Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Wełna mineralna, styropian, izolacja akustyczna

Do wyboru mamy 3 podstawowe materiały ociepleniowe: wełnę mineralną, styropian oraz izolację akustyczną. Oba świetnie spełniają swoje zadanie izolacji termicznej ścian, stropów, podłóg i dachów. Odpowiednie ocieplenie budynku to istotny element przy wykańczaniu domu, dzięki któremu zyskujemy komfort termiczny i zmniejszamy wydatki na ogrzewanie. Decydując się na ocieplanie budynku należy pamiętać także o zaprawie klejącej do systemów ociepleń, foli izolacyjnej i produktach do uszczelnień.

Wszystkie produkty(157)

z8
(15)
24,48 zł/ m2
(2)
19,98 zł/ m2
(2)
225 zł/ opak.

Dowiedz się więcej

Do najpopularniejszych materiałów ociepleniowych należą styropian, wełna mineralna, pianka PUR oraz styrodur. Możliwość zastosowania konkretnego materiału izolacyjnego zależy przede wszystkim od miejsca, które chcemy ocieplić (fundamenty, ściany, dach). Co ważne, niektóre produkty, oprócz właściwości termoizolacyjnych, są bardzo wydajnym izolatorem dźwięków. Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru produktów do wykonania izolacji domu.

Ocieplanie domu

Ocieplenie domu ma za zadanie ograniczyć ucieczkę ciepła z budynku. Właściwości materiałów dociepleniowych oraz staranność ich wykonania wpływają na utrzymanie komfortu w poszczególnych pomieszczeniach oraz zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Aby tak było, materiał izolacyjny musi być wysokiej jakości oraz mieć odpowiednią grubość. Warto pamiętać, że właściwe wykonane ocieplenie zapewnia ciepło w miesiącach zimowych, a jednocześnie jest ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza budynku w lecie.

Grubość ocieplenia danego elementu budynku dobiera projektant na etapie wykonywania projektu budowlanego a następnie wykonawczego, biorąc pod uwagę rodzaj materiałów, z jakich mają składać się poszczególne przegrody domu. Wartości współczynników przewodzenia ciepła (λ) każdej z warstw danej przegrody oraz dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła (U) są określone w odpowiednich normach branżowych. Określenie rodzaju materiału ociepleniowego oraz jego parametrów (grubości, gęstości, wytrzymałości) jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i efektywności izolacji. Ta druga cecha ma istotne znaczenie przy wymogach stawianych budynkom energooszczędnym i pasywnym. Im niższa wartość współczynników przewodzenia ciepła (λ) i przenikania ciepła (U), tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma dany materiał i cała przegroda.

Jeśli planujemy docieplenie istniejącego budynku, warto skonsultować się z osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje w projektowaniu i doświadczenie przy wykonywaniu projektów termoizolacji. Dzięki takim działaniom często istnieje możliwość skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań na termomodernizację budynku.

W ofercie sklepów Leroy Merlin znajdziesz szeroką gamę produktów izolacyjnych, zarówno do ociepleń, jak i wygłuszania budynku. Oprócz tego będziesz mógł zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria montażowe. Zauważ, że korzystając z naszej strony internetowej, możesz skupić się na określonych produktach z danej grupy, stosując odpowiedni filtr, co z pewnością będzie ułatwieniem w wyborze potrzebnego wyposażenia.

Styropian

Materiały ociepleniowe w postaci spienionej – polistyren ekspandowany (styropian) i polistyren ekstrudowany (styrodur), mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Proces ich produkcji polega głównie na spienianiu granulek polistyrenu. W przypadku styroduru masę dodatkowo wyciska się i walcuje na konkretną grubość.

Materiały polistyrenowe są cenione za uniwersalność, niewielką wagę (składają się w większości z powietrza), sztywność i wysoką wytrzymałość na ściskanie. Dzięki tym cechom można je stosować w miejscach, w których występują duże obciążenia. Produkty te nie nasiąkają wodą, nie wydzielają substancji niebezpiecznych dla zdrowia oraz są odporne na zapleśnienie i zagrzybienie. Co więcej, styropian i styrodur, w sytuacji wystąpienia pożaru, nie powodują rozprzestrzeniania się ognia, są materiałami samogasnącymi. Z kolei firmy wykonawcze cenią je za łatwość montażu.

Dostępny w naszych sklepach styropian różni się przede wszystkim grubością. Posiadamy styropian różnych rodzajów o grubościach od 2 do 15 cm.

Polistyren ekspandowany można podzielić na rodzaje także z uwagi na miejsce, w którym może być zastosowany. W ofercie Leroy Merlin znajdziesz:
  • styropian fundamentowy – produkt przeznaczony do ocieplania fundamentów, ścian piwnic i podłóg stykających się z gruntem. Materiały tego typu charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjnymi oraz bardzo dużą odpornością na pochłanianie wody. Elementy te można zasypywać gruntem;
  • styropian podłogowy – materiał przeznaczony do izolowania stropów i podłóg pływających. Oprócz izolacyjności cieplnej, jego ważnym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie. Ponadto charakteryzuje się wysoką elastycznością, dzięki czemu doskonale tłumi dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Na takich płytach można wykonywać zarówno zabudowę z suchego jastrychu (płyt drewnopochodnych), jak i wylewki jastrychowe lub anhydrytowe (styropian pod wylewkę);
  • styropian fasadowy (elewacyjny) – płyty przeznaczone do wykonywania dociepleń ścian zewnętrznych metodą lekką-mokrą. Najważniejszym parametrem tego rodzaju produktów jest współczynnik przewodzenia ciepła. Im będzie on niższy, tym lepiej ochroni przed utratą ciepła z pomieszczeń;
  • styropian dach/podłoga – płyty przeznaczone do izolowania podłóg, stropów, dachów i stropodachów. Mają niskie współczynniki przewodzenia ciepła, a zarazem są odporne na działanie sił ściskających.

Płyty styropianowe różnią się także sposobem wykończenia krawędzi. W odniesieniu do tego kryterium można wyróżnić:

  • styropian gładki (niefrezowany) – płyty przeznaczone do montowania za pomocą kleju, które układa się, dociskając do siebie krawędziami, a pozostałe szczeliny uzupełnia się pianką poliuretanową. Jeśli projekt zakłada znaczną grubość izolacji (powyżej 20 cm), płyty te trzeba układać w dwóch warstwach przesuniętych względem siebie o połowę szerokości elementu;
  • styropian frezowany – płyty o krawędziach wyprofilowanych na tak zwany pióro-wpust, dzięki czemu charakteryzują się lepszymi parametrami izolacyjnymi, a przede wszystkim ograniczeniem występowania mostków termicznych (miejsc newralgicznych, przez które następuje niekontrolowana ucieczka ciepła). Stosując tego rodzaju płyty, nie trzeba wypełniać połączeń między nimi pianą.

Polistyren ekspandowany może występować w różnych kolorach:

  • styropian biały – tradycyjna odmiana spienionego polistyrenu bez dodatków;
  • styropian szary (grafitowy) – płyty z dodatkiem grafitu, który powoduje zmianę ich koloru oraz obniża wartość współczynnika przewodzenia ciepła (elementy z dodatkiem grafitu mają dużo lepsze parametry izolacyjne w porównaniu do płyt białych o tej samej grubości i gęstości).

Materiały z polistyrenu dostępne w naszej ofercie można podzielić także ze względu na poziom współczynnika oporu cieplnego, który może być:

  • podstawowy,
  • dobry,
  • premium.

Im wyższa wartość (poziom) tego współczynnika tym materiał lepiej chroni przed stratami ciepła.

Polistyren ekstrudowany jest wykorzystywany przede wszystkim w miejscach, które są narażone na długotrwałe działanie wody. Najczęściej stosuje się go do izolowania fundamentów, części piwnic, podłóg, stropów na gruncie, stropodachów tradycyjnych i odwróconych (zielonych). Styrodur, w porównaniu do styropianu, posiada dużo mniejszą nasiąkliwość, a jednocześnie jest o wiele twardszy. Ta druga cecha pozwala na użycie go jako warstwy w posadzkach przemysłowych, garażowych lub do izolacji części parkingów. Jego specyficzna struktura w postaci małych komórek sprawia, że zachowuje większe właściwości izolacyjne niż styropian.

