Termostaty

Opinii 0

Termostaty pozwalają regulować bądź programować temperaturę, która będzie w pomieszczeniu. W przypadku ogrzewania centralnego, regulacja temperatury jest bardzo istotna. Oprócz komfortu przebywania w danym pomieszczeniu pozwala zmniejszyć zużycie energii i w efekcie zaoszczędzić pieniądze.

CO TO SĄ TERMOSTATY I DLACZEGO KORZYSTAMY Z TERMOSTATÓW?

Termostaty to urządzenia bardzo potrzebne w każdej instalacji grzewczej. Dzięki nim ustawiamy optymalną temperaturę w pomieszczeniach, wykorzystujemy jedynie tyle energii, ile jest nam potrzebne oraz mamy możliwość zaprogramowania temperatury na dni następne.

 

Termostaty, które umożliwiają programowanie temperatury można różnie ustawić w okresie, kiedy jesteśmy w mieszkaniu i kiedy nie.

 

 

Odpowiednia regulacja temperatury za pomocą termostatu przekłada się bezpośrednio na zużycie energii (upraszczając możemy przyjąć, że zmniejszenie temperatury o 1°C odpowiada oszczędności energii o około 7%). Średnio dzięki regulacji temperatury zużywamy aż o 25% mniej z energii.

 

Ponadto niektóre termostaty pozwalają bardzo dokładnie ustawić temperaturę w mieszkaniu, w zależności od rodzaju pomieszczenia, pory dnia, dnia tygodnia, uwzględniając temperaturę zewnętrzną.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ W DOBORZE TERMOSTATU?

DO JAKIEGO SYSTEMU OGRZEWANIA GO WYKORZYSTAMY?

 

Aby dostosować temperaturę w pomieszczeniu, gdy jest ogrzewanie, centralne możemy wybrać trzy rodzaje termostatów:

 

1. termostaty grzejnikowe
2. regulatory wyposażone w czujniki zewnętrzne
3. termostaty pokojowe ręczne i programowalne

 

 

TERMOSTATY GRZEJNIKOWE

 

Głowice termostatyczne montowane są do grzejników i pozwalają łatwo regulować temperaturę pomieszczeń. Termostaty grzejnikowe mogą mieć wbudowane lub zdalne czujniki.


 

 

REGULATORY WYPOSAŻONE W CZUJNIKI ZEWNĘTRZNE

 

Czujnik zamontowany na zewnątrz budynku steruje regulatorem w zależności od temperatury powietrza. Regulator dostosowuje temperaturę wody, która przepływa w instalacji centralnego ogrzewania.


 

 TERMOSTATY POKOJOWE RĘCZNE PROGRAMOWALNE

 

Mierzą i utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniu, włączając bądź wyłączając system grzewczy. Gdy ich czujniki zmierzą, że temperatura w pokoju jest niższa od zaprogramowanej, powodują uruchomienie kotła. W analogiczny sposób, gdy temperatura przekracza zaprogramowaną, następuje wyłączenie kotła bądź pompy grzewczej.

 

CZY JEST ELEKTRONICZNY CZY ELEKTROMECHANICZNY?

 

 

ELEKTROMECHANICZNE

 

Sterują układem grzejnym z mniejszą dokładnością. Czas pomiędzy włączeniem a wyłączeniem grzejników poprzez termostat to 10-20 minut. Są trzy rodzaje termostatów elektromechanicznych.


1. Takie, które wykorzystują różnicę w rozszerzalności cieplnej metali (składają się z dwóch płytek metalowych, które się różnie rozszerzają, w zależności od temperatury). Ich dokładność waha się od 2°C do 4°C
2. Termostaty cieczowe. Rozszerzanie się płynu zawartego w kapsułce termostatu, pod wpływem różnej temperatury reguluje ciepło w pomieszczeniu. Ich dokładność to około 1,5°C
3. Termostaty parowe. Działają podobnie jak cieczowe. Jedynie zamiast płynu, kapsułka wypełniona jest azotem. Są dokładniejsze (do 0,5°C )

 

 

ELEKTRONICZNE


Są znacznie dokładniejsze od mechanicznych, droższe przy zakupie, ale w dłuższym okresie okazują się być tańszym rozwiązaniem, gdyż pozwalają zaoszczędzić więcej energii. Ich dokładność waha się pomiędzy 0,05°C a 0,2°C.


Dokładne dostosowanie temperatury zapewnia również większy komfort przebywania w pokoju. Ponadto czas między włączaniem i wyłączaniem grzejnika za pośrednictwem termostatu wynosi niespełna minutę.

 

 

CZY JEST PROGRAMOWALNY?

Istnieją termostaty, które mają możliwość cyfrowego programowania za pomocą chronokarty.


Chronokarta jest to elektroniczny programator cyfrowy pozwalający ustawić określoną temperaturę w zależności od dnia tygodnia i pory dnia.

 

Chronokarta pozwala sterować systemem nawet 20 grzejników. Jest ona bardzo efektywnym rozwiązaniem, nawet w przypadku kilku grzejników. Grzejniki poszczególnych pomieszczeń można przydzielić do strefy temperatury wyższej (temperatura dzień) oraz niższej (temperatura noc) i zaprogramować za pomocą chronokarty.


 

Dlaczego warto jest mieć termostat programowalny?


1. Istnieją termostaty programowalne do praktycznie każdego systemu ogrzewania.
2. Optymalna dla nas temperatura w pomieszczeniu nie jest stała. Zależy ona od tego, jakie to jest pomieszczenie (pokój, kuchnia, łazienka...), jaka jest pora dnia-nocy (w nocy wolimy około 16°C, rano gdy się kąpiemy ponad 20°C. Ponadto gdy pracujemy (nie ma nas np. od 8:00 do 17:00) w mieszkaniu może być chłodniej.
3. Są okresy kiedy na kilka dni wyjeżdżamy - wtedy można zaprogramować niską temperaturę

 

 

Dodano: 01-03-2012