Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Instalacje wentylacyjne

Istotnym elementem każdego budynku jest instalacja wentylacyjna. Ma ona wpływ zarówno na komfort przebywających w nim osób, jak i stan techniczny budynku. Następstwem źle funkcjonującej wentylacji są bowiem nie tylko przykre zapachy, ale także osadzająca się para wodna, która powoduje tworzenie się grzybów i pleśni. Miejscami, w których szczególnie należy dbać o wentylację są miejsca o podwyższonej wilgotności, czyli kuchnie, łazienki i suszarnie.

Wszystkie produkty(334)

z17

(5)
7915 zł/ szt.

(4)
8249 zł/ szt.

128 zł/ szt.

13,30 zł/ szt.

16,49 zł/ szt.

10,30 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Instalacja wentylacyjna umożliwia stałą i efektywną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Najchętniej wykorzystywanym typem wentylacji w domach jest instalacja wentylacyjna grawitacyjna. Wykorzystuje ona zjawisko konwekcji, czyli ruchu powietrza, który powstaje pod wpływem różnicy temperatur. Aby wzmocnić jej działanie zwłaszcza w pomieszczeniach wilgotnych, stosuje się różnego rodzaju wentylatory. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się także wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która zapewnia kontrolowaną wymianę powietrza w całym domu i odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza usuwanego na zewnątrz.

Instalacja wentylacyjna, czyli dlaczego w domu powinien być wentylator

Instalacja wentylacyjna to ważny element budynku. Ma wpływ na jego stan techniczny i komfort osób, które w nim przebywają. Efektywna wymiana powietrza umożliwia nie tylko zmniejszenie poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Usuwa także kurz, pył i różnego rodzaju związki chemiczne. Źle funkcjonująca wentylacja przyczyni się do powstawania przykrych zapachów oraz osadzania się pary wodnej na ścianach i meblach. To zaś skutkuje rozwojem szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Najważniejszymi miejscami w domu, w których wentylacja powinna być sprawna i dobrze zamontowana, są pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, czyli kuchnie, łazienki, pralnie, piwnice i suszarnie. Główną funkcją instalacji wentylacyjnej jest wymiana wilgotnego powietrza. Podczas wyboru warto jednak wziąć pod uwagę także aspekt estetyczny i dobrać taki system, który wkomponuje się w stylistykę pomieszczenia. W ofercie Leroy Merlin znajdziesz m.in. kratki wentylacyjne, wentylatory dachowe, ścienne i sufitowe, a także inne elementy umożliwiające poprawne wykonanie instalacji wentylacyjnej w domu.

Wentylatory ścienne, kanałowe i dachowe

W ofercie naszego sklepu dostępne są różne typy wentylatorów, które różnią się m.in. miejscem montażu i średnicą. W zależności od wielkości kanału wentylacyjnego, do którego urządzenie ma zostać podłączone, dostępne modele mogą mieć od 100 do 300 mm. Planując zakup wentylatora do domu, weź pod uwagę wielkość pomieszczenia i liczbę osób, które będą w nim przebywać. Przykładowo, w pomieszczeniach o metrażu od 5 do 12 m² zalecana średnica wentylatora to 125 mm. W naszej ofercie znajdziesz rozmaite rodzaje tych urządzeń, m.in. wentylator:

  • łazienkowy,
  • ścienny,
  • sufitowy,
  • wyciągowy,
  • kanałowy,
  • dachowy.

Wentylator łazienkowy

Wydajność wentylatora łazienkowego powinna być co najmniej trzykrotnie większa niż kubatura łazienki. Dotyczy to szczególnie łazienek o dużej powierzchni oraz salonów kąpielowych. Silnik w wentylatorze powinien mieć klasę zabezpieczenia dopuszczającą go do montażu w łazience (oznaczeniem podwyższonego stopnia ochrony silnika jest symbol IP 57). Dzięki temu sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu w kontakcie z wodą. Niektóre modele wentylatorów łazienkowych zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, np. opóźnienie czasowe. Dzięki tej opcji wentylator będzie działał przez określony czas także po wyłączeniu światła w łazience lub wyłącznika, który załącza wentylator. Przedział czasu jest regulowany i zależnie od wybranego modelu może wynosić od 2 do 25 minut. Niektóre wentylatory wyposażone są w higrostat. Jest to czujka, która umożliwia samoczynne włączenie się urządzenia, gdy poziom wilgoci w pomieszczeniu przekroczy określoną wartość. Dobierając wentylator do łazienki, należy też wziąć pod uwagę kwestię jego głośności. Najcichsze systemy pracują z głośnością sięgającą 21–25 dB. Ich funkcjonowanie nie przeszkadza więc w codziennym użytkowaniu pomieszczenia.