W ofercie sklepów Leroy Merlin dostępny jest także granulat – wypełniacz styropianowy. Ten produkt świetnie sprawdzi się przy ocieplaniu trudnodostępnych przestrzeni (np. dachów) lub przy docieplaniu pustki powietrznej w ścianach trójwarstwowych. Granulat polistyrenowy można wykorzystać również przy wykonywaniu stropów drewnianych (jako wypełnienie między belkami drewnianymi).

Płyta izolacyjna PIR to z kolei idealne rozwiązanie w miejscach, w których konieczne jest stworzenie cienkiej i lekkiej struktury o wysokich parametrach izolacyjności termicznej. Tego rodzaju produkty spełniają nawet surowe wymogi budownictwa pasywnego, a przy tym są uniwersalne.

Wełna mineralna

Alternatywą dla materiałów izolacyjnych przedstawionych powyżej jest wełna mineralna. Produkty ociepleniowe z wełny wytwarza się w temperaturze znacznie powyżej 1000℃. Najbardziej popularną formą wełny stosowaną do izolacji budynków są płyty. Materiał ten, oprócz bardzo niskich wartości współczynnika przewodzenia ciepła, charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Proces obróbki produktów z wełny zapewnia im całkowitą niepalność. Oprócz tego materiały te są odporne na czynniki biologiczne i chemiczne. Wełnę mineralną, dostępną w naszych sklepach, możesz użyć do ocieplenia między innymi:

  • dachów i poddaszy,
  • ścian działowych i sufitów podwieszanych,
  • fasad.

Struktura tego materiału umożliwia wykorzystanie go w miejscach o złożonej formie. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest układanie wełny między nośnymi elementami z drewna (legarami na podłogach, słupami na ścianach, krokwiami na dachu). W zależności od użytego w procesie produkcji surowca wełna dzieli się na dwa rodzaje:

  • wełna mineralna skalna – produkty tego rodzaju powstają między innymi z bazaltu, kruszywa dolomitowego, wapiennego lub margla. Wulkaniczna temperatura produkcji powoduje roztopienie i rozwłóknienie składników. Spoiwem dla włókien jest użycie odpowiedniego rodzaju żywicy. Materiały z wełny mają postać płyt twardych o dużej gęstości (do ocieplania m. in. podłóg, ścian, dachów), mat (do ocieplania miejsc, w których wymagana jest cienka warstwa izolacji), otulin (do ocieplania rur) lub strzępków (granulatu do wdmuchiwania w trudno dostępne miejsca);
  • wełna mineralna szklana – materiał produkowany z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej otrzymywanej jako produkt recyklingowy. Z wełny szklanej formuje się płyty i maty, które mają mniejszą gęstość niż elementy w wełny skalnej, dzięki czemu idealnie nadają się do ocieplania dachów skośnych i lekkich ścian działowych (można je łatwo wciskać pomiędzy elementy konstrukcyjne).

Poszczególne rodzaje wełny różnią się między sobą przede wszystkim parametrami izolacyjności termicznej, akustycznej, odpornością na ogień i wytrzymałością na ściskanie. Płyty są zróżnicowane także pod względem grubości. Wełna mineralna oferowana w Leroy Merlin może stać się warstwą izolacyjną o grubości od 5 do 20 cm.

Warto pamiętać, że wełna mineralna służy nie tylko do izolowania elementów budynków. Materiał ten jest wykorzystywany także do zabezpieczenia wkładów kominowych przed stratami ciepła, a jednocześnie chroni przed nadmiernym nagrzaniem obudowy. Można ją wykorzystać także do izolacji tylnej ściany oraz czopucha. Dostępne w naszych sklepach płyty kominkowe są pokryte okładziną z folii aluminiowej, która zwiększa ich odporność na wysoką temperaturę.

