Menu
Produkty

Jadalnia

Jadalnia to miejsce spotkań i wspólnych posiłków. Z Leroy Merlin zaaranżujesz ją tak, jak tylko chcesz! Koniecznie sprawdź naszą ofertę na meble i dodatki do jadalni!

Dowiedz się więcej

Jadalnia - przestrzeń do spotkań z rodziną i przyjaciółmi

Chociaż niektórzy mogą twierdzić, iż jadalnia to zbędne pomieszczenie w domu, faktem jest, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Gdy już mamy jadalnię w swoim domu, szybko okazuje się, że jest to bardzo ważne miejsce, w którym spotyka się cała rodzina. W czasach, gdy wszyscy żyją w pośpiechu, jadalnia może stać się wspaniałą przestrzenią do celebrowania wspólnych posiłków i spędzania czasu razem.

Salon z jadalnią - popularne rozwiązanie w polskich domach

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie jadalnia zazwyczaj się znajduje i gdzie najlepiej spełnia swoją funkcję, mamy dla Ciebie odpowiedź!

Salon z jadalnią to niezaprzeczalnie najczęściej wybierana konfiguracja pomieszczeń. Wynika to zazwyczaj z faktu, że z reguły dysponujemy dużym, otwartym salonem w swoim domu lub mieszkaniu. Jeżeli pokój ma wystarczającą powierzchnię, nie ma najmniejszego problemu, aby wydzielić jej część (np. wnęką), a następnie wstawić tam meble do jadalni. W tym przypadku dużą popularnością cieszą się okrągłe oraz prostokątne stoły do jadalni. Z kolei krzesła do jadalni są najczęściej wybierane pod kolor panujący w salonie. Piękny efekt powstaje również wtedy, gdy dopasowane są one tapicerką pod kolor zasłon.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też umiejscowienie jadalni blisko kuchni. Dzięki temu możemy znacznie skrócić drogę, którą przenosimy potrawy z kuchni na stół. Wazy oraz półmiski pełne pysznego jedzenia często są ciężkie, gorące oraz niezbyt wygodne do trzymania. Jeżeli jednak jadalnia znajduje się bliżej kuchni, serwowanie potraw i napojów będzie o wiele szybsze i przyjemniejsze.

Zalety posiadania jadalni w domu

Wiele osób waha się nad zaaranżowaniem w swoim domu jadalni z różnych powodów. Najczęściej uważają one, że nie mają wystarczająco miejsca lub że jadalnia nie jest potrzebna im na co dzień. Oczywiście potrzeby każdego z nas to kwestia indywidualna, natomiast należy w tym miejscu przypomnieć, jakie są główne zalety takiego przedsięwzięcia i dlaczego warto mieć jadalnię w swoim domu:

  • Posiłków nie trzeba spożywać w kuchni

W kuchni przygotowujemy wszystkie potrawy. Jest tam pełno sprzętów i różnego rodzaju akcesoriów, które często zastawiają blat oraz stół. Najczęściej po ugotowaniu posiłku, w kuchni panuje jeszcze bałagan i ciężko nam delektować się jedzeniem w takim otoczeniu.

  • Aromaty jedzenia nie przedostają się do innych pokoi

Jeżeli nasza jadalnie jest oddzielnym pomieszczeniem, zapach jedzenia nie przedostanie się do innych części domu. Dzięki temu mieszkańcy na przykład oglądający telewizję w salonie nie będą czuć mocnych aromatów jedzenia. Zapach nie osiada też na materiałach w innych pokojach.

  • Posiłki mogą być spożywane wspólnie w większym gronie

Duży stół do jadalni i wiele krzeseł to gwarancja, że wspólny posiłek może zjeść nawet duża rodzina. Nie jest również problemem, aby zaprosić gości lub urządzić imprezę, ponieważ w jadalni znajdzie się miejsce dla wielu osób.

  • Jadalnia w stylu i rozmiarze, jaki tylko Ci odpowiada

Zaletą jadalni jest również to, że można urządzić ją według własnego gustu. Należy pamiętać, że jadalnia nie musi być ogromna i być w stanie pomieścić kilkadziesiąt osób. Mniejsze jadalne świetnie sprawdzają się w mieszkaniach!

Meble do jadalni - zestawy idealne do Twojego pomieszczenia!

Niekwestionowaną popularnością w ostatnim czasie cieszą się gotowe zestawy mebli do jadalni. Dopasowane stół oraz krzesła wyglądają elegancko i stylowo. Nie trzeba dodawać, że wybór zestawu oszczędza nam dużo czasu na dopasowywanie do siebie poszczególnych mebli. Jest to więc świetna opcja, gdy chcemy szybko mieć spójne prezentujący się stół i krzesła.

Oczywiście nie wszyscy preferują takie rozwiązania. Trzeba pamiętać, że w jadalni mamy czuć się przede wszystkim wygodnie i komfortowo. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby samodzielnie dobrać krzesła do stołu lub przełamać schemat i na przykład postawić kilka różnych krzeseł.

Stoły i krzesła do jadalni - czym kierować się przy wyborze?

Jaki stół do jadalni wybrać? Zależy to od wielu czynników. Przed dokonaniem wyboru każdy powinien przeanalizować następujące kwestie?

  • Ile domowników będzie zasiadać do wspólnych obiadów?
  • Czy w domu organizowane są przyjęcia i ile gości zazwyczaj jest zapraszanych?
  • Czy nasza jadalnia to oddzielny pokój czy może połączony salon z jadalnią?
  • Ile miejsca możemy przeznaczyć na jadalnię?
  • Jak dużo czasu spędzamy na wspólnych posiłkach?

Dzięki odpowiedzi na te pytania, wybór odpowiednich mebli do jadalni będzie zdecydowanie łatwiejszy.

Stół do jadalni to jej centrum, ważne jest więc, aby odpowiadał wszystkim naszym potrzebom. Może być on w dowolnym kształcie jednak, jak już wspominaliśmy, największą popularnością cieszą się stoły prostokątne oraz okrągłe. Częstym wyborem są stoły rozkładane, które na co dzień są złożone i zajmują mniej miejsca.

Z kolei krzesła do jadalni powinny być dobrane do stołu oraz do tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Niektórzy decydują się na masywne i ciężkie krzesła z podłokietnikami. Takie modele wymagają więcej miejsca, aby uniknąć ocierania nimi o siebie przy wstawaniu od stołu, a także, aby w pełni wydobyć ich urok. Dobrym rozwiązaniem do mniejszych jadalni są węższe krzesła bez podłokietników, które można gęściej ustawić przy stole. Należy mieć tylko na uwadze, że krzesła powinny być wygodne i stosunkowo łatwo odsuwać się od stołu. Średnia szerokość krzesła to 60 cm.

Dekoracje do jadalni - jak znaleźć dodatki w swoim stylu?

Jadalnia to także świetna przestrzeń do dekoracji. Wszelkiego rodzaju akcesoria do jadalni i i tekstylia stołowe cieszą się niesłabnącą popularnością przez cały rok. W zależności od gustu oraz wystroju całego wnętrza, na stole w jadalni można położyć piękny obrus lub bieżnik. Aby dodatkowo ustroić jadalnię, można też skorzystać z ciekawych podkładek pod talerze, świeczników czy dekoracyjnych figurek.

Jakie są najnowsze trendy jeżeli chodzi o dekorację jadalni? Coraz częściej w jadalniach króluje minimalizm, choć jak wiadomo, nie jest to regułą. Zaletą jadalni jest to, że może być ona polem do wielu metamorfoz, a jej wystrój można zmieniać sezonowo lub w zależności od okazji. Podczas świąt popularne są dekoracje świąteczne stawiane na stołach, serwetki świąteczne oraz świeczki i świeczniki. Na wiosnę królują świeże kwiaty w wysokich wazonach. Ile gustów, tyle pomysłów na wykończenie jadalni, aby móc spędzać w niej miło czas.