Świąteczny poradnik: jak pielęgnować kwiaty bożonarodzeniowe?

Opinii 0

Rośliny doniczkowe to zimą jedyne przypomnienie o ciągle tętniącej życiem naturze, która przygotowuje się do przebudzenia. Dobrze dobrane potrafią także podkreślić klimat świąt, zaakcentować bożonarodzeniowe barwy i ocieplić wnętrze. Kwiaty sprawiają, że czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę jest jeszcze przyjemniejszy i bardziej uroczysty. Jakie rośliny najbardziej kojarzą się z tym czasem? Jak powinno się je pielęgnować i czy rzeczywiście pozostaną z nami tylko przez ten krótki okres? Zobacz nasz świąteczny, kwiatowy poradnik!

Ozdoby świąteczne zawieszone na roślinie doniczkowej

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na święta

Poinsecja. Gwiazda betlejemska - kwiat

Istnieje kilka gatunków roślin, które są symbolami Bożego Narodzenia i rozkwitają właśnie w porze świąt . Podpowiadamy, jak zająć się najpopularniejszą gwiazdą betlejemską oraz jakie inne kwiaty będą dobrze prezentować się w grudniu.

Gwiazda betlejemska – podlewanie i pielęgnacja

Poinsecja. Gwiazda betlejemska w doniczce

Poinsecja lub wilczomlecz nadobny, czyli tzw. gwiazda betlejemska, chociaż kojarzona jest z zimowym okresem Bożego Narodzenia, pochodzi z gorącego Meksyku i Gwatemali. Rośnie tam w postaci potężnych krzewów. Roślina zyskała popularność, kiedy trafił do Stanów Zjednoczonych i w XX wieku wyhodowano bardziej odporne odmiany.

 

Gdzie powinna stać gwiazda betlejemska?

Gwiazda betlejemska lubi dobrze nasłonecznione miejsca, ale zimą nie powinno się jej stawiać na słońcu. We wrześniu i październiku warto ograniczyć jej dostęp do światła do 12 godzin na dobę. Dotyczy to także światła sztucznego. Dzięki temu zabiegowi kwiaty zyskają intensywnie czerwoną barwę. Roślina ta lubi temperaturę pokojową, nie należy jej trzymać w pomieszczeniach, gdzie spada poniżej 15 stopni Celsjusza, ponieważ może żółknąć. Można ją uprawiać w ogrodzie , jednak nie na mrozie.

 

Jak podlewać gwiazdę betlejemską?

Ziemia powinna być zawsze wilgotna (ale nie mokra, powinna lekko podsychać), a więc zaleca się umiarkowane podlewanie letnią wodą (co ok. 3 dni) . Kiedy kwitnie, warto też ją nawozić (nawozem w płynie) co około 2 tygodnie. Po zrzuceniu kwiatów, trzeba podciąć pędy o 10 cm i ograniczyć podlewanie (raz w tygodniu). Intensywność zaleca się zwiększyć w maju. Najlepiej przesadzać roślinę w marcu.

 

Warto sprawdzić, jaki nawóz będzie odpowiedni do kwiatów bożonarodzeniowych.

 

Kwiat gwiazdy betlejemskiej. Wilczomlecz nadobny

Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście?

Jeśli poinsecja gubi liście lub zaczyna się odbarwić, może to oznaczać, że ma za dużo wody.

 

Dlaczego liście gwiazdy betlejemskiej żółkną?

Problemem może być zbyt częste podlewanie lub zbyt mała wilgotność powietrza w mieszkaniu. Roślina nie powinna stać przy kaloryferze. Nawodnienie można kontrolować przez umieszczenie jej na tacce z wilgotnymi kamykami do kwiatów.

 

Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla ludzi, psów, kotów i innych zwierząt? Czy uczula?

Gwiazda betlejemska nie jest trująca dla ludzi. W Meksyku i Gwatemali wykorzystuje się ją jako roślinę o właściwościach leczniczych. Sok może jednak podrażniać, dlatego podczas uprawy lepiej zakładać rękawiczki.

Zawarta w liściach i łodygach substancja może podrażnić skórę. Nie wymaga to jednak specjalnego leczenia. Co stanie się, kiedy zje się fragmenty gwiazdy betlejemskiej? Zatrucie wywołuje zjedzenie znacznej ilość liści poinsecji. Dla pełnego bezpieczeństwa lepiej trzymać ją poza zasięgiem maluchów i zwierząt. Na psy i koty wykazuje działanie lekko toksyczne – może wywołać wymioty i ślinotok.