Wśród produktów dostępnych w Leroy Merlin możesz znaleźć również najnowocześniejszy, a zarazem najcieńszy rodzaj izolacji termicznej w postaci aerożelu. Materiał ten składa się w głównej mierze z powietrza i w niewielkiej części z cząsteczek krzemionki. Popularną postacią aerożelu są bardzo cienkie maty o zaskakująco wysokich parametrach akustycznych, które instaluje się w miejscach występowania mostków termicznych. W naszych sklepach znajdziesz między innymi izolację termiczną z aerożelu przeznaczoną do montażu na nadprożach.

Izolacja akustyczna

Dom powinien być miejscem, w którym panuje cisza i spokój, dlatego bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji akustycznej ścian, przegród, stropów i dachu. Izolacyjność akustyczna oznacza zdolność części budynku do blokowania przenoszenia się dźwięków między sąsiednimi pomieszczeniami. Dobór odpowiednich materiałów wygłuszających powinien odbywać się podczas wykonywania projektu przez projektanta. Komfort akustyczny ma bowiem bardzo duży wpływ na jakość życia domowników, zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku. W naszych sklepach znajdziesz materiały, które pozwolą na stworzenie blokady dla rozchodzących się dźwięków powietrznych (np. odgłosów rozmów sąsiadów) oraz uderzeniowych (np. kroków). Izolacja akustyczna dostępna w Leroy Merlin może być stosowana na podłodze, ścianach, sufitach (w tym ścianach działowych i sufitach podwieszanych). Zwróć uwagę na wspomnianą wcześniej wełnę mineralną. Z jej użyciem wykonasz izolację zarówno akustyczną, jak i cieplną między innymi części poddaszy użytkowych, stropów drewnianych, podłóg na legarach oraz różnego rodzaju ścian. Równie wydajnym rozwiązaniem jest izolacja akustyczna i termiczna z polietylenu sieciowanego (pianka polietylenowa), którą możesz użyć na stropach międzypiętrowych, ścianach działowych, fasadach i balkonach. Część produktów tego typu może być stosowana jako izolacja pod dach, gdzie będzie również pełnić funkcję paroizolacji i izolacji przeciwwilgociowej.

Akcesoria montażowe do systemów dociepleń

Wykonywanie izolacji domu zawsze wiąże się zakupem odpowiednich akcesoriów montażowych. Leroy Merlin zapewnia możliwość wyposażenia się w niezbędne produkty. Dobór odpowiednich akcesoriów z pewnością ułatwią filtry, dzięki którym możesz skupić się na określonym systemie. Do wyboru masz kategorie:

  • styropian:
    • kołek do styropianu z trzpieniem plastikowym lub metalowym – elementy mocujące zabezpieczające ocieplenie przed odpadnięciem;
    • klej do styropianu – masa do przyklejania płyt styropianowych;
    • zaślepkę ze styropianu białą – zatyczka do zamocowania na główkach kołków mocujących przy wykonywaniu ocieplenia styropianem białym. Zaślepki zapewniają ciągłość ocieplenia;
    • zaślepkę do styropianu grafitową – zatyczka do zamocowania na główkach kołków mocujących przy wykonywaniu ocieplenia styropianem grafitowym;
    • siatkę podtynkową – wzmocnienie warstwy szpachlowo-klejowej, które zapobiega jej pękaniu, a w konsekwencji i odpadaniu;
    • listwy przyokienne i przytynkowe – elementy do wykończenia ościeży zewnętrznych;
    • profile narożne do tynków – elementy wzmacniające naroża przed uszkodzeniami;
    • nóż do materiałów izolacyjnych – narzędzie do przycinania izolacji na określony wymiar.
  • wełna mineralna:
    • zaślepka do wełny mineralnej – zatyczka do zamocowania na główkach kołków mocujących przy wykonywaniu ocieplenia wełną mineralną;
    • sznurek do wełny mineralnej – sznurek do mocowania wełny przy ocieplaniu poddaszy.
  • izolacja akustyczna;
    • klej do montażu izolacji akustycznej – masa do przyklejania warstwy izolującej.
  • siatka zbrojeniowa – siatki zbrojeniowe wzmacniające elewację.