Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Klimatyzatory, wentylatory, osuszacze

Temperatura i poziom wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywamy, ma wpływ na nasze samopoczucie. Doskwierające upały potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Rozwiązaniem tego problemu jest klimatyzacja, której zadaniem jest utrzymanie żądanej temperatury powietrza. Zimą natomiast, kiedy poziom wilgotności pomieszczeń znacznie się obniża, warto stosować nawilżacze powietrza.

Wszystkie produkty(189)

z10

(5)
999 zł/ szt.

3490 zł/ szt.

(1)
94,88 zł/ szt.
119 zł / szt.
20% taniej

26,88 zł/ szt.
34,88 zł / szt.
22% taniej

2290 zł/ szt.

349 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Letnie upały bywają coraz bardziej uciążliwe. Zbyt wysoka temperatura ma negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie, więc coraz częściej w domach i mieszkaniach pojawiają się różne urządzenia chłodzące: klimatyzatory, wentylatory. Popularne są także osuszacze powietrza, które poprawiają mikroklimat w pomieszczeniach, nawilżacze i pochłaniacze wilgoci. Co warto o nich wiedzieć?

Klimatyzatory

Rosnąca popularność tych urządzeń sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej modeli klimatyzatorów. Dostępne są przenośne i stacjonarne. Jakie są ich cechy?

 • Monoblok – użycie klimatyzatorów przenośnych nie jest obwarowane żadnymi wymogami technicznymi ani przepisami prawa, jak w przypadku stałej klimatyzacji (typu split). W niektórych miejscach trudno jest zamontować zewnętrzną jednostkę klimatyzatora, bo wymaga to zgody zarządcy obiektu. Wówczas warto zdecydować się właśnie na klimatyzator przenośny. Niestety na zewnątrz trzeba odprowadzić ciepłe powietrze i w tym celu – np. przez uchylone okno – należy wystawić końcówkę specjalnego przewodu.
 • Split przenośny – to urządzenie także wymaga ujścia ciepłego powietrza na zewnątrz, jednak średnica przewodu jest znacznie mniejsza. Taki klimatyzator składa się z dwóch jednostek. Jedną z nich (skraplacz) umieszcza się na zewnątrz, dzięki czemu dźwięk pracy urządzenia nie jest tak uciążliwy dla użytkowników.
 • Split – składa się z dwóch jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej), zamocowanych w określonych miejscach na stałe. Takie klimatyzatory są ciche i wydajne. Może je jednak zamontować tylko osoba ze specjalnymi uprawnieniami. Wykorzystując takie klimatyzatory, można stworzyć system obejmujący wiele pomieszczeń (tzw. multisplit). Mogą one nie tylko chłodzić pomieszczenia, ale także je ogrzewać, co jest przydatne zimą. Niektóre modele są też w stanie osuszać powietrze (działają wtedy jak wentylator).

Wentylatory

Wentylatory wymuszają ruch powietrza, zapewniając przyjemny nawiew. Dzielą się na kilka rodzajów, zależnie od tego, gdzie są zamontowane.

 • Wentylatory kanałowe – stanowią ważny element instalacji nawiewnych i wywiewnych w biurach i mieszkaniach.
 • Wentylatory przenośne – ich główną zaletą jest brak konieczności montażu. Można je ustawić w dowolnym miejscu, byleby był w nim prąd (choć są też modele akumulatorowe).
 • Wentylatory kominkowe – rozprowadzają ogrzane przez instalację kominkową powietrze do poszczególnych pomieszczeń w domu.
 • Wentylatory dachowe – służą do wietrzenia dużych hal przemysłowych i magazynowych. Są montowane na stalowych konstrukcjach, w części dachowej takich obiektów.
 • Wentylatory osiowe – najczęściej stosuje się je w obiektach przemysłowych, np. warsztatach i halach. Są elementem bardziej złożonych systemów wentylacyjnych i klimatyzacji.
 • Wentylatory kuchenne i łazienkowe – są przystosowane do pracy ciągłej, charakteryzują się odpornością na działanie wilgoci i tłuszczu.

