Sumak octowiec najpiękniejszy jesienią

Opinii 3

Przebarwiający się jesienią na karminowo sumak octowiec może stanowić ciekawą ozdobę ogrodu. Dekoracyjne są nie tylko jego liście, ale także kwiaty oraz owoce. Poza tym to niewielkie drzewo jest łatwe w uprawie i może rosnąć w niemal każdych warunkach.

WYSTĘPOWANIE I WYGLĄD

Sumak octowiec (Rhus typhina) pochodzi z Ameryki Północnej, spotkać go można także w Azji i Afryce południowej. Drzewo to dorasta do około 4-6 m wysokości i ma nieco egzotyczny wygląd: na krótkim pniu usytuowana jest rozłożysta, ażurowa korona o parasolowatym kształcie. Konary i gałązki sumaka są charakterystycznie powyginane (przypominają swym kształtem poroże) i wyglądają interesująco nawet zimą. Długie (nawet 40-50 cm długości), ciemnozielone liście pojawiają się dosyć późno, bo dopiero na początku maja. Najpiękniej wyglądają jednak na jesieni, kiedy przybierają intensywne, wręcz jaskrawe zabarwienie. Kolor żółty stopniowo przechodzi w pomarańczowy i czerwony, co ciekawe wszystkie te barwy mogą także występować równocześnie. Atrakcyjne są również kwiaty sumaka, które pojawiają się w czerwcu i w lipcu.

KWIATY I OWOCE SUMAKA

Sumak jest rośliną rozdzielnopłciową (czyli posiada kwiaty męskie i żeńskie) oraz dwupienną (aby doszło do zapylenia potrzebne są dwa osobniki: jeden o kwiatach męskich, drugi o kwiatach żeńskich). Kwiatostany męskie są duże (około 25 cm), mają stożkowaty, luźny kształt i żółty kolor. Kwiatostany żeńskie są zielone, bardziej zwarte i mniejsze (około 10-15 cm). Sumak ma także bardzo dekoracyjne owocostany, które kształtem przypominają bordowo-brązowe, dość duże szyszki. Owoce dojrzewają od sierpnia do października i utrzymują się na drzewie do następnego sezonu. Owoce sumaka są bardzo kwaśne w smaku, stąd jego nazwa – „octowiec”.

ROŚLINA BARDZO ŁATWA W UPRAWIE

Sumak jest rośliną, która poradzi sobie w każdych warunkach. Może rosnąć na stanowiskach podmokłych i zbitych, a także na glebach suchych i przepuszczalnych. Dobrze sobie radzi w podłożu zasobnym w składniki odżywcze oraz na terenach jałowych, piaszczystych. Nie przeszkadza mu zbyt kwaśny, ani zbyt zasadowy odczyn gleby. Jest odporny na suszę i zanieczyszczenia środowiska, a także wytrzymały na mróz (nawet do -25°C). Rzadko atakowany jest przez choroby i szkodniki. Najpiękniej rośnie w miejscach słonecznych, ale radzi sobie także w półcieniu i w cieniu.

ZASTOSOWANIE

Atrakcyjny wygląd przez niemal cały rok oraz niewielkie wymagania środowiskowe sprawiają, że sumak jest rośliną bardzo popularną. Spotkać go można nie tylko w ogrodach i na działkach, ale także w parkach, na skwerach i na terenach zieleńców miejskich. Sumaki porastają również nieużytki, a także trudno dostępne, kamieniste zbocza i skarpy oraz widne, niezbyt gęste lasy. Sumaki rosną dość szybko, ale nie są to drzewa długowieczne. Żyją zaledwie 20-30 lat. Najpiękniej prezentują się posadzone pojedynczo, wtedy możemy w pełni podziwiać ich egzotyczną urodę.

ROŚLINA EKSPANSYWNA

Jeśli chcemy posadzić w swoim ogrodzie sumaka octowego, najlepiej umieścić go tam, gdzie nie będą zbyt często wykonywane prace ogrodnicze, które naruszałyby glebę wokół drzewa (np. przekopywanie, spulchnianie, dosadzanie nowych roślin itp.). Zabiegi takie mogłyby uszkodzić kruche, delikatne korzenie sumaka, które rosną bardzo płytko pod powierzchnią ziemi. Częste uszkadzanie korzeni powoduje bardzo szybkie rozrastanie się odrośli korzeniowych, z których wyrastają nowe rośliny. Sumak jest gatunkiem dość ekspansywnym i w niedługim czasie może opanować cały ogród i zdominować inne rośliny. Usuwanie odrośli dodatkowo pobudza roślinę do tworzenia wciąż nowych korzeni. Zbyt dużą ilość roślin możemy zredukować, usuwając korzenie mateczne, z których wyrastają odrośla. Jeśli nie chcemy, by sumak nadmiernie się rozmnożył, posadźmy go w „spokojnym” miejscu.

PŁYTKI SYSTEM KORZENIOWY

Słabe i płytko osadzone korzenie to także przyczyna dużej niestabilności sumaków. Drzewa te mają bardzo rozłożyste korony i w czasie silnych wiatrów lub wichury bardzo często się przewracają. Poszczególne gałęzie i konary przeważnie nie są połamane, co świadczy o tym, że sumak nie jest rośliną o kruchych, mało odpornych na wiatr pędach. Jednak płytki system korzeniowy i cienki pień nie są wstanie utrzymać w pionie szerokiej korony, która bardzo często swoją wielkością przekracza wysokość całej rośliny.

UWAGA NA SOK MLECZNY

Sumaki dobrze znoszą cięcie i bardzo szybko się regenerują. Przy przycinaniu należy jednak zachować ostrożność, ponieważ drzewo wydziela sok mleczny, który nie jest trujący, ale może wywoływać podrażnienia oczu.

SUMAK OCTOWIEC – ODMIANY

Najpopularniejsze odmiany sumaka octowca to:

 

‘Dissecta’ –  krzewy tej odmiany są niższe i bardziej rozłożyste, rosną też nieco wolniej niż gatunek. Odmiana o bardzo dekoracyjnych, głęboko powcinanych, długich na około pół metra  liściach. Strzępiaste listki i bardzo szeroka korona dodają roślinie lekkości. Wymagania co do stanowiska i jakości gleby ma podobne jak cały gatunek.

 

‘Tiger Eyes’ – odmiana ta nadaje się szczególnie do małych ogrodów, ponieważ rośnie dość wolno i osiąga wysokość zaledwie 2 m. Preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne oraz suche lub lekko wilgotne podłoże. Odmiana ta ma bardzo dekoracyjne, głęboko powcinanie, pierzaste liście koloru jasnozielonego, które jesienią przypierają barwę żółtą, a następnie stają się intensywnie czerwone. Odmiana ‘Tiger Eyes’ nie tworzy tak silnych odrośli jak cały gatunek, w związku z tym jest mniej ekspansywna i łatwiejsza do opanowania.

Dodano: 15-03-2013