Taras i balkon zimą

Opinii 0

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni nasze balkony i tarasy stają się przestrzenią mało użytkowaną. Zimowa aura nie sprzyja bowiem wypoczynkowi na świeżym powietrzu. O tych przydomowych przestrzeniach nie należy jednak zapominać – podobnie jak z utwardzonej nawierzchni podjazdu również i z nich powinniśmy regularnie usuwać zalegający śnieg. Taras i balkon zimą nie musi też straszyć pustką. Odpowiednio przyozdobiony zmieni całkowicie nasz widok za oknem.

PRACE PORZĄDKOWE

Przed nadejściem opadów należy starannie oczyścić nawierzchnię tarasu i balkonu ze wszelkich zanieczyszczeń. Po zimie będą one o wiele trudniejsze do usunięcia. Ponadto w przypadku tarasów wykończonych deskami drewnianymi bardzo ważne jest, aby zalegające w szczelinach brud, igliwie czy inne zanieczyszczenia nie utrudniały tak ważnej dla tarasu drewnianego wentylacji. Nieużytkowane w tym okresie meble ogrodowe i inne elementy wyposażenia balkonu czy tarasu najlepiej przechowywać w garażu lub piwnicy. Aby nie uległy zabrudzeniu warto osłonić je pokrowcami. Najlepiej jeśli będą one wykonane z materiału przepuszczającego powietrze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mebli wykonanych z surowców naturalnych – np. drewna, rattanu.
W czasie zimy należy pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu z powierzchni tarasu i balkonu. Nie należy dopuścić do sytuacji, w której zalegający śnieg doprowadzi do zawilgocenia ściany domu, do której przylega nasz balkon czy taras. Regularne usuwanie śniegu sprawi też, że nawierzchnia, jak i cała konstrukcja tych przydomowych przestrzeni będzie w mniejszym stopniu narażona na uszkodzenia wywołane destrukcyjnym działaniem wilgoci i zamarzającej wody. Do usuwania śniegu z powierzchni balkonu i tarasu wybierzmy tradycyjną łopatę do odśnieżania. Jej wielkość dostosujmy do wielkości oczyszczanej ze śniegu nawierzchni. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się szufla wykonana z tworzywa sztucznego – będzie bardziej „delikatna” dla materiału nawierzchniowego niż ta wykonana z metalu. Jeśli nasz taras i balkon jest wykończony deskami drewnianymi ważny jest również sposób odśnieżania. Śnieg należy usuwać wykonując ruchy równoległe do ryflowań znajdujących się na powierzchni deski. W ten sposób zmniejszamy ryzyko uszkodzenia materiału – zadrapań i obłupań drewna. Do usuwania śniegu i lodu z powierzchni tarasu i balkonu nie należy stosować soli ani innych preparatów chemicznych, gdyż mogą mieć one destrukcyjny wpływ na materiał nawierzchniowy.

ZIMOWE DEKORACJE BALKONU I TARASU

Chociaż większość uprawianych w sezonie wiosennym i letnim roślin nie jest odporna na mróz nie oznacza to wcale, że zimą nasze przydomowe przestrzenie muszą świecić pustką. W tym okresie warto postawić na gatunki zimozielone. Posadzone w dekoracyjnych donicach i pojemnikach rośliny takie jak np. sosna górska, tuja zachodnia (żywotnik), cyprysik groszkowy, świerk biały, karłowata odmiana świerka kłującego, bukszpan czy dziki rozmaryn stworzą wyjątkową aranżację balkonu czy tarasu. Dodatkowo przyozdobione dekoracyjnymi lampkami choinkowymi wprowadzą po zmroku wyjątkowy, świąteczny nastrój. Pamiętajmy jednak, aby światełka były przystosowane do użytku zewnętrznego.
Zima to dobry okres na wymianę uszkodzonych czy nadgryzionych zębem czasu trejaży osadzonych w pojemnikach, gdyż pozbawione liści i kwiatów pnącza można z nich łatwo usunąć. Trejaże możemy wykorzystać do zawieszania dekoracji świątecznych. Sprawdzonym pomysłem na zimową dekorację tarasu i balkonu jest oplecenie balustrad zielonymi gałązkami, np. jodły i dekoracyjnymi lampkami. Do zimowej dekoracji tarasu lub balkonu warto też wykorzystać latarenki, a nad zadaszeniem zamocować bardzo efektowne świetlne girlandy.

Dodano: 30-11-2014