Wybieramy grzejniki – jak uniknąć błędnych decyzji?

Opinii 6

Wybór grzejników do domu czy mieszkania nie należy do łatwych z uwagi na mnogość różnych rodzajów i modeli. Producenci zadbali o to, aby każdy znalazł grzejnik odpowiedni do swoich potrzeb, dobrany do konkretnej instalacji. Aby nasz wybór nie okazał się błędny warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przeglądając ofertę sklepową.

DOBÓR GRZEJNIKÓW DO INSTALACJI

Wybierając odpowiednie grzejniki należy zwrócić uwagę na rodzaj i sposób poprowadzenia rur, którymi jest doprowadzana i odprowadzana woda. Ma to szczególne znaczenie w przypadku remontowanych domów i mieszkań. Grzejniki różnią się bowiem materiałem, z jakiego są wykonane i co za tym idzie właściwościami. Nie każdy grzejnik sprawdzi się więc w przypadku każdej instalacji. Do instalacji zasilanej kotłem na paliwa stałe dobrym wyborem będą np. grzejniki aluminiowe lub żeliwne. Są odporne na korozję, mogą być stosowane w systemach otwartych, w których woda ma kontakt z powietrzem. Grzejniki żeliwne mają jeszcze jedną ważną cechę - wolno stygną, pozostaną więc ciepłe jeszcze jakiś czas po tym, jak w kotle wygaśnie ogień. W przypadku remontowanej instalacji stare grzejniki żeliwne warto zastąpić nowymi - również o członowej budowie, lecz wykonanymi z aluminium. Unikniemy w ten sposób kosztownych przeróbek. Do instalacji zamkniętej można wybrać grzejniki stalowe. Sprawdzą się najlepiej, jeśli obieg wody będzie wymuszany przez pompę. Gdy zamierzamy wyposażyć naszą domową instalację w system automatycznej regulacji temperatury (regulator pokojowy lub pogodowy) lepiej nie decydować się na grzejniki żeliwne. Wolno się nagrzewają i stygną, więc nie będą szybko reagować na zmiany temperatury. Zdecydowanie lepszym wyborem będą grzejniki stalowe lub aluminiowe, które cechuje niewielka bezwładność cieplna. Oznacza to, że szybko reagują na zmiany temperatury, szybciej więc uzyskamy odpowiednią jej wartość w pomieszczeniu, oszczędzając przy tym paliwo. W przypadku instalacji wykonanej z rur miedzianych lepiej nie decydować się na zakup grzejników aluminiowych. W przypadku instalacji starszego typu, w których rury c.o. biegną po wierzchu ściany lub wychodzą z niej przy górnej i dolnej krawędzi grzejnika wybierz produkty z podłączeniem bocznym. Jeśli obie rury – zasilająca i powrotna wychodzą z podłogi lub ściany przy dolnej krawędzi grzejnika wybierz produkt z podłączeniem dolnym.

MOC GRZEJNIKÓW

Ważnym kryterium doboru grzejnika jest jego moc. Informacji o wymaganej mocy grzejników szukać należy w projekcie instalacji grzewczej. Z reguły nie warto decydować się na grzejniki o mocy większej niż wymagana. Chyba, że jest to grzejnik łazienkowy drabinkowy, który ma służyć jednocześnie do suszenia ręczników. Większa moc grzejników sprawdzi się również w przypadku tych, lokalizowanych w pobliżu dużych przeszkleń, powinno to być jednak uwzględnione w projekcie instalacji grzewczej. Moc grzejnika stalowego płytowego można zwiększyć, bez konieczności zwiększania jego rozmiarów, decydując się na grzejnik z większą liczą płyt. Aby zwiększyć moc grzejnika aluminiowego członowego wystarczy wybrać model z większą liczbą członów lub je dokupić.

WZGLĘDY FUNKCJONALNE

Wybierając odpowiednie grzejniki warto wiedzieć, co oznaczają symbole, którymi są określane. W zależności od sposobu podłączenia grzejniki oznaczone są symbolami C lub V. Symbolem C oznaczone są grzejniki podłączone od boku, a symbolem V podłączane od dołu. Warto sprawdzić przed zakupem jakiego typu podłączanie mamy w domu. Przykładowe oznaczenie grzejnika stalowe płytowego C21/800/1200 oznacza, że mamy do czynienia z grzejnikiem z serii C, dwupłytowego z pojedynczym ożebrowaniem (C21) o wymiarach 800x1200 mm. Przykładowo oznaczenie C22/600/1000 oznacza grzejnik dwupłytowy z podwójnym ożebrowaniem o wymiarach 600x1000 mm. Obecnie produkowane grzejniki przystosowane są do montaż głowicy termostatycznej, umożliwiającej sterowanie jego mocą. Warto wyposażyć w nie grzejniki we wszystkich pomieszczeniach, dzięki czemu będziemy mogli indywidualnie, w zależności od naszych potrzeb i rodzaju pomieszczenia sterować temperaturą w każdym wnętrzu osobno. Jeśli chcemy, aby grzejnik łazienkowy pracował również poza sezonem grzewczym warto wyposażyć go dodatkowo w grzałkę elektryczną. Przed zakupem grzejnika należy się upewnić, że jego producent przewidział takie rozwiązanie. Jeśli chcesz, aby grzejnik ożywił wnętrze zamiast go przemalowywać, wybierz model pomalowany fabrycznie na wybrany kolor. Nieodpowiedni dobrana farba i zbyt gruba powłoka może zmniejszyć ilość ciepła kierowanego do pomieszczenia.

 

Dodano: 28-09-2014