 

Czy gwiazda betlejemska jest jednoroczna?

Gwiazda betlejemska jest rośliną wieloletnią i wcale nie trzeba się jej pozbywać po sezonie świątecznym. Kiedy przestaje kwitnąć podcina się ją, ogranicza podlewanie i czeka do maja, kiedy intensywność pielęgnacji powinna zostać zwiększona.

 

Czy gwiazda betlejemska kwitnie tylko raz?

Poinsecja zakwitnie kolejny raz, kiedy w okresie jesiennym, po wypuszczeniu nowych pędów, ograniczymy jej dostęp do światła. Po 12 godzinach powinna stać w zupełnym zaciemnieniu.

Grudnik – podlewanie i pielęgnacja

Grudnik

Grudnik lub zygokaktus, czyli tzw. kaktus Bożego Narodzenia, to roślina doniczkowa o imponujących kwiatach, która pochodzi z brazylijskich lasów. W naturze porasta drzewa oraz skały. Kwitnie od lipca do grudnia.

 

Jak podlewać grudnik? Kiedy nawozić?

Podobnie jak gwiazda betlejemska, grudnik lubi wilgotną ziemię. Należy podlewać go co ok. 3 dni oraz zraszać. Co 4 tygodnie warto zastosować płynny nawóz.

 Grudnik

Grudnik — odporność na temperatury. Gdzie powinien stać?

Grudnik nie jest odporny na działanie niskich temperatur. Zimą optymalne dla niego będzie 6-10 stopni Celsjusza. Jeśli jest uprawiany przez cały rok, nie powinien stać w pokoju, gdzie jest powyżej 20 stopni Celsjusza. Należy go umieścić w półcieniu lub jasnym, ale nie słonecznym miejscu.

 Grudnik

Czy grudnik to roślina jednoroczna?

Grudnik to roślina wieloletnia. Hodowana przez kilka sezonów może wymagać przesadzenia co ok. 3 lata do świeżego podłoża do kaktusów. Na przełomie lutego i marca oraz w okresie od sierpnia do października powinien stać w chłodniejszym miejscu oraz nie być tak często podlewany. Dzięki temu zakwitnie ponownie.

 Grudnik o białych kwiatach

Dlaczego grudnik zrzuca pąki i nie zakwita?

To kapryśna i delikatna roślina, która nie lubi zmian. Kiedy pączkuje, nie można jej przestawiać. Problemem mogą być też wahania temperatury.

Psianka – podlewanie i pielęgnacja

Rośliny psiankowate obejmują szereg różnych gatunków, w tym również pospolite ziemniaki czy pomidory i paprykę. Ciekawą dekorację bożonarodzeniową stanowi psianka koralowa o drobnych listkach i małych pomarańczowych owocach, które pojawiają się pod koniec października.

 Psianka koralowa

Jak podlewać psiankę koralową?

Jesienią i zimą roślina wymaga podlewania co około 2 tygodni, wiosną i latem częstotliwość zwiększa się do 2 razy w tygodniu. Psianka nie lubi nadmiaru wody, zatem na dno doniczki warto wysypać warstewkę żwiru lub keramzytu, które mają właściwości drenujące.

 

Gdzie powinna stać psianka koralowa?

Dobrym stanowiskiem dla psianki będzie miejsce nasłonecznione i widne oraz temperatura 18-20 stopni Celsjusza.

 Doniczki z psiankami koralowymi

Czy psianka jest jednoroczna?

Psianka to roślina wieloletnia, która w naszym klimacie najlepiej sprawdzi się w domu. Jeśli ma być uprawiana w ogrodzie, to zalecane jest, by robić to późną wiosną i latem (do 20 stopni Celsjusza).

 Psianka koralowa ze świątecznymi zawieszkami, ozdobami

Czy psianka koralowa jest trująca?

Psiankę powinniśmy trzymać z dala od małych dzieci oraz zwierząt domowych, ponieważ jest bardzo trująca.

Cyklamen perski – podlewanie i pielęgnacja

Cyklamen perski to bulwiasta roślina z rodziny pierwiosnkowej, o pięknych kwiatach. W Polsce traktowana jako sezonowa. Czy da jej się zapewnić odpowiednie warunki, aby przetrwała do kolejnych świąt?

 Cyklamen perski

Jak podlewać cyklamen perski?

