Zbieramy wodę deszczową

Opinii 7

Wodę deszczową, która spływa z dachu domu możemy w łatwy sposób gromadzić na posesji i wykorzystywać w ogrodzie – np. do podlewania roślin lub przy pracach porządkowych na posesji. Takie rozwiązanie jest stosunkowo niedrogie w realizacji, przyniesie nam za to spore korzyści dla portfela i odciąży środowisko naturalne.

KORZYŚCI Z GROMADZENIA DESZCZÓWKI

Zbieranie wody deszczowej nie jest skomplikowanym zajęciem. Nie wymaga też wykonywania kosztownych instalacji – tak naprawdę wszystko czego potrzebujemy to ustawiony obok rury spustowej zbiornik na deszczówkę i rynienka lub inny element przekierowujący wodę opadową do zbiornika.

 

Zebrana w ten sposób woda opadowa może z powodzeniem zastąpić wodę wodociągową, którą najczęściej podlewamy nasz przydomowy ogród. Wyłapywanie wody opadowej pozwoli nam więc zaoszczędzić na opłatach za wodę z sieci. Warto też wiedzieć, że deszczówkę charakteryzuje lekko kwaśny odczyn, dobrze więc posłuży nawadnianym roślinom ogrodowym.

 

Gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej może też zwolnić nas z opłat, jakie wprowadziły lub mają w planach wprowadzić niektóre miasta za odprowadzanie deszczówki do miejskiej sieci kanalizacyjnej (tzw. podatek od deszczówki).

 

Zebraną w zbiorniku wodę deszczową możemy podlewać trawnik, rośliny w ogrodzie, jak i te w pojemnikach ustawionych na tarasie czy balkonie. Może ona zasilać również system automatycznego nawadniania ogrodu. Woda deszczowa okaże się przydatna również w czasie wykonywania różnych prac porządkowych na posesji – mycia mebli ogrodowych czy czyszczenia nawierzchni.

ZBIORNIK NA DESZCZÓWKĘ

Deszczówkę można zbierać w naziemnym zbiorniku ustawionym obok rury spustowej, którą zebrana z dachu woda opadowa spływa w dół. W sprzedaży znaleźć można wiele zbiorników, które nie tylko pomieszczą odpowiedni zapas wody, ale również staną się prawdziwą ozdobą posesji. Mowa tu o modelach dekoracyjnych do złudzenia przypominających np. gliniany dzban, drewnianą beczkę czy nawet ceglany murek.

 

Niektóre zbiorniki na deszczówkę wyposażone są w osadzany od góry pojemnik na rośliny, dzięki czemu wyglądają jak duża dekoracyjna donica ogrodowa. Do zbierania deszczówki zaleca się wybór zbiornika wykonanego z trwałego i odpornego na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych tworzywa sztucznego. Wielkość zbiornika dobiera się pod kątem powierzchni, z jakiej zbierana jest woda, wielkości rocznych opadów w naszym regionie oraz zapotrzebowania na deszczówkę.

 

Standardowym rozwiązaniem jest zbiornik o pojemności od około 250 do 350 l. Jeśli potrzebny nam będzie większy zbiornik możemy zdecydować się na model o pojemności 500 l lub połączyć w baterię dwa ustawione obok siebie mniejsze zbiorniki, zwiększając w ten sposób ilość magazynowanej deszczówki. Zbiornik na wodę opadową powinien być wyposażony w szczelną pokrywę zabezpieczającą zebraną wodę przed zanieczyszczeniem. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór zbiornika z możliwością podłączenia węża za pomocą opaski zaciskowej, co ułatwi nam korzystanie z deszczówki w ogrodzie.

PRZYDATNE AKCESORIA

Jeśli chcemy, aby woda deszczowa napływała do zlokalizowanego obok rury spustowej zbiornika musimy wyposażyć ją np. w wyłapywacz deszczówki. To element systemu rynnowego z zamykaną klapką odpływową. Po jej otwarciu woda będzie napływać do umieszczonego pod nią zbiornika. Takie rozwiązanie wymaga jednak, aby zbiornik na deszczówkę był otwarty.

 

Jeśli chcemy, aby pozostał on zakryty szczelną pokrywą lepiej zdecydować się np. na zbieracz, czyli element służący do łączenia rury ze zbiornikiem. Jego zaletą jest łatwy montaż – bez konieczności przecinania istniejącej rury. Aby go zamontować wystarczy wywiercić odpowiedni otwór w rurze spustowej. Taki zbieracz może być wyposażony w sitko do zatrzymywania zanieczyszczeń.

 


Jeśli zbiornik na deszczówkę nie został fabrycznie wyposażony kran, można go dokupić i zamontować na zbiorniku. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, umożliwiające napełnianie deszczówką wiaderka czy konewki. Jeśli chcemy połączyć ze sobą dwa zbiorniki, np. aby jeden z nich pełnił funkcję zabezpieczenia przelewowego, niezbędny okaże się zestaw do łączenia beczek.

Dodano: 14-10-2014