Wentylator ścienny

W tej kategorii znajdziemy wentylatory osiowe, które najczęściej nadają się do montażu w poziomie lub pionie. Ich konstrukcja przypomina dmuchawę lub sprężarkę osiową. Wentylator osiowy ścienny wyróżnia się wysoką wydajnością i niewielkim przyrostem ciśnienia. Może pracować w trybie ciągłym i często wykorzystywany jest w instalacjach wentylacyjnych w garażach. Wentylatory ścienne mogą różnić się pod względem zakresu pracy, czyli wywiewne (usuwające zużyte powietrze z pomieszczeń) oraz nawiewne (doprowadzające świeże powietrze do pomieszczeń).

Wentylator sufitowy

Ten model nadaje się do montażu w suficie podwieszanym. Należy wówczas zamocować go na zaczepy szybkiego mocowania, które zapewnią stabilną i trwałą instalację urządzenia. Warunkiem efektywnej wymiany powietrza jest odprowadzanie go na zewnątrz. Kanałem przepływu może być elastyczny przewód wentylacyjny. Należy unikać kierowania powietrza do przestrzeni nadsufitowej bądź na strych. Skutkuje to powstawaniem ciągu wstecznego, czyli cofania się powietrza do pomieszczenia. Takie zjawisko możesz zauważyć na przykład w chłodne dni, gdy zimne powietrze wpada do łazienki przez kanał wentylacyjny.

Wentylator wyciągowy

Jest zasilany energią elektryczną i zależnie od modelu może być umieszczony w ścianie lub suficie. Nadaje się do montażu na wylocie kanału wentylacyjnego, zastępuje wówczas kratki wentylacyjne. Może być wykonany z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Wentylatory wyciągowe są dostępne w różnych rodzajach, m.in. wentylatory osiowe i promieniowe. Pierwsze są popularniejsze. Wyróżnia je ruch powietrza przebiegający wzdłuż osi wirnika. W drugich przepływ powietrza skierowany jest prostopadle do osi z wirnikiem.

Wentylator kanałowy

Jest przeznaczony do montażu w kanale wentylacyjnym w układzie pionowym lub poziomym. Wyróżnia go duża wydajność i wspomaganie wentylacji grawitacyjnej. Wentylatory kanałowe współpracują z okapami kuchennymi, filtrami i nagrzewnicami kanałowymi.

Wentylator dachowy

Może wspomagać wentylację naturalną lub stanowić element wentylacji mechanicznej. Zaletą wentylatorów dachowych jest brak dodatkowych pomieszczeń potrzebnych do instalacji oraz łatwa wymiana i konserwacja. W tej kategorii wentylatorów wyróżniamy urządzenia z wyrzutem poziomym i pionowym. Pierwsze są montowane tam, gdzie usuwane powietrze jest wolne od zanieczyszczeń. W drugich powietrze wyrzucane jest na kilka metrów w górę. W przypadku wentylatorów dachowych z wyrzutem pionowym podczas montażu należy zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi częściami instalacji. W ten sposób uniknie się efektu przenoszenia usuwanego powietrza w okolice okien i czerpni. Dzięki swojej budowie wentylatory dachowe pionowe są odporne na przenikanie do wnętrza systemu wentylacji opadów atmosferycznych.

W naszym sklepie znajdziesz też sam korpus wentylatora. Jest to produkt niekompletny, do którego osobno dopasujesz front dekoracyjny. W ten sposób stworzysz kompletny i dostosowany do indywidualnych potrzeb sprzęt do kuchni, piwnicy bądź łazienki. Korpusy najczęściej posiadają uniwersalną średnicę i są wykonane z tworzywa sztucznego.

Kratka wentylacyjna – na co zwracać uwagę przed zakupem?

Kratki wentylacyjne to ostatni element systemu wentylacyjnego. Poszczególne modele różnią się m.in. rozmiarem montażowym i kształtem frontu. W naszym asortymencie znajdziesz kratki o różnym kształcie – okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Ich wygląd łatwo dopasujesz do stylistyki wnętrza bez obaw o to, że zaburzą estetykę pomieszczenia. Kratka może być naścienna lub wpuszczana w kanał wentylacyjny. Niektóre modele umożliwiają regulację przepływu powietrza. Funkcja ta jest możliwa za sprawą ruchomych żaluzji, które mogą być suwakowe lub sznurkowe. Najczęściej wybierane modele to te wyprodukowane z tworzywa sztucznego (np. polipropylenu) oraz metalowe. W ofercie Leroy Merlin znajdziesz też kratki wentylacyjne w różnej kolorystyce, np. białe, srebrne, brązowe bądź czarne. Wysoka jakość wykonania i odporność na uszkodzenia umożliwiają długi okres użytkowania kratki wentylacyjnej.

Fronty dekoracyjne do wentylatorów i kratek – czym się różnią?

W Leroy Merlin znajdziesz fronty ozdobne, które sprawią, że najbardziej widoczny element instalacji, czyli kratka, stanie się niemal niezauważalna. Elegancki front wentylacyjny może być wykonany z tworzywa sztucznego bądź stali nierdzewnej. Zależnie od potrzeb, fronty mogą mieć rozmiar 100 lub 125 mm. Nasze sklepy oferują wiele kolorów i wzorów, dzięki którym wygląd kratki można dopasować do wnętrz urządzonych w każdym stylu. Wśród naszych modeli znajdziesz fronty białe, kremowe, czarne i szare, ale także bardziej oryginalne, np. imitujące drewno, srebrne lub złote. Jeżeli żaden z gotowych produktów nie spełni twoich oczekiwań, masz do wyboru fronty do pomalowania na dowolny kolor.

Kanały i rury wentylacyjne – niezbędne elementy instalacji wentylacyjnej

Kanały wentylacyjne to podstawowe elementy wentylacji grawitacyjnej, które odpowiadają za cyrkulację świeżego powietrza. Prawidłowe dopasowanie typu przewodu wentylacyjnego do panujących w budynku warunków technicznych ma znaczący wpływ na skuteczność działania całej instalacji. Minimalny przekrój kanału powinien mieć 0,016 m², a w przypadku kanałów o kształcie prostokąta, najmniejszy bok powinien wynosić co najmniej 10 cm. Kanały wentylacyjne powinny znaleźć się we wszystkich pomieszczeniach, które nie posiadają okien, znajdują się na wyższej kondygnacji lub mają podwyższoną wilgotność. Dostępne w naszym asortymencie kanały mogą być prostokątne (tzw. płaskie) lub okrągłe. Pierwsze sprawdzają się m.in. w pomieszczeniach o przeznaczeniu usługowym. Z kolei okrągły kanał wentylacyjny to najbardziej powszechne rozwiązanie wykorzystywane w domach. Jest łatwy w montażu i możesz go ukryć w tynkach, stropach i wylewkach. System instalacji wentylacyjnej składa się z kilku elementów. Należą do nich m.in.:

  • rura wentylacyjna (nazywana także przewodem wentylacyjnym) – najczęściej jest wykonana ze stali lub elastycznego tworzywa sztucznego. Doprowadza świeże powietrze do wnętrza budynku. Poszczególne rodzaje różnią się długością i przekrojem;
  • kolano – umożliwia połączenie przewodów wentylacyjnych w układzie pionowym (kolano pionowe) lub poziomym (kolano poziome);
  • łącznik kanałów – zespala poszczególne przewody w instalacji. Najczęściej wykonany jest z takich samych materiałów konstrukcyjnych jak główne przewody wentylacyjne.

Rekuperacja powietrza – co to jest i jak działa?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej wykorzystywanej w domach. System ten bazuje na możliwości odzyskiwania energii cieplnej ze zużytego, wywiewanego powietrza i jej ponownego wykorzystywania. Urządzeniem umożliwiającym taki proces jest zasilany elektrycznie rekuperator. Każdy rekuperator ma wbudowany wymiennik ciepła – element umożliwiający mijanie się mas powietrza (zużytego i świeżego) oraz wstępne ogrzanie strumienia płynącego z zewnątrz. Wymiennik może być krzyżowy, przeciwprądowy lub obrotowy. Najwyższą jakością i skutecznością w odzyskiwaniu ciepła ze zużytego powietrza cieszy się typ przeciwprądowy. Zaletą rekuperatorów są filtry, które oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dzięki temu we wszystkich pomieszczeniach powietrze jest czyste i ma niską zawartość dwutlenku węgla i wilgoci. Rekuperacja poprzez wstępne ogrzanie mas powietrza ogranicza zapotrzebowanie energetyczne budynku, co wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania.