Wentylator wyciągowy, czyli jak usprawnić wentylację w domu?

Opinii 0

Istotną wadą wentylacji grawitacyjnej jest uzależnienie jej od zmiennych warunków atmosferycznych. Kiedy różnica temperatury wewnątrz i na zewnętrz budynku jest duża - wentylacja działa prawidłowo, jednak gdy różnica temperatur się zmniejsza – spada także skuteczność wentylacji. Zatem jak usprawnić działanie wentylacji grawitacyjnej?

Wstęp

Każdy dom musi mieć zapewnioną niezbędną wymianę powietrza w pomieszczeniach, nie tylko dlatego, że zużywamy zawarty w nim tlen - ale z konieczności usuwania kurzu, pyłów i szkodliwych związków chemicznych, ulatniających się z mebli, farb czy lakierów. Dużym wrogiem pomieszczeń jest wilgoć. Zbyt duża zawartość pary wodnej w powietrzu to zaparowane szyby, wilgotne ściany i odpowiednie środowisko do rozwoju pleśni i grzybów – zwłaszcza w łazience. Dlatego tak ważna jest właściwa wymiana powietrza, ponieważ jej brak powoduje pogarszanie się mikroklimatu pomieszczeń, z którego w większości użytkowników nie zdaje sobie sprawy.

 

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna zapewnia ciągłą wymianę powietrza wewnątrz domu, jest ona najbardziej rozpowszechnionym typem wentylacji w domach jednorodzinnych, jak i w wielorodzinnych. Wentylacja grawitacyjna funkcjonuje dzięki naturalnemu zjawisku konwekcji, czyli ruchowi powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Ciepłe powietrze, pochodzące z wnętrza domu ma mniejszą gęstość niż chłodniejsze powietrze na zewnątrz, dlatego unosi się do góry. Takiemu ruchowi powietrza sprzyjają kominy z pionowymi kanałami wentylacyjnymi, wewnątrz kanału powstaje tzw. ciąg kominowy – który wysysa z domu ciepłe, zanieczyszczone powietrze.

 


W miejsce usuniętego powietrza musi napłynąć świeże powietrze zewnętrze – dostaje się ono do budynku za pomocą nieszczelności w konstrukcji i w stolarce okiennej. Zastosowanie szczelnych okien wymusza na nas konieczność montowania nawiewników w ramach okiennych lub w ścianach. Od stopnia otwarcia nawiewników (jak również kratek wywiewnych) zależy ilość powietrza doprowadzanego do pomieszczeń i usuwanego z nich. Wentylacja grawitacyjna działa najefektywniej w okresie grzewczym, gdy różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku jest duża. W okresach przejściowych działa ona słabiej, a latem praktycznie zanika. Dlatego wymianę powietrza wspomaga wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Działanie wentylacji grawitacyjnej może być zaburzone lub osłabione przez wiatr, w pewnych sytuacjach działa on na wentylację wspomagająco – ale może się zdarzyć, ze zamiast wysysać powietrze z kanałów wentylacyjnych, powoduje on ciąg wsteczny, wtłaczając powietrze z powrotem do pomieszczeń.

Wentylatory wyciągowe – skuteczne i niezawodne?

Prostym i skutecznym sposobem na zwiększenie wydajności wentylacji grawitacyjnej jest montaż wentylatorów wyciągowych zasilanych energią elektryczną. Wentylatory wyciągowe montujemy we wlocie do kanału wentylacyjnego zamiast kratki wentylacyjnej – istnieją również modele montowane w samym kanale wentylacyjnym, tzw. wentylatory kanałowe. Te, montowane w miejscu kratki wentylacyjnej są dostępnie w szerokich wariantach cenowych, w standardowym wyglądzie z tworzywa sztucznego, jak i bardziej nowoczesnych – wykonanych ze stali nierdzewnej. Średnica króćca przyłączeniowego wentylatora jest dostosowana do typowych średnic przewodów. Te najpopularniejsze odpowiadają kanałom 100, 150 mm.

 


W zależności od rodzaju wyróżniamy wentylatory osiowe (w których ruch powietrza odbywa się wzdłuż osi, na której zamontowany jest wirnik) i wentylatory promieniowe (w nich przepływ powietrza odbywa się prostopadle do osi, na której zamontowany jest wirnik). Najpopularniejszą wersją wentylatorów wyciągowych są wentylatory osiowe, znajdują zastosowanie w większości kanałach wentylacyjnych. Gdy konieczne jest wytworzenie większego ciśnienia statycznego, by przetłoczyć powietrze na większą odległość – wówczas stosowane są wentylatory promieniowe.  Różnica w wydajnościach jest duża, wentylatory osiowe potrafią przetłoczyć powietrze na odległość ok.  10 m, dlatego często są stosowanie do wspomagania siły ciągu kominowego. Wentylatory promieniowe są stosowane w przypadkach, gdy ciąg kominowy jest niewyczuwalny. W zależności  od typu przetłaczają powietrze nawet do 100 m. Długość kanału i jego chropowatość wpływają na wydajność wentylatora - który musi zdławić opory przepływu ciśnienia.

