Ochrona roślin – jakie materiały do zabezpieczenia roślin wybrać?

Opinii 0

Materiały do zabezpieczania i ochrony roślin powinny chronić przed dużym mrozem, porywistym wiatrem i silnymi promieniami słońca. Muszą przepuszczać powietrze, bo inaczej rośliny mogłyby zacząć pod nimi gnić. Ponadto nie powinny chłonąć wilgoci i nadmiernie się nagrzewać. Roślin nie należy ochraniać zbyt wcześnie – najlepiej zrobić to po pierwszych przymrozkach, kiedy gleba lekko przemarznie.

Suche liście – dobry materiał izolacyjny

osłona roślin z liści

Suche liście to dobry materiał izolacyjny. Można je wykorzystać do zabezpieczenia przed mrozem roślin, których części naziemne zamierają na okres jesienno-zimowy (np. rośliny cebulowe, niektóre byliny) albo do ochrony nasady pędów u roślin bardziej wrażliwych na mróz. Uwaga – w liściach lubią zimować gryzonie, które nadgryzają korzenie, bulwy i cebule. Dlatego nie należy osłaniać roślin zbyt wcześnie, lepiej poczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi przemarznie, co utrudni gryzoniom rozkopywanie gleby.

 

Liście tworzą szczelną warstwę, która jest nieprzepuszczalna dla powietrza – nie nadają się do osłaniania gatunków zimozielonych (rośliny mogłyby zacząć gnić). Z tego też względu nie wolno zostawiać liści na trawniku – mogą się przyczynić do rozwoju pleśni śniegowej. Przed nastaniem zimy liście z trawnika trzeba dokładnie wygrabić.

 

Do osłaniania roślin wykorzystujemy tylko zdrowe, suche liście, które nie mają objawów chorób i żerowania szkodników. Porażone liście (np. drzew owocowych) należy spalić, głęboko zakopać albo wrzucić do pojemnika na odpady organiczne. Osłony z liści są często rozwiewane przez silny wiatr. Warto zabezpieczyć je dodatkowo stroiszem.

 

 

Stroisz – ochrona przed wiatrem, mrozem i słońcem

Stroisz to gałęzie drzew i krzewów iglastych (głównie świerka i sosny). Stroisz chroni przed mrozem, wiatrem i silnymi promieniami słońca, a przy tym przepuszcza powietrze. Nadaje się do okrywania wszystkich roślin, także tych zimozielonych. Jego zaletą jest także to, że w gałązkach iglaków nie gnieżdżą się gryzonie, które mogłyby uszkadzać rośliny.

 

Stroiszem okrywamy luźno nadziemne części rośliny. Wiosną gałęzie można spalić lub przeznaczyć na kompost. Ważne jest, aby pozyskiwać stroisz z legalnych źródeł. Jest on dostępny w każdym leśnictwie.

 

 

Kora, torf, zrębki, trociny – ochrona wrażliwych roślin

kora - ochrona wrażliwych roślin

Drobno mieloną korę, torf, zrębki i trociny wykorzystuje się głównie do usypywania kopczyków, które mają chronić przed mrozem nasady pędów bardziej wrażliwych roślin (drzew ozdobnych i owocowych oraz krzewów – przede wszystkim róż). Do kopczykowania można użyć także piasku zmieszanego z ziemią. Kora, torf, zrębki i trociny mogą także służyć do okrywania rabat bylinowych. Warto pamiętać, że materiały pozyskane z gatunków iglastych (np. kora) mają właściwości zakwaszające podłoże.

 

 

Słoma, słomiane maty – ochrona przed silnym mrozem i wiatrem

Chochoły ze słomy zabezpieczą rośliny nawet przed bardzo silnym mrozem i ochronią je przed porywistym wiatrem. Słoma przepuszcza powietrze i nie chłonie wilgoci, można nią osłaniać bardziej wrażliwe gatunki drzew i krzewów (przede wszystkim róże). Bardzo wygodne są także słomiane maty, które świetnie sprawdzą się przy okrywaniu roślin pnących. Niestety, w słomie lubią gnieździć się gryzonie.

 

 

Szary papier – do ochrony rabat i krzewów

Szary papier może posłużyć do osłaniania rabat bylinowych, krzewów, pni młodych drzew. Chroni rośliny przed słońcem i wiatrem. Niestety, może spełniać taką funkcją bardzo krótko i tylko wtedy, gdy nie pada deszcz. Jest bowiem bardzo nietrwały, i szybko nasiąka wodą. Poza tym wygląda nieestetycznie.

 

 

Agrowłóknina, czyli ochrona w każdych warunkach

agrowłóknina

Do osłaniania roślin wykorzystywana jest biała agrowłóknina. To bardzo dobry materiał do ochrony roślin przed silnym, mroźnym wiatrem oraz słońcem (nie nagrzewa się, odbija promienie słoneczne). Grubsza, podwójna warstwa agrowłókniny ochroni rośliny także przed mrozem. Biała agrowłóknina przepuszcza powietrze, jest przewiewna, można ją stosować do owijania roślin zimozielonych, a także innych drzew i krzewów. Jest to materiał trwały, wielokrotnego użytku.

Siatka cieniująca – gdy roślinom zagraża słońce i porywisty wiatr

Siatkę cieniującą wykorzystuje się głównie do ochrony roślin zimozielonych przed silnym słońcem (szczególnie na przedwiośniu) i porywistym, wysuszającym wiatrem. Liście gatunków zimozielonych brązowieją i usychają pod wpływem silnego wiatru.

 

Siatka cieniująca jest łatwa i wygodna w stosowaniu. Przeważnie posiada specjalne oczka, które są pomocne w jej zamocowaniu. Co ważne, taka siatka, mimo że chroni przed wiatrem, pozwala na przepływ powietrza. A zatem osłonięta roślina może oddychać.

 

 

Styropian, folia bąbelkowa – ocieplanie donic i pojemników

Folia bąbelkowa nie nadaje się do osłaniania roślin – nie przepuszcza powietrza, więc rośliny nią okryte mogą zacząć gnić (szczególnie jeśli pod warstwę folii dostanie się woda, np. w czasie odwilży). Folię można za to wykorzystać do ocieplenia donic i pojemników, w których hodujemy rośliny na tarasie czy balkonie.

 

Donice najlepiej umieścić w większym pojemniku, a wolną przestrzeń na spodzie i po bokach trzeba wypełnić warstwą izolacyjną. Można do tego celu użyć pokruszonego styropianu, słomy, drobno mielonej kory, suchych liści. Bardzo duże donice owijamy słomianymi matami, grubą warstwą folii bąbelkowej, tekturą, styropianem. Jeśli to możliwe – warto ustawić je na podkładce ze styropianu, wtedy bryła korzeniowa będzie ochroniona także od dołu.

 

 

Okrywanie roślin na zimę – kiedy należy rozpocząć?

okrywanie roślin na zimę

Rośliny okrywamy dopiero wtedy, kiedy występują już silniejsze przymrozki, wierzchnia warstwa gleby przemarznie, a rośliny przechodzą w stan spoczynku. Jeśli okryjemy rośliny zbyt wcześnie, mogą kontynuować wegetację pod osłonami, a kiedy przyjdzie prawdziwa zima – przemarzną.

 

Zbyt wczesne zastosowanie osłon może także zwabić gryzonie, które lubią gnieździć się w suchych liściach, słomie czy trocinach. Gryzonie nadgryzają korzenie, bulwy i cebule, co niekorzystnie wpływa na kondycję roślin. Dlatego nie należy osłaniać roślin za wcześnie, lepiej poczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi przemarznie, co utrudni gryzoniom rozkopywanie gleby.

 

 

Ochrona roślin na zimę – jakie rośliny jej wymagają?

ochrona roślin przed zimą

Zabezpieczenia wymagają na pewno róże. Kopczykujemy przede wszystkim róże rabatowe i wielkokwiatowe. Kopczyk powinien być usypany do wysokości około 20 cm i powinien ochraniać miejsce szczepienia krzewu, a także bryłę korzeniową i nasadę pędów. Kopczyki warto zabezpieczyć stroiszem z gałązek drzew iglastych, igliwiem, suchymi liśćmi, trocinami, korą, sianem albo słomą. Materiały te będą stanowić dodatkową ochronę przed porywistym, wysuszającym wiatrem i śniegiem.

 

Grubą warstwą ściółki trzeba zabezpieczyć róże okrywowe. Korony róż (a nawet całe krzewy – np. róże pienne) możemy ochraniać białą agrowłókniną. Korony róż piennych trzeba związać i zrobić wokół nich chochoła. Do okrycia korony można użyć gałęzi drzew iglastych, słomianej maty, juty, białej agrowłókniny. Pędy róż pnących warto okryć np. stroiszem z gałązek iglastych, białą agrowłókniną, suchymi liśćmi lub słomą.

 

Zabezpieczenia wymagają także inne krzewy ozdobne np. hortensje ogrodowe i ketmie syryjskie (hibiskusy), a także młode egzemplarze drzew takich jak: katalpa, klon palmowy, magnolia, miłorząb, piwonia krzewiasta, tulipanowiec. Okrycia potrzebują także młode egzemplarze pnączy np. glicynia, milin, powojnik wielkokwiatowy. Nasady pędów kopczykujemy, a części naziemne owijamy słomą, agrowłókniną lub stroiszem.

 

Zabezpieczamy również gatunki zimozielone. Szczególnie wrażliwe na mróz są rośliny takie jak: azalia japońska, cyprysik Lawsona, cyprysik japoński, kiścień, laurowiśnia, mahonia pospolita, ostrokrzew, pieris, różanecznik, suchodrzew chiński, wrzosy i wrzośce. Ochraniamy je stroiszem, białą agrowłókniną albo siatką cieniującą. Okrywamy również rośliny wieloletnie posadzone jesienią oraz bardziej wrażliwe gatunki bylin: kosaćce żyłkowe, lilie, pustynniki, trytomy, zawilce, złocienie.

Dodano: 13-11-2018