Sezon grzewczy – gdzie szukać oszczędności?

Opinii 5

Ogrzewanie to największy wydatek związany z utrzymaniem domu, z każdym sezonem grzewczym może pochłaniać aż kilka tysięcy złotych z naszego portfela. Wystarczy zmienić nasze nawyki, aby efektywnie wykorzystać ciepło w domu i jednocześnie zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Wstęp

Gdy nadchodzi sezon grzewczy, warto pomyśleć o tym jak oszczędzać ciepło i zmniejszyć nieco rachunki. Wydatki te nie należą do najniższych, choć trzeba też zauważyć, że różnice pomiędzy tym ile płacą poszczