Zwartnice – ozdobne kwiaty na zimowe miesiące

Opinii 2

Piękne kwiaty zwartnicy mogą być ciekawą ozdobą naszych mieszkań w czasie zimowych miesięcy, a także wczesną wiosną. Zwartnice to rośliny cebulowe, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli prawidłowo się nimi zaopiekujemy, będą kwitły każdego roku.

ZWARTNICA CZY AMARYLIS?

Zwartnica (z rodzaju Hippeastrum) należy do rodziny amarylkowatych i często mylona jest z amarylisem (rodzaj Amaryllis). Obie te rośliny mają bardzo podobne kwiaty i liście, jednak są pomiędzy nimi znaczące różnice. Łatwo je odróżnić między innymi po ilości kwiatów oraz po porze kwitnienia: zwartnica kwitnie zimą i wczesną wiosną i ma od 2 do 4 kwiatów, natomiast amarylisy zakwitają późnym latem i wypuszczają do 12 kwiatów. Poza tym kwiaty zwartnicy są większe i mogą osiągać nawet 30 cm średnicy (kwiaty amarylisa mają około 10 cm średnicy). Oprócz tego łodyga kwiatowa u zwartnicy jest pusta w środku, natomiast u amarylisa – pełna.

WYSTĘPOWANIE I WYGLĄD

Zwartnice w naturze spotkać można w Ameryce Południowej (głównie między Meksykiem, Peru, Boliwią i Argentyną). Ich środowiskiem naturalnym są stepy oraz rejony zalesione, gdzie występuje wyraźny okres pory suchej. Obecnie znanych jest około 80 gatunków tych ozdobnych roślin. Zwartnice należą do roślin cebulowych, ich cebule mają prawie kulisty kształt i są koloru jasnobrązowego. Liście mogą osiągać nawet 70 cm długości, są wąskie, językowate i mają jasnozieloną barwę. Pojawiają się w tym samym czasie co kwiaty lub nieco później, a jesienią (kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku) – całkowicie zamierają. Z cebuli przeważnie wyrastają 2 lub 3 (niekiedy 4) łodygi, które są puste w środku i mogą osiągać około 50-70 cm wysokości. Na końcu każdej łodygi pojawiają się 2-4 kwiaty o lejkowatym kształcie. Kwiaty zwartnicy są duże i (w zależności od odmiany) mogą być barwy białej, różowej, pomarańczowej, łososiowej, czerwonej w wielu różnych odcieniach. Zdarzają się także kwiaty dwubarwne, paskowane, kontrastowo obrzeżone albo z kolorowym środkiem. Kwiaty zwartnicy nieco przypominają kwiaty lilii.

SADZENIE CEBUL I OKRES KWITNIENIA

Zwartnice zaczynamy uprawiać pod koniec grudnia. Rośliny te najlepiej rosną w dość dużych doniczkach (około 3-4 cm większych niż średnica cebuli) wypełnionych gliniasto-piaszczystym, żyznym i próchniczym podłożem. Na dno pojemnika należy wysypać warstwę drenażową, by umożliwić swobodny odpływ nadmiaru wody. Cebulę umieszczamy w podłożu w taki sposób, by była zakopana w ziemi do połowy. Przed posadzeniem cebulę warto zaprawić środkiem grzybobójczym. Doniczkę umieszczamy w ciepłym miejscu, gdzie temperatura wynosi około 25°C. Początkowo roślinę podlewamy oszczędnie, a kiedy pojawią się pąki kwiatowe, należy zacząć podlewać zwartnicę obficiej. Do podlewania najlepiej używać odstałej wody o temperaturze pokojowej i lekko kwaśnym odczynie (pH 5-6,5). Od momentu pojawienia się pąków kwiatowych roślina powinna stać w dobrze oświetlonym miejscu. Zwartnice zakwitają po około dwóch miesiącach od posadzenia (przeważnie w lutym) i mogą kwitnąć do wiosny (kwiecień-maj). Aby przedłużyć okres kwitnienia, roślinę należy umieścić w dość chłodnym pomieszczeniu. Od chwili pojawienia się kwiatów aż do początku sierpnia zwartnicę należy nawozić raz na dwa tygodnie nawozem do roślin kwitnących. Przekwitłe kwiatostany trzeba usuwać dopiero wtedy, kiedy całkowicie zaschną. Ważne aby nie dopuścić do zawiązania się nasion, ponieważ to bardzo osłabia roślinę. Liście zwartnicy pojawiają się później niż kwiaty, ale po przekwitnięciu to właśnie one są główną ozdobą rośliny.

PIELĘGNACJA PO KWITNIENIU I W OKRESIE SPOCZYNKU

Kiedy zwartnica przekwitnie, doniczkę należy umieścić w ciepłym i słonecznym miejscu. Roślina ta dobrze się czuję postawiona bezpośrednio na słońcu, np. na parapecie z wystawą południową. W czasie letnich miesięcy z powodzeniem może stać na tarasie czy na balkonie. Roślinę należy regularnie podlewać i nawozić aż do początku sierpnia. Prawidłowa pielęgnacja spowoduje, że cebule z roku na rok będą coraz większe (średnio o 1-2 cm) – jeśli cebula nie urośnie, roślina nie zakwitnie w kolejnym sezonie. W sierpniu nawożenie i podlewanie stopniowo ograniczamy. We wrześniu liście zwartnicy zaczną zasychać – to znak, że roślina przechodzi w stan spoczynku. Kiedy liście zaschną całkowicie, doniczkę umieszczamy w ciemnym i suchym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 10-12°C (cebulę można także wykopać i umieścić w suchym torfie). Okres spoczynku powinien trwać od października do grudnia. Pod koniec grudnia cebulę wyjmujemy ze starej doniczki, oczyszczamy, usuwamy uschnięte korzenie i umieszczamy w nowym, nieco większym pojemniku, wypełnionym świeżym podłożem. Następnie postępujemy tak, jak opisano w punkcie „Sadzenie i okres kwitnienia”.

ROZMNAŻANIE

Zwartnice można rozmnażać przez podział cebulek przybyszowych oraz z nasion. Ta druga metoda jest pracochłonna i rzadko się udaje. Poza tym lepiej nie dopuścić do zawiązywania się nasion, ponieważ to bardzo osłabia cebulę, która nie ma siły do wytwarzania pąków kwiatowych – roślina nie zakwitnie. Cebule przybyszowe oddzielamy od cebuli matecznej przed posadzeniem do nowej doniczki (czyli po okresie spoczynku, kiedy cebule przeschną). Każdą umieszczamy w osobnej doniczce. Powinny zakwitnąć po około dwóch-trzech latach od posadzenia.

OCHRONA PRZED CHOROBAMI I SZKODNIKAMI

Zwartnice rzadko atakowane są przez szkodniki. Są natomiast podatne na choroby grzybowe, których objawami są przede wszystkim czerwone plamy lub smugi na liściach oraz łamanie się łodyg kwiatowych. Zainfekowanych roślin niestety nie da się już wyleczyć. Aby nie dopuścić do pojawienia się chorób grzybowych, należy zaprawiać cebule środkiem grzybobójczym przed posadzeniem. Przy podlewaniu rośliny trzeba także uważać, aby nie zalać cebuli. Zalanie bowiem prowadzić może do gnicia cebuli i roślinę trzeba będzie wyrzucić.

DO NAJPIĘKNIEJSZYCH ODMIAN ZWARTNICY ZALICZYĆ MOŻNA NP.:

‘Apple Blossom’ – ma białe kwiaty z różowym wzorem

‘Happy Memory’ – ma kwiaty białe z czerwonym wzorem

‘Fire Dance’ – posiada kwiaty czerwone

‘Picotee’ – odmiana ta różnokolorowe kwiaty, które są fantazyjnie obrzeżone

 

Dodano: 26-02-2013