Smart home: jak wykorzystać inteligentne kamery w domu?

Opinii 0

Monitoring domowy kojarzy się przede wszystkim z kamerami ustawianymi na zewnątrz budynku w celu ochrony swojej posesji. Kamery wewnętrzne stosuje się jednak nie tylko po to, by zebrać ewentualny materiał dowodowy przeciw włamywaczom. Inteligentne rozwiązania pozwalają być w stałym kontakcie z domem i jego mieszkańcami. Zobacz, na co zwrócić uwagę, kupując kamerę do domu! 

Smart kamera w domu

Inteligentny dom to taki, z którym domownicy mogą się porozumieć i wydawać mu polecenia. Podstawą smart home jest tzw. internet rzeczy, czyli koncepcja sieci połączonych urządzeń mogących ze sobą zdalnie współpracować. Jednym z przykładów jest wykorzystanie inteligentnej kamery, której obraz można śledzić z poziomu swojego smartfona. Pozwoli to np. na kontrolowanie tego, co dzieje się podczas nieobecności domowników.

Jak działają inteligentne kamery wewnętrzne?

Kamery wewnętrzne wyglądają mniej więcej tak, jak kamerki internetowe. Udostępniają nagranie w sieci, i to w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można na bieżąco oglądać nagrywany obraz w przeglądarce. Inteligentne kamery wewnętrzne łączą się z domową siecią Wi-Fi i w ten sposób umożliwiają odbiór nagrania na smartfonie, tablecie czy laptopie.

 

Dostęp do materiałów transmitowanych przez inteligentną kamerę jest rzecz jasna opatrzony hasłem. Przy jego zmianie warto upewnić się, czy ciąg liczb i cyfr jest wystarczająco skomplikowany, by nagrania nie dostały się w ręce osób nieupoważnionych.

 

Kamery do domu mają także funkcję zapisywania nagrań na dysku, karcie SD lub też w chmurze. Dzięki temu można wrócić do materiałów z poprzednich dni. Będzie to pomocne w przypadku włamania i poszukiwania sprawców.

Obsługa kamery Smart Home

Rodzaje inteligentnych kamer, czyli sposoby na podglądanie domu

Inteligentne kamery dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne. Te ostatnie będą chronić dom przed włamywaczami lub też upewnią domowników na wyjeździe, że z ich posesją nie dzieje się nic złego. Wewnętrzne pozwolą na doglądanie dziecka z nianią, ekipy remontowej czy zwierzaka pozostawionego samego w mieszkaniu.

 


Kamery typu smart można rozróżniać także ze względu na ich format i kształt. Są to kamery:

 

  • kopułkowe – instalowane pod sufitem, nieduże i dyskretne;

  • tubowe – jak nazwa wskazuje, ukształtowane w formie tuby; bardziej zauważalne, dlatego mogą odstraszyć ewentualnych złodziei;

  • uchylno-obrotowe – mogą poruszać się w górę i w dół oraz na boku, sprawdzą się zwłaszcza przy monitorowaniu dużych przestrzeni;

  • naścienne – instalowane bezpośrednio na ścianie budynku.

 

Wśród kamer wewnętrznych najczęściej spotyka się urządzenia wolnostojące, przypominające kamerki internetowe. Nowoczesne sprzęty posiadają także mikrofon umożliwiający dwukierunkową komunikację między osobami znajdującymi się w domu i tymi poza posesją. Dodatkowo, jednym dotknięciem w smartfonie, można zamknąć przesłonę obiektywu i przestać monitorować dom.

Gdzie umieścić kamery wewnętrzne?

Kamery do użytku wewnętrznego można ustawić właściwie wszędzie, gdzie jest na to miejsce. Wielu osobom zależy na tym, by urządzenie nie rzucało się w oczy, dlatego warto zainstalować je obok dekoracji domowych, koło roślin doniczkowych czy na wysokiej szafce. Minimalistyczny design i stonowane kolory kamery z rejestratorem sprawią, że idealnie dopasuje się do aranżacji mieszkania.

Zalety monitoringu wewnętrznego w domu

Urządzenia smart home do monitorowania domu są pomocne przede wszystkim podczas dłuższych wyjazdów lub w czasie, gdy domownicy są w pracy. Można kontrolować to, co dzieje się w mieszkaniu, bez proszenia o zaglądanie do wnętrza sąsiadów. Zalety kamer wewnętrznych zauważają także rodzice małych dzieci – takie rozwiązanie pozwala kontrolować zabawę czy sen malucha, kiedy mama lub tata znajdują się w innym pokoju.

 


Inteligentna kamera przyda się również właścicielom zwierząt domowych. Pewnie nie raz zastanawiali się, jak zachowuje się ich podopieczny, kiedy przebywają w pracy. Dzięki nowoczesnym sprzętom mogą nie tylko obserwować pupila, ale także zwrócić się do niego, gdyby np. gryzł wyposażenie mieszkania.

Montaż inteligentnej kamery w domu

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy przez kamery wewnętrzne można się komunikować z domownikami?

- Nowoczesne kamery wewnętrzne mają wbudowane mikrofony, dzięki czemu komunikacja może odbywać się dwustronnie.

 

Co to jest kamera IP?

- Kamera IP to kamera działająca na protokole internetowym (Internet Protocol). Urządzenie rejestruje obraz i w czasie rzeczywistym przesyła go do sieci.

 

Ile kosztuje zestaw do monitoringu domu?

- Ceny kamer wewnętrznych są zróżnicowane pod względem jakości obrazu (polecane są urządzenia z Full HD), kąta widzenia (im szerszy, tym większą przestrzeń obejmie), rozdzielczości i jakości wykrywania ruchu oraz mikrofonu. Trzeba przygotować się na wydatek w granicach ok. 700 zł.

 

Dodano: 15-12-2020
Uaktualniono: 16-12-2020