Osuszacze

Osuszacze przydają się tam, gdzie panuje zbyt duża wilgotność (obszary o dużej, rocznej sumie opadów, w pobliżu zbiorników wodnych, na wyspach itp.). Osuszacze powietrza stosuje się również w nowopowstałych budynkach murowanych, gdzie z reguły powietrze jest zbyt wilgotne. Urządzenia tego typu dzielą się na kilka rodzajów.

 • Osuszacz kondensacyjny – obniżając temperaturę, skrapla parę wodną. Sprawdza się tam, gdzie panuje wysoka temperatura.
 • Osuszacz membranowy – polimerowa membrana zatrzymuje wilgoć z powietrza.
 • Osuszacz adsorpcyjny – ma czynnik wciągający parę wodną. Jest skuteczny niezależnie od panującej wokół temperatury.
 • Osuszacz adsorpcyjny – para wodna jest absorbowana przez specjalny żel lub granulat, który następnie zostaje osuszony przez dodatkowy obieg powietrza.

Warto pamiętać, że osuszacze, klimatyzatory i wentylatory nie muszą być osobnymi urządzeniami. Funkcje te są często łączone – np. klimatyzator naścienny typu split może nie tylko chłodzić, ale także osuszać powietrze.

Nawilżacze

Nawilżacze powietrza ułatwiają utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Zbyt suche powietrze może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych: kaszel, infekcje górnych dróg oddechowych, bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. Nawilżacz odpowiedniej mocy pomaga szybko wyregulować wilgotność powietrza do prawidłowego poziomu. Najczęściej można spotkać się z trzema rodzajami nawilżaczy.

 • Nawilżacze parowe – specjalna grzałka gotuje wodę, wytwarzając potrzebną parę. Bardzo wydajne i tanie w zakupie, ale droższe w eksploatacji.
 • Nawilżacze ultradźwiękowe – generują ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody i tworzą nawilżającą mgłę. Urządzenia te są bardzo ciche dla człowieka, jednak ultradźwięki są słyszalne dla zwierząt domowych, więc należy wziąć ten fakt pod uwagę przed zakupem.
 • Nawilżacze ewaporacyjne – ich działanie polega na naturalnym odparowaniu wody ze specjalnego wkładu w urządzeniu. Wydajne i oszczędne w eksploatacji.

Pochłaniacze wilgoci

Analogicznie – jeśli chodzi o wpływ na zdrowie – sytuacja wygląda w przypadku (zbyt) dużej wilgotności otoczenia. Kłopoty z oddychaniem, kaszel i złe samopoczucie to także skutki zawilgocenia ścian i całego pomieszczenia. Nadmierna wilgoć może być przyczyną pojawiających się pleśni, grzybów i innych zanieczyszczeń biologicznych będących z kolei początkiem wielu alergii i problemów zdrowotnych. Pochłaniacze wilgoci, podobnie jak nawilżacze powietrza, skutecznie regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach.

 • Pochłaniacze wilgoci w granulkach – saszetki wypełnione chłonnym granulatem przeznaczone są do regulowania wilgoci w niewielkich pomieszczeniach: w lodówce, na półkach, w szafie itp.
 • Tabletki pochłaniające wilgoć – sprzedawane wraz z pojemnikiem zawierającym chłonną tabletkę. Sprawdzają się do regulacji wilgoci w piwnicy, garażu, pralni czy pomieszczeniu gospodarczym.
 • Elektryczne pochłaniacze wilgoci – najbardziej precyzyjne spośród wszystkich rodzajów pochłaniaczy. Urządzenia tego typu są proste w obsłudze, ciche, a najnowocześniejsze z nich również energooszczędne. Analizują panującą w danym miejscu wilgotność i dostosowują do tego intensywność swojego działania – dzięki temu nie przesuszają powietrza.