Roślina lubi wilgotne podłoże, ale nie powinna stać w wodzie, bo może to uszkodzić korzenie. Bulwa powinna wystawać nad ziemię. Ze względu na nią roślinę należy podlewać od dołu — nie kierować strumienia na liście, lecz polewać bulwę.

 Cyklamen perski - wiele kwiatów

Gdzie postawić cyklamen perski?

Odpowiednie miejsce będzie chłodne, o temperaturze 15-20 stopni Celsjusza. Cyklamen nie lubi pełnego słońca. Światło powinno być rozproszone. Nie powinien stać w przeciągu. Kiedy kwitnie, należy go nawozić raz w tygodniu.

 

Czy cyklamen perski to roślina jednoroczna?

Cyklamen jest rośliną wieloletnią, ale dość kapryśną, dlatego często trudno zapewnić mu odpowiednie warunki przez cały rok.

Azalia doniczkowa – podlewanie i pielęgnacja

To bliska siostra imponujących azalii japońskich, które podziwiać można w ogrodach i parkach. Ta doniczkowa zimą nie przetrwałaby niskich temperatur, ale dobrze czuje się w domowych warunkach i jest wspaniałą ozdobą świątecznego stołu.

Azalia

 

Jak podlewać azalię?

Azalia lubi czuć wilgoć przez cały czas — inaczej kwiaty i liście mogą zacząć więdnąć. Jeśli tak się stanie, trzeba zamoczyć korzenie w misce z wodą. Do czasu kwitnienia powinno się ją często zraszać. Należy pamiętać, aby nie lać wody na kwiaty.

 

Do podlewania azalii trzeba używać tylko przegotowanej wody. Ziemia musi utrzymać odczyn kwasowy (3,5-4,5 pH). Po kwitnieniu trzeba ją co 10 dni nawozić (nawozem w płynie) oraz usunąć zeschłe kwiaty.

Pojedynczy kwiat azalii 

Gdzie postawić azalię?

Po kwitnieniu azalia odpoczywa w chłodnym miejscu. W maju można ją wystawić do półcienia w ogrodzie i zabrać dopiero w październiku do pomieszczenia o temperaturze 5-12 stopni Celsjusza. W domu może stać, kiedy pojawią się pąki.

 Biała azalia

Czy azalia jest jednoroczna?

Azalią możemy cieszyć się przez kilka sezonów, jednak jej uprawa wymaga wprawy.
 

Jak wybrać idealny kwiat bożonarodzeniowy?

Idealna roślina bożonarodzeniowa to nie tylko taka, która uszczęśliwi nas pięknymi kwiatami. Podczas wyboru trzeba pamiętać o warunkach, jakie panują w pomieszczeniu, w którym ma stanąć. Należy wziąć pod uwagę temperaturę oraz poziom nasłonecznienia oraz zdecydować, czy właśnie w tym miejscu kwiat będzie mógł stać przez cały czas (niektóre nie lubią przestawiania).

 

Planując uprawę całoroczną, warto zastanowić się, czy w danym miejscu będzie można po określonym czasie zapewnić wybranej roślinie pełne zaciemnienie. Ma to znaczenie np. dla gwiazdy betlejemskiej, która w ten sposób regeneruje się po kwitnieniu. Niektóre rośliny wymagają również większych umiejętności oraz pracy. Najtrudniejsza w uprawie może okazać się azalia, wymagająca regularności i umiaru w dawkowaniu wody. Warto wtedy wybrać odpowiednie narzędzia ogrodnicze do pracy.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Które rośliny świąteczne są wieloletnie?

- Okazuje się, że większość roślin, które ozdabiają dom na święta Bożego Narodzenia jest wieloletnich. Należą do nich: gwiazda betlejemeska, grudnik, psianka, azalia, cyklamen perski.

 

Jakich roślin świątecznych nie powinno się wybierać do mieszkania ze zwierzętami?

- Do mieszkań, w których przebywają zwierzęta nie powinno się wybierać roślin trujących, np. kaktusa bożonarodzeniowego lub lekko toksycznej gwiazdy betlejemskiej.

 

Gdzie można kupić rośliny na święta?

- Aby wybrać rośliny na świąteczny stół i do dekoracji, warto sprawdzić ofertę Leroy Merlin. Jednopędową poinsencję czerwoną można kupić w naszym sklepie on-line już za ok. 7 zł!

 

Dodano: 26-11-2020
Uaktualniono: 09-12-2020