Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Tekstylia stołowe

Wszystkie produkty(245)

z13

15,99 zł/ szt.

12,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto stosować tekstylne nakrycia stołu?

Tekstylia stołowe to niezaprzeczalnie dodatki, których nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Będą one świetnie sprawdzać się na co dzień, a także podczas wizyt gości. Niezależnie od tego, czy stół znajduje się w kuchni, w salonie, czy może nawet posiadamy oddzielną jadalnię - nakrycia stołu zawsze będą dodawać charakteru! Poza tym, pełnią one nie tylko dekoracyjną rolę!

Jakie są najważniejsze zalety stosowania nakrycia stołu?

Mimo wielu zalet, niektórzy nadal nie są przekonani, aby przykrywać czymkolwiek blat swojego stołu. Najczęściej wynika to z tego, że chcą oni pokazać wszystkie jego walory. Niestety powoduje to, że blat szybciej niszczy się i traci swój urok. Dlaczego więc powinniśmy go okrywać? Oto najważniejsze zalety:

  • Stylowy i schludny wygląd

Stół wygląda zdecydowanie bardziej elegancko, gdy jest odpowiednio nakryty. Nie trzeba od razu zakrywać całej jego powierzchni. Elementy takie jak obrusy, bieżniki czy podkładki dodają charakteru i estetyki, a także sprawiają, że spożywanie posiłku jest przyjemniejsze.

  • Ochrona blatu

Tekstylia stołowe świetnie chronią powierzchnię blatu przed nieplanowanymi zabrudzeniami i zarysowaniami. Dzięki temu stół będzie bezpieczny nawet wtedy, gdy postawisz na nim kubki lub półmiski z gorącą zawartością.

W jakich okolicznościach sprawdzą się podkładki na stół i obrusy?

Czy tekstylne nakrycia trzeba kłaść na stół codziennie? To zależy od preferencji. Niektórzy wolą, aby ich stół był zupełnie odkryty na co dzień, natomiast stosują nakrycia na specjalne okazje. Kiedy najczęściej używamy tekstylnych nakryć na nasz stół?

  • Spodziewamy się gości

Kiedy więcej osób ma zasiąść do stołu, ryzyko polania lub zadrapania jego powierzchni zwiększa się. Jeżeli organizujemy przyjęcie i wiemy, że będzie na nim dużo osób, najlepiej wówczas zdecydować się na obrus i bieżnik - nie tylko chronimy nasz stół, ale też pięknie go tym dekorujemy.

  • W domu mieszkają dzieci

Podkładki na stół lub serwety zdecydowanie przydają się, kiedy do obiadu zasiadają mniejsze dzieci, które jeszcze nie opanowały do perfekcji sztuki spożywania posiłku. Dzięki temu nie musimy się martwić, że powierzchnia blatu zostanie czymś zalana lub obsypana. Podkładkę czy obrus wystarczy zwinąć i wrzucić do pralki.

  • Blat stołu jest delikatny

Niektóre blaty wykonane są z miękkiego drewna lub tworzywa, przez co są o wiele bardziej narażone na jakiekolwiek uszkodzenia. W takich przypadkach można tego uniknąć lub spowolnić proces ich powstawania, dzięki zastosowaniu tekstyliów na stół.

  • Planujemy postawić na stół gorące potrawy

Nagrzane patery z jedzeniem i kubki z gorącym napojem mogą zostawić na stole niechciane plamy i przebarwienia. Jeżeli wiemy, że będą one stawiane na powierzchni blatu, ochrona w postaci podkładek będzie najlepsza.

Nakrycia stołu na różne okazje - kiedy są szczególnie przydatne?

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy warto zainwestować w tekstylia stołowe, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o wielu okazjach, podczas których przydadzą Ci się one. Podkładki i obrusy są nie tylko użyteczne na co dzień, ale zdecydowanie sprawdzają się podczas większych imprez, gdy istnieje większe ryzyko zabrudzenia lub oblania stołu. Dodatkowo sprawiają one, że Twój stół wygląda bardziej uroczyście.

Kiedy warto użyć tekstyliów? Święta Bożego Narodzenia i Święta Wielkiej Nocy to idealne okazje. Są nimi także wszelkie spotkania rodzinne, urodziny czy imieniny. Imprezy ze znajomymi to także dobra sposobność, aby nakryć do stołu. Twoi goście na pewno zauważą i docenią piękne nakrycia, a blat twojego stołu będzie bezpieczny!

Kiedy wybierać obrusy na stół, a kiedy podkładki?

Dla wielu osób trudny jest wybór odpowiednich nakryć i tekstyliów stołowych. Najczęściej wahają się oni pomiędzy obrusami a podkładkami pod talerze. Czy Ty także stoisz przed takim trudnym wyborem?

W takich sytuacjach warto pamiętać, że obrusy są bardziej eleganckie i szykowne, będą więc pasować na takie okazje jak święta czy urodziny. Szczególnie dobrze prezentują się na prostokątnym lub kwadratowym stole, ochraniając całą powierzchnię blatu. Jeżeli jest już ona porysowana, dobrze to zasłonią. Obrusy są też uniwersalne i proste w użytkowaniu - gdy są zabrudzone, wystarczy szybko je zwinąć, a następnie wrzucić do pralki.

Z kolei podkładki są bardzo praktyczne i coraz więcej osób wybiera je do stosowania na co dzień. Podkładki są mniejsze, można więc szybko je wytrzepać lub uprać. Ich zaletą jest to, że najczęściej nie trzeba ich już prasować. Podkładki będą dobrze wyglądać szczególnie na mniejszych, okrągłych stołach.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest też połączenie tych dwóch tekstyliów - obrusy oraz pasujące do niego podkładki tworzą na stole świetny efekt!

Serwetki i bieżniki - nie tylko ochrona blatu, ale także stylowa dekoracja

Nie należy też zapominać, że stół można przystroić na wiele innych sposobów. Niesłabnącą popularnością cieszą się serwety oraz bieżniki. Wyglądają pięknie na blacie, a przy okazji ochraniają jego części najbardziej narażone na zniszczenie. Serwety są świetną opcją do podłożenia pod talerze, natomiast bieżnik powinien znajdować się na środku stołu i można postawić na nim półmiski z potrawami. Takie nakrycie można uzupełnić o stylowy serwetnik oraz dodatki, na przykład figurki.

Możliwości aranżacji stołu jest wiele, a ciekawe inspiracje, na przykład na to, jak udekorować tekstyliami stół wigilijny, można znaleźć na naszej stronie.