość pojemnika na wodę – ma znaczenie czysto praktyczne. Od jego pojemności zależy to, jak często trzeba będzie uzupełniać wodę w urządzeniu. Warto też zwrócić uwagę na wielkość otworu w zbiorniku na wodę, który może ułatwić jego czyszczenie.
 • Wydajność – każdy nawilżacz powietrza skutecznie podwyższa wilgotność powietrza na określonej powierzchni, ustalonej i opisanej przez producenta w m² lub m³.
 • Filtry – w nawilżaczach wykorzystuje się trzy rodzaje filtrów: węglowe (likwidujące niepożądane zapachy), ceramiczne (zapobiegające osadzaniu się kamienia) oraz filtry HEPA (oczyszczające powietrze z alergenów, pyłów i bakterii).
 • Higrometr – obecność wilgotnościomierza w urządzeniu pozwala na automatyczne sterowanie intensywnością i czasem nawilżania, co przekłada się na mniejsze zużycie energii.
 • Głośność – nawilżacze często pracują przez wiele godzin, nierzadko także w nocy. Cicha lub bezgłośna praca jest niezbędna do zachowania komfortu mieszkańców. Ciche lub bezgłośne są urządzenia ultradźwiękowe, natomiast wszystkie nawilżacze z wentylatorem są słyszalne, więc mogą wywoływać dyskomfort.
 • Programator czasowy – wygodna funkcja, która pozwala zaprogramować czas pracy urządzenia.
 • Dodatkowe funkcje – obejmują różnego rodzaju czujniki, chroniące nawilżacz przed przegrzaniem, pracą „na sucho”, mierzące wilgotność powietrza, jego temperaturę itd.

Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, które jego elementy z czasem będą wymagały wymiany. Im jest ich więcej, tym wyższe okażą się koszty eksploatacji danego nawilżacza.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.