Przebiśnieg – piękny zwiastun nadchodzącej wiosny

Opinii 0

Przebiśniegi to kwiaty przedwiośnia. W zależności od warunków pogodowych i regionu, w jakim występują, mogą kwitnąć od lutego (Polska zachodnia) do kwietnia (Polska północno-wschodnia). Ich pyłek stanowi pożywienie dla pierwszych owadów, które przebudzają się po zimie wczesną wiosną. Przebiśniegi dobrze znoszą niską temperaturę, ponieważ w ich cebulkach znajdują się substancje, które uniemożliwiają zamarzanie tkanek roślinnych.

Co oznacza nazwa „przebiśnieg”?

kwiat przebiśniegu„Przebiśnieg” to „Galanthus nivalis”. Nazwa rodzajowa i gatunkowa to zlepek słów pochodzących z dwóch języków: po grecku „gala” oznacza „mleko”, „anthos” to „kwiat”, a „nivalis” z łaciny znaczy „ośnieżony”.

 

W języku polskim przebiśnieg pospolity inaczej nazywany jest: gładysz, śnieguła, śniegułka, śnieżyca wiosenna lub śnieżyczka przebiśnieg.

 

 

Jak wyglądają przebiśniegi?

Przebiśniegi dorastają do 10-15 cm wysokości. Mają podłużne, wąskie, ostro zakończone liście barwy szarozielonej, które wyrastają z podziemnej cebulki. Spomiędzy liści wyrastają cienkie i sztywne łodyżki, na których końcach znajdują się zwisające, pojedyncze, dzwonkowate kwiaty. Kwiaty są pachnące i mają biały kolor. Korona kwiatu składa się trzech większych białych płatków zewnętrznych i trzech mniejszych płatków wewnętrznych, których brzegi ozdobione są zieloną plamką.

 

W czasie obfitych opadów śniegu oraz gwałtownych spadków temperatury (np. nocą) płatki korony zamykają się, chroniąc słupki i pręciki przed zamarznięciem. Przebiśniegi kwitną przez około 10 dni. Po przekwitnięciu pojawia się okrągła, trójkomorowa torebka nasienna. Nasiona dojrzewają późną wiosną, natomiast latem liście przebiśniegów zamierają. Nowy pęd wypuszczą dopiero jesienią.

 

 

Gdzie w naturze występują przebiśniegi?

występowanie przebiśniegówObecnie znanych jest około dwadzieścia gatunków przebiśniegów. W naturze rosną przede wszystkim w lasach, na obrzeżach łąk, a także w górach. W stanie dzikim można je spotkać w wielu miejscach na kontynencie europejskim (głównie w Europie Środkowej i Południowej). Zasięg występowania przebiśniegów to rejon od północno-wschodniej Hiszpanii, po Azję Mniejszą i Kaukaz na wschodzie, aż do Sycylii i Grecji na południu.

 

W Polsce w naturze przebiśniegi występują głównie na południu kraju. Począwszy od XVI wieku przebiśniegi są chętnie uprawiane jako rośliny ozdobne, dziś można je spotkać w niemal całej Polsce i Europie, zawędrowały także na Wyspy Brytyjskie i do Ameryki Północnej.

 

 

Jakie jest najlepsze stanowisko do uprawy przebiśniegów?

Przebiśniegi w naturze rosną w lasach liściastych, gdzie dominują buki, dęby i graby. Na przedwiośniu, kiedy drzewa są w stanie bezlistnym, do kwitnących przebiśniegów dociera wystarczająca ilość światła słonecznego. Latem drzewa liściaste zapewniają roślinom cień, który jest im potrzebny, kiedy przechodzą w stan spoczynku, a ich liście usychają.

 

Podobne stanowisko powinno zapewnić się przebiśniegom, które uprawiamy na ogrodzie. Najkorzystniej będzie je posadzić w miejscu cienistym lub półcienistym. Nie zaleca się sadzenia przebiśniegów w trawniku, ponieważ gęsta trawa zahamuje rozrastanie się roślin.

 

 

Jakie jest najlepsze podłoże do uprawy przebiśniegów?

podłoże do uprawy przebiśniegówPrzebiśniegi w naturze rosną w cienistych lasach, można je także spotkać w pobliżu strumieni, gdzie jest dość wilgotno. Rośliny te preferują gleby żyzne, próchnicze, nie za ciężkie, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Podłoże powinno być także dostatecznie wilgotne, ale nie mogą być to tereny bagienne, gleba musi być przepuszczalna i dobrze zdrenowana.

 

Do uprawy przebiśniegów najbardziej nadaje się mieszanka piaszczystej gleby z kompostem i torfem. Na okres zimy nie trzeba zabezpieczyć przebiśniegów przed mrozem.

 

 

Jak prawidłowo podlewać i nawozić przebiśniegi?

Przebiśniegi kwitną na przedwiośniu, kiedy w glebie przeważnie jest dostateczna ilość wilgoci po zimowych roztopach (a niekiedy leży jeszcze śnieg). Dlatego też rośliny te z reguły nie wymagają dodatkowego podlewania. Przebiśniegi nawadniamy wtedy, kiedy panuje susza – np. zima była bezśnieżna i bezdeszczowa i podłoże jest wybitnie suche.

 

Coroczne nawożenie przebiśniegów nie jest konieczne, szczególnie jeśli przed wysadzeniem cebulek gleba została wzbogacona kompostem. Jednak co 2-3 lata warto zasilić te wczesnowiosenne kwiaty. Na jesieni (w okresie od połowy września do połowy października) do nawożenia przebiśniegów można użyć kompostu. Wiosną – w czasie kwitnienia – można użyć nawozu przeznaczonego dla roślin cebulowych. Po kwitnieniu także można zasilić przebiśniegi kompostem – wpłynie to korzystnie na cebulki.

 

PORADA EKSPERTA

 

Przebiśniegi rozmnaża się przez podział cebulek. Należy do zrobić zaraz po kwitnieniu, kiedy liście są jeszcze zielone. Suche cebulki kupione w sklepie ogrodniczym sadzimy do gruntu pod koniec lata – na początku września. Cebulki umieszczamy w glebie na głębokości 5-8 cm i podlewamy. Przebiśniegi najlepiej wyglądają posadzone w grupach. Rośliny te w odpowiednich warunkach rozmnażają się same, zarówno przez cebulki przybyszowe, jak i przez wysiew nasion. Jednak kwitnienie u roślin uzyskanych z siewu pojawia się dopiero po kilku latach.

 

 

Ciekawostki o przebiśniegach

Przebiśniegi zachwycają przede wszystkim pod względem estetycznym. Warto jednak poznać również ich inne własności i cechy. Oto kilka ciekawostek na ich temat.

 

 

Przebiśniegi – wpływ na organizm

 

śnieżyczka przebiśnieg 6 szt. cebulki kwiatów geoliaPrzebiśniegi zawierają substancje, które wykorzystuje się przy opóźnianiu rozwoju choroby Alzheimera. Związki te poprawiają pracę mózgu i całego układu nerwowego. Można je także wykorzystywać do leczenia nerwobóli czy paraliżu, a także udarów mózgu. Jednak nie należy stosować ich samodzielnie, ponieważ przebiśniegi zawierają również silne toksyny. Substancje zawarte w cebulach przebiśniegów są silnie trujące zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Ich spożycie może prowadzić do wymiotów i biegunek, a także wywołać alergię.

 

 

Przebiśniegi – rośliny miododajne znane od wieków

 

Przebiśniegi to rośliny miododajne – stanowią źródło pożywienia pszczół w momencie, kiedy inne rośliny jeszcze nie kwitną. Przebiśniegi od XVI wieku sadzone były jako rośliny ozdobne w ogrodach przyklasztornych i na cmentarzach.

 

 

Gdzie posadzić przebiśniegi w domowym ogródku?

 

W przydomowym ogródku warto posadzić je w pobliżu roślin, które są dekoracyjne także w stanie bezlistnym – mają kolorowe pędy (np. dereń) lub ciekawy kształt (np. wierzba). Przebiśniegi dobrze prezentują się wśród innych wczesnowiosennych kwiatów np. krokusów czy ranników. Dobrze wyglądają w ogrodach rustykalnych, naturalistycznych, na obrzeżach trawników, przy żywopłotach i wysokich drzewach o nagich pniach.

 

 

Przebiśniegi – tylko ze sklepu ogrodniczego!

 

W połowie XX wieku przebiśniegi zagrożone były wyginięciem. A to za sprawą bardzo intensywnego pozyskiwania tych ozdobnych roślin z ich terenów naturalnych, głównie z lasów. Do wyniszczenia gatunku przyczyniła się także wycinka drzew i stopniowe zmniejszanie terenów leśnych. W 1946 roku przebiśniegi zostały w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową, w 2014 – ochroną częściową. Obecnie liczebność przebiśniegów w lasach wzrosła.

 

WAŻNE!

 

Przebiśniegi to rośliny objęte ochroną. Nie można ich zrywać ani wykopywać ze stanowisk naturalnych (np. z lasu). W przydomowych ogródkach można uprawiać tylko te rośliny, których cebulki kupiliśmy w sklepach ogrodniczych.

 

 

Najciekawsze odmiany przebiśniegów

  • Flore Pleno’ – odmiana o pełnych kwiatach, która nie wytwarza nasion.
  • Maximus’ – odmiana o dużych kwiatach.
  • Pusey Green Tips’ – odmiana ta posiada zielone plamki także na płatkach zewnętrznych.
  • Viridapice’ – zarówno płatki wewnętrzne, jak zewnętrze mają ozdobną zieloną plamkę.
  • Snow White’s Gnome’ – odmiana miniaturowa o czysto białych kwiatach (bez zielonej plamki).
Dodano: 11-02-2019