Typy wentylatorów wyciągowych

Wentylatory wyciągowe w zależności od rodzaju, są montowane zarówno w ścianie jak i w suficie.  Jeżeli w pomieszczeniu nie ma kanału wentylacyjnego, można zainstalować specjalny typ wentylatora ścienno-okienny. Ten z kolei posiada dodatkową kratkę wentylacyjną z siatką zabezpieczają przed przedostawaniem się owadów – wymaga on uprzedniego wykonania otworu do jego osadzenia, od strony zewnętrznej posiada on dodatkową żaluzję zabezpieczającą przed nawiewaniem wiatru do pomieszczenia.

 

W przypadku wentylatorów łazienkowych, są one zbudowane w sposób zapewniający ich bezpieczne użytkowanie, zwłaszcza przy podwyższonej wilgotności powietrza. Są to tzw. wentylatory bryzgoszczelne, posiadają zabezpieczenie przez wilgocią oraz podwyższony stopień ochrony silnika IP 57. Jeżeli chcemy mieć pewność, że mamy do czynienia z wentylatorem wodoodpornym, sprawdźmy jego klasę zabezpieczeń IP, gdzie ostatnia cyfra to 6,7 lub 8. Z kolei wentylatory stosowane do kabin prysznicowych są zasilane niskonapięciowo – 12 lub 24 V.

 

Wentylatory są sterowane manualnie, tzn. użytkownik podłącza wentylator do zwykłego włącznika i samodzielnie włącza bądź wyłącza urządzenie. Wentylatory z wbudowanym potencjometrem mogą dodatkowo regulować obrotami wirnika, a przez to wydajnością.

 

Wentylatory z timerem, mogą pracować cyklicznie przez określony czas, bądź w rytmie określonym przez zegar.  Dodatkową opcją jest czujka ruchu, która uruchamia wentylator gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia. Praktycznym rozwiązaniem są wentylatory higrosterowalne, uruchamiające się po przekroczeniu odpowiedniej wilgotności.

 

W okapach kuchennych, podłączanych do kanału wentylacyjnego, najlepiej sprawują się wentylatory promieniowe – warto wybrać te modele, które mają dodatkową siatkę zabezpieczającą wirnik przed tłuszczem, zawartym w usuwanym powietrzu.

Podsumowanie

Sprawna wentylacja powinna dostarczać świeże, zewnętrzne powietrze - a zużyte usuwać na zewnątrz. Jeżeli system wentylacyjny nie został wykonany tak jak należy, wówczas może dochodzić do niekontrolowanego przepływu powietrza, bądź jego zaniku. Do usprawnienia wentylacji grawitacyjnej wykorzystuje się wentylatory wyciągowe, które najpowszechniej stosuje się w łazienkach i w kuchniach, ale także w innych pomieszczeniach. Istnieją jednak przypadki w których stosowanie wentylatorów wyciągowych jest zabronione, należą do nich:

 

  •  pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia z otwartą komorą spalania zasilane gazem lub innym paliwem, a więc podgrzewacze wody i kotły pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia,

 

  •  pomieszczenia, w których znajdują się otwarte paleniska na paliwa stałe, płynne lub gazowe, między innymi kominki otwarte (bez wkładów lub kaset) kuchnie, wyposażone w kuchenkę gazową nie można zamontować mechanicznego (z wentylatorem) wyciągu powietrza, jeśli miałby on być podłączony do jedynego kanału wentylacyjnego w tym pomieszczeniu. Potrzebny jest drugi kanał usuwający powietrze grawitacyjnie w czasie, gdy wyciąg mechaniczny nie jest włączony,

 

 • budynki o nieszczelnych kanałach wentylacyjnych – ciśnienie wytwarzane przez wentylator w kanale może doprowadzić do przedostawania się powietrza wraz z zanieczyszczeniami do innych pomieszczeń, przez które przechodzi kanał.

 

Przy instalowaniu wentylatorów pamiętajmy również, ze będą one skutecznie usuwać powietrze z pomieszczeń tylko wtedy – gdy zapewnimy odpowiedni dopływ świeżego powietrza do budynku, oraz jego przepływ przez mieszkanie. W przeciwnym razie w pomieszczeniach może występować zjawisko podciśnienia, czyli powietrze zamiast opuszczać budynek, będzie zasysane do środka.

 

 
Dodano: 04-12-2015