Sprawna wentylacja w łazience

Opinii 4

Łazienka to pomieszczenie, w którym sprawnie działająca wentylacja jest szczególnie istotna. To właśnie tu powstaje znaczna ilość pary wodnej, która powinna być regularnie usuwana wraz ze zużytym powietrzem i zastępowana świeżym, napływającym z zewnątrz. Nadmiar wilgoci w łazience może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni, które porastają ściany, sufity oraz fugi między płytkami. Są one nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA

W przypadku wentylacji grawitacyjnej zarówno napływ świeżego powietrza, jak i wypływ zużytego odbywa się za sprawą działania naturalnej siły wyporu. Zanieczyszczone powietrze usuwane jest na zewnątrz budynku przez kanał wywiewny zlokalizowany w łazience. Otwór wywiewny powinien znajdować się tuż pod sufitem. Wyposaża się go w kratkę wentylacyjną, której górna krawędź musi znajdować się minimum 15 cm od sufitu, co zapewni bezproblemowy wypływ zużytego powietrza. Wybierając kratkę wentylacyjną do łazienki zwróćmy uwagę, aby nie była ona wyposażona w gęstą siatkę chroniącą przed insektami czy inne elementy mogące utrudniać wypływ powietrza do kanału. Napływ świeżego powietrza do łazienki odbywa się w sposób pośredni, czyli przez inne, przyległe do niej pomieszczenia. Pozwala to unikną sytuacji, w której do łazienki napływać będzie chłodne powietrze wprost z zewnątrz, powodując dyskomfort u zażywających kąpieli domowników.

DRZWI DO ŁAZIENKI

Ponieważ w przypadku wentylacji grawitacyjnej napływ świeżego powietrza do łazienki odbywa się przez inne wnętrza, drzwi do tego pomieszczenia nie mogą być całkowicie szczelne. Wybierając odpowiedni model należy zwrócić uwagę czy drzwi do łazienki są wyposażone w otwory wentylacyjne. Lokalizuje się je tuż nad dolną krawędzią skrzydła. Mogą to być np. okrągłe otwory, wykończone tulejami wentylacyjnymi lub osłonięte plastikową przesłoną z perforacjami (niewielkimi otworkami, którymi przepływa powietrze). Wybierać można również wśród drzwi z podciętym od dołu skrzydłem. Niezależnie od rodzaju otworów wentylacyjnych ich łączna powierzchnia powinna wynosić 200 cm².

WENTYLATOR ŁAZIENKOWY

Aby wspomóc wentylację naturalną w łazience na wlocie do kanału wywiewnego można zamontować wentylator wyciągowy. Jest to niewielkie urządzenie zasilane energią elektryczną, którego zadaniem jest wyciąganie zużytego, zawilgoconego powietrza z wnętrza łazienki. Montaż wentylatora nie zawsze jednak jest możliwy. Nie należy go instalować w przypadku łazienek, w których znajduje podgrzewacz lub kocioł gazowy z otwartą komorą spalania. Takich wentylatorów nie instaluje się również w budynku ze zbiorczym kanałem wywiewnym, gdyż wywiewane powietrze mogłoby nim napływać do innych wnętrz podłączonych do tego kanału.  Jeśli zdecydujemy się na montaż wentylatora wyciągowego należy dobrać moc urządzenia w taki sposób, aby było ono w stanie przetłoczyć zużyte powietrze przez cały kanał. Wielkość wentylatorów łazienkowych dostosowana jest do typowych kanałów wywiewnych. Najczęściej stosowane średnice króćców przyłączeniowych odpowiadają kanałom 100 i 500 mm. W standardowych przypadkach stosuje się zwykle wentylatory osiowe. Gdy chcemy, aby urządzenie przetłaczało powietrze na większą odległość, do czego konieczne jest wytworzenie większego ciśnienia, warto zdecydować się na wentylator promieniowy. Do wspomagania wentylacji naturalnej z reguły jednak wystarczające okazują się wentylatory osiowe. Pamiętajmy, że wentylatory łazienkowe mogą być przystosowane do montażu w ścianie lub suficie oraz wewnątrz kanału – wybierając odpowiednie urządzenie upewnijmy się, jakie jest zalecane miejsce jego montażu. Wyłączony wentylator umieszczony na wlocie do kanału będzie utrudniał swobodny przepływ powietrza, wybierajmy więc taki, który pozbawiony jest klapy zamykającej wlot do kanału w czasie, gdy urządzenie nie pracuje. Do montażu w kabinie prysznicowej wybierzmy wentylator zasilany niskim napięciem (12 lub 24 V).

JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU WILGOCI?

Jeśli nie mamy możliwości wietrzenia łazienki warto wyposażyć ją w pochłaniacz wilgoci. Pozwoli nam on pozbyć się z łazienki nadmiaru pary wodnej, ale również może zapobiec powstawaniu zapachu stęchlizny czy pojawianiu się pleśni i grzybów. Nie zastąpi jednak sprawnej wentylacji. W niewielkiej łazience sprawdzi się pochłaniacz chemiczny. Zredukuje on nadmiar wilgoci w powietrzu, a przy tym nie zużywa prądu i jest niedrogi. Do większej łazienki lepiej wybrać pochłaniacz elektryczny, który pracuje wydajniej niż jego chemiczne odpowiedniki.

Dodano: 13-10-2014