Kalendarz ogrodnika – sierpień

Opinii 0

kalendarz ogrodnika - sierpień

 

W sierpniu warto zająć się dzieleniem i przesadzaniem bylin, wykonujemy też ostatnie przed zimą cięcie drzew i krzewów iglastych oraz liściastych. Zaczynamy nawozić rośliny nawozami jesiennymi. To także czas zbiorów warzyw i owoców. Nie zapominajmy też o trawniku.

Trawnik

sierpień - trawnik

Podlewanie trawnika w czasie upalnego lata powinno odbywać się codziennie, najlepiej rano, ponieważ w ciągu gorącego dnia większość wody wyparowuje. Murawę można także podlewać wcześnie rano (np. 5:00), co nie stanowi problemu, kiedy mamy założony system automatycznego nawadniania.

 

Ponadto w nocy ciśnienie wody jest wyższe. Jeśli system nawadniający podłączony jest do elektronicznego sterownika, trawnik może się podlewać również wtedy, kiedy np. jesteśmy na urlopie.

 

Musimy pamiętać także o odpowiedniej pielęgnacji trawnika. Aby darń była gęsta i zwarta, wymaga częstego koszenia, najlepiej co 7-10 dni. Kiedy trawa rośnie słabiej, wystarczy ją skosić raz na dwa tygodnie.

 

Jeśli jest bardzo gorąco i słonecznie, nie należy kosić murawy zbyt nisko – trawa powinna mieć wysokość około 6-7 cm. Świeżo skoszony trawnik nawozimy i podlewamy. Do połowy miesiąca można jeszcze stosować nawozy azotowe, później przechodzimy już na nawozy jesiennie zasobne w potas.

 

Z trawnika regularnie usuwamy chwasty. Kiedy jest ich dużo, można zastosować oprysk herbicydem.

 

 

Balkon i taras

sierpień - balkon i taras

Rośliny na balkonie czy tarasie należy regularnie podlewać – kiedy jest bardzo gorąco i słonecznie nawet dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, zwłaszcza rośliny na balkonie południowym. W ciągu upalnego dnia woda z gleby dość szybko paruje, więc unikajmy podlewania kwiatów w pełnym słońcu.

 

Ziemię w doniczkach warto co jakiś czas delikatnie spulchnić, jednak trzeba uważać, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Rośliny balkonowe nawozimy raz w tygodniu płynnym wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących. Można też użyć nawozu dedykowanego dla konkretnego gatunku np. do pelargonii czy surfinii.

 

Regularnie trzeba usuwać przekwitłe kwiatostany, co pobudzi rośliny do wywarzania nowych pędów i pąków kwiatowych. Warto też przyciąć zbyt wybujałe pędy, rośliny będą bardziej gęste i wytworzą więcej kwiatów.

 

Sierpień to dobry moment na pobieranie sadzonek np. pelargonii. Nowo posadzone rośliny zimujemy w pomieszczeniu. Na dwór będzie można je wystawić w połowie maja kolejnego roku. Rośliny balkonowe uważnie obserwujemy, czy nie pojawiają się na nich choroby i szkodniki.

 

 

Ogródek warzywny

sierpień - ogródek warzywny

Sierpień to czas zbiorów. Właśnie teraz dojrzewają:

 

 • pomidory,
 • kalafiory,
 • brokuły,
 • bakłażany,
 • ogórki,
 • warzywa korzeniowe,
 • fasola,
 • papryka,
 • cukinia,
 • kapusta.

 

Możemy też zacząć zbierać ziemniaki (kiedy ich liście zżółkną), a także cebulę. Zbieramy i suszymy również zioła. Aby cieszyć się świeżymi warzywami z własnego ogródka we wrześniu i w październiku, należy w sierpniu wysiać nasiona:

 

 • sałaty,
 • rzodkiewki,
 • koperku,
 • szpinaku,
 • rzepy,
 • kapusty pekińskiej.

 

W sierpniu warzywa ostatni raz w tym sezonie nawozimy nawozem zasobnym w azot (np. saletrą amonową).

 

 

Rośliny cebulowe i byliny

sierpień - rośliny cebulowe i byliny

Na początku miesiąca wysadzamy do gruntu cebulki zimowitów i jesiennych krokusów. Pod koniec miesiąca możemy też posadzić cebulki roślin, które zakwitają wiosną i latem, takich jak:

 

 • tulipany,
 • hiacynty,
 • narcyzy,
 • lilie,
 • szafirki,
 • pustynniki,
 • szachownice,
 • przebiśniegi.

 

Jeśli chcemy długo cieszyć się kwitnącymi bylinami, musimy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany. Pobudzi to rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych. Sierpień to także dobry czas na rozmnażanie bylin, które wykonujemy poprzez podział kęp. Dzielimy i przesadzamy szczególnie te rośliny, które rosły na tym samym stanowisku przez okres około trzech-czterech lat. Kępy dzielmy w pochmurny dzień, żeby silne słońce ich nie poparzyło. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.

 

Przycinamy lawendę w ogrodzie, by dobrze się zagęszczała i miała ładny pokrój. Korzenie i liście liliowców należy dodatkowo skrócić o około 20 cm. Co około pięć-sześć lat dzielimy kępy piwonii, uważając, by nie uszkodzić ich kruchych i delikatnych korzeni. W sierpniu ścinamy też kwiaty na suche bukiety. Rośliny suszymy w miejscu przewiewnym i zacienionym.

 

 

Truskawki

sierpień - truskawki

Kiedy sadzić truskawki? Druga połowa sierpnia to dobry moment na sadzenie nowych krzaczków. Zdążą się one ukorzenić przed zimą i zawiązać pąki kwiatowe, a w kolejnym sezonie wydadzą obfite plony.

 

Warto posadzić je tam, gdzie wcześniej rosły aksamitki, buraki, warzywa cebulowe, gorczyca, kukurydza, bób, groch lub zielony groszek. Nie należy ich natomiast sadzić w miejscach, gdzie były rośliny takie jak: cebula, pomidory, marchew, maliny, ogórki czy trawa.

 

Jak sadzić truskawki? Przed posadzeniem w dobrze spulchnione i odchwaszczone podłoże, należy korzenie truskawek zanurzyć w wodzie na około pół godziny. Po posadzeniu krzewy obficie podlewamy i pilnujemy, aby cały czas miały wilgotne podłoże. Truskawki są bardzo wrażliwe na suszę, ponieważ mają płytki system korzeniowy. Krzewy te obficie owocują przez około trzy-cztery lata. Potem grządki należy wyrugować i posadzić nowe krzewy truskawek w nowym miejscu w ogrodzie.

 

 

Drzewa i krzewy owocowe

sierpień - drzewa i krzewy owocowe

W sierpniu zbieramy borówki, jeżyny, maliny, brzoskwinie, śliwki i jabłka. Zapewni to jabłkom rosnącym w głębi korony lepszy dostęp do światła i powietrza. Obciążone owocami gałęzie należy podeprzeć, aby się nie połamały.

 

Przycinanie drzew owocowych, takich jak brzoskwiń, czereśni, grusz, śliw i wiśni, wykonujemy po zbiorach. Po zbiorze porzeczek i agrestu trzeba usunąć z krzewu pędy stare, połamane, chore. Z krzewów malin wycinamy gałązki, na których w tym roku pojawiły się owoce. Warto też przyciąć winorośl: usuwamy część liści oraz pędy, które nie owocują.

 

 

Drzewa i krzewy ozdobne

sierpień - drzewa i krzewy ozdobne

Koniec sierpnia to dobry czas na sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów iglastych. Nie jest już tak upalnie, więc roślinom nie grozi uschnięcie. Zdążą się też ukorzenić przed zimą.

 

Świeżo posadzone rośliny należy jednak obficie podlewać. Z tegorocznych pędów iglaków możemy zrobić sadzonki. Sadzonki można także pobierać z drzew i krzewów liściastych.

 

Zaprzestajemy nawożenia nawozami azotowymi i zaczynamy zasilać rośliny nawozami jesiennymi. Wykonujemy ostatnie przed zimą cięcie żywopłotów, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Przycinamy też żywotniki, choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie.

 

Kończymy nawożenie roślin liściastych, aby młode pędy zdążyły zdrewnieć przed nastaniem mrozów. Wykonujemy także ostatnie przed zimą cięcie roślin, które zrzucają liście na zimę. Dotyczy to także żywopłotów (np. z graba, buka, ligustru, bukszpanu).

 

Jeśli sierpień jest upalny i suchy, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu drzew i krzewów. Rośliny trzeba uważnie obserwować, aby jak najszybciej zauważyć objawy żerowania szkodników czy pierwsze symptomy chorób. Opryski odpowiednimi preparatami chemicznymi wykonujemy w bezwietrzny, suchy i najlepiej pochmurny dzień.

 

 

Oczko wodne

sierpień - oczko wodne

Gdy jest bardzo ciepło, woda ze stawu szybko paruje. Trzeba ją uzupełniać, ale stopniowo, aby temperatura w oczku wodnym w ogrodzie nie została gwałtownie obniżona.

 

Wysoka temperatura powietrza sprzyja namnażaniu się glonów – kiedy woda w oczku robi się zielona, warto zainstalować filtr. Trzeba też regularnie czyścić wkłady filtrujące. Woda w stawie często wymaga napowietrzenia, przyda się więc mała kaskada, fontanna albo specjalny aerator do oczek wodnych.

 

W sierpniu możemy dosadzać oraz przesadzać rośliny wodne. Najlepiej robić to rano lub pod wieczór, aby nie narazić roślin na przeschnięcie. U gatunków strefy przybrzeżnej trzeba regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, aby nie dopuścić do zawiązania się nasion. Zadbać należy też o rośliny wodne i pływające – usuwać zgniłe pędy i przekwitłe kwiaty np. u grzybieni czy kaczeńców.

 

 

Dodano: 10-10-2018