Ostrokrzew – ozdoba zimowego ogrodu

Opinii 1

Ostrokrzewy to rośliny zimozielone, które mogą być ozdobą ogrodu przez cały rok. Mają piękne błyszczące liście barwy ciemnej zieleni i bardzo dekoracyjne, kuliste owoce w kolorze czerwonym. Ostrokrzewy nie są trudne w uprawie, jednak zimą mogą przemarzać.

WYSTĘPOWANIE I GATUNKI

Ostrokrzewy (Ilex) to rośliny ozdobne, które w naturze spotkać można w okolicach basenu Morza Śródziemnego, a także w Afryce i w Azji Mniejszej. W sprzyjających warunkach klimatycznych mogą osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości, jednak w Polsce ostrokrzewy to przeważnie krzewy (około 80 cm wysokości) lub niewielkie drzewa (max 2 m wysokości).

 

Na świecie znanych jest około 400 gatunków tych roślin. U nas najpopularniejsze są: ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) oraz ostrokrzew Meservy (Ilex x meservae).

WYGLĄD

Roślina ta jest zimozielona, a jej skórzaste, błyszczące, ciemnozielone liście są bardzo dekoracyjne. Sztywne, kłujące listki ostrokrzewu wykorzystuje się w krajach anglosaskich (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone Ameryki) do robienia stroików na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.

 

W USA najpopularniejszy jest ostrokrzew amerykański (Ilex opaca) zwany też „American holly”. To właśnie od nazwy tej rośliny pochodzi Hollywood. Ozdobne są także owoce tych krzewów – małe, kuliste pestkowce o krwistoczerwonej barwie (niektóre gatunki i odmiany mają owoce żółte lub pomarańczowe, a zdarzają się także owoce czarne).

KWIATY I OWOCE

Ostrokrzew należy do roślin dwupiennych (egzemplarze żeńskie muszą zostać zapylone pyłkiem z egzemplarzy męskich). Aby pojawiły się owoce, osobniki o kwiatostanach żeńskich powinny rosnąć nie dalej niż 20-30 m od osobników o kwiatostanach męskich. Ostrokrzewy zakwitają w maju i czerwcu. Białe, drobne kwiaty są miododajne i przyjemnie pachną.

 

Owoce dojrzewają we wrześniu i utrzymują się na krzewie aż do wiosny. Czerwone pestkowce ostrokrzewów stanowią przysmak dla ptaków (np. jemiołuszek). Jednak warto pamiętać, że cała roślina jest trująca, więc nie należy jej sadzić w pobliżu miejsca, gdzie często przebywają dzieci.

OCHRONA PRZED MROZEM

Liście ostrokrzewów są zimozielone i w czasie bezśnieżnych, mroźnych zim rośliny te mogą przemarzać. Źle znoszą temperatury poniżej minus 15-20 stopni °C. W zimniejszych rejonach kraju trzeba je na zimę osłaniać.

 

Najlepiej do tego celu użyć białej agrowłókniny lub gałązek drzew iglastych. Ochronią one roślinę nie tylko przed zimnem i wysuszającym wiatrem, ale także zabezpieczą liście przed działaniem silnych promieni słonecznych. Glebę wokół ostrokrzewu warto dodatkowo wyściółkować, co ochroni korzenie przed przemarzaniem. Przemarznięte krzewy dość dobrze się regenerują i ładnie odbijają.

STANOWISKO I PODLEWANIE

Krzewy te preferują stanowiska osłonięte od wiatru, zaciszne i spokojne. Dobrze rosną zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Odmiany o kolorowych liściach najpiękniej wybarwiają się właśnie w miejscach słonecznych, jednak zbyt ostre słońce może poparzyć skórzaste liście ostrokrzewów. Warto roślinom tym zapewnić dużą wilgotność powietrza. Należy także zadbać, aby ziemia wokół ostrokrzewu była stale wilgotna. Nie można jednak doprowadzić do zalania rośliny, ponieważ spowoduje to zgnicie korzeni. Warto natomiast obficiej podlać ostrokrzewy przed nastaniem mrozów.

PODŁOŻE I PIELĘGNACJA

Krzewy te lubią żyzne, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Ostrokrzewy dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, więc idealnie nadają się do posadzenia w warunkach miejskich. Bardzo dobrze znoszą cięcie, więc można z nich formować niskie żywopłoty. Nie powinno się ich za to przesadzać.

ZASTOSOWANIE

Ostrokrzewy najlepiej czują się w cieniu wielkich drzew czy żywopłotów. Dobrze prezentują się posadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach. Pięknie wyglądają wśród innych roślin zimozielonych (np. azalii, różaneczników, laurowiśni). Można je także uprawiać w pojemnikach na werandzie, balkonie czy tarasie. Jesienią i zimą obsypane czerwonymi kuleczkami gałązki ostrokrzewu idealnie nadają się do sporządzania bukietów i bożonarodzeniowych ozdób.

GATUNKI I ODMIANY

Zimozielone ostrokrzewy o karminowych owocach bardzo często są ozdobą naszych ogrodów np. ostrokrzew kolczasty, amerykański, Meservy. Warto wiedzieć, że są też gatunki i odmiany zrzucające liście na zimę i posiadające żółte, pomarańczowe lub czarne owoce.

 

Ostrokrzew kolczasty

Jednym z najpopularniejszych ostrokrzewów w naszych ogrodach jest ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium) o ciemnozielonych, błyszczących liściach, z którymi kontrastują koralowo czerwone kuliste owoce. Jest to gatunek długowieczny (może rosnąć nawet przez 600 lat!). To właśnie ostrokrzew kolczasty służy do sporządzania bukietów i ozdób w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Do najpiękniejszych odmian tego gatunku zaliczyć można np.:

‘Argenteomarginata’ – ozdobą tej odmiany są nie tylko owoce barwy ciemnej czerwieni, ale także ciemnozielone liście, które mają białe lub srebrzyste obrzeża.

‘Aureomarginata’ – listki tej odmiany mają nieregularne, złocisto-żółte obrzeża. Brzegi liści są zakończone bardzo ostrymi kolcami.

‘Golden van Tol’ – odmiana ta ma drobne, niemal okrągłe liście, które ozdobione są żółtym brzegiem.

‘J.C. van Tol’ – odmiana ta tworzy szerokie, rozłożyste i gęste krzewy obsypane intensywnie czerwonymi owocami. Ma gładkie i błyszczące liście o barwie ciemnej zieleni.

 

Ostrokrzew Meservy

Coraz popularniejszy staje się ostrokrzew Meservy(Ilex x meservae), który jest krzyżówką ostrokrzewu kolczastego z ostrokrzewem japońskim (Ile rugosa). Jest to zwarty, silnie rosnący krzew, który dorastać może do około 2-3 m wysokości. Ma buraczkowo-brązowe pędy i ciemnozielone liście o fioletowo-brązowym odcieniu. Na jaskrawoczerwone owoce możemy liczyć wtedy, gdy posadzimy obok siebie odmiany żeńskie i męskie np.

‘Blue Girl’ – jest to odmiana bardzo wolno rosnąca i silnie rozgałęziona. Krzew ten ma liście barwy ciemnej zieleni i pędy koloru bordowo-brązowego.

‘Blue Boy’ – ciemnozielone liście tej odmiany są duże i mają bardzo intensywny, brązowo-fioletowy odcień. Odmiana ta tworzy silnie rosnące krzewy.

‘Blue Princess’ – odmiana ta tworzy gęste, silnie rosnące krzewy o dużych, błyszczących liściach koloru ciemnozielonego. Krzew ten ma bardzo dekoracyjne brązowo-buraczkowe pędy oraz bardzo liczne, czerwone owoce.

‘Blue Prince’ – jest to silnie rosnący, rozgałęziony krzew o drobnych liściach i brązowo-buraczkowych pędach.

‘Golden Girl’ – bardzo dekoracyjna odmiana żeńska, która wytwarza jaskrawożółte owoce. Jest to krzew bardzo odporny na mróz i może rosnąć nawet w głębokim cieniu.

 

Ostrokrzew amerykański

Zimozieloną rośliną jest także ostrokrzew amerykański (Ilex opaca). Błyszczące liście zakończone są kolcami, a jaskrawoczerwone owoce tego krzewu nie są zjadane przez ptaki, dlatego mogą stanowić ozdobę rośliny aż do wiosny. Ostrokrzew amerykański preferuje stanowiska wilgotne i podłoże o kwaśnym odczynie.

 

Ostrokrzew japoński

Ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa) to niewielkie drzewo o piramidalnym, zwartym pokroju. Dorasta do około 2 m wysokości. Jego ciemnozielone, błyszczące i lekko pofałdowane liście przypominają kształtem liście fikusa Benjamina. Ostrokrzew japoński preferuje zaciszne stanowiska oraz wilgotne gleby o lekko kwaśnym pH.  Krzew ten jest odporny na mróz.

 

Ostrokrzew okółkowy

Do roślin zrzucających liście na zimę należy ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata). Jest to roślina całkowicie mrozoodporna, nie wymaga więc okrywania na zimę. Bezlistne pędy przez całą zimę obsypane są drobnymi, krwistoczerwonymi owocami, które bardzo chętnie zjadane są przez ptaki. Ostrokrzew okółkowy, w odróżnieniu od innych ostrokrzewów, dobrze rośnie na terenach podmokłych, dlatego idealnie nadaje się do posadzenia w pobliżu oczka wodnego lub stawu.

 

Ostrokrzew karbowanolistny

Ostrokrzewem o czarnych owocach jest ostrokrzew karbowanolistny (Ilex crenata), zwany inaczej drobnolistnym. Krzew ten jest zimozielony i może przemarzać zimą, dlatego należy go zabezpieczyć przed mrozem. Ostrokrzew drobnolistny ma drobne liście, które przypominają nieco bukszpan. Roślina ta preferuje żyzne gleby o kwaśnym odczynie. Nie toleruje terenów podmokłych.

Dodano: 14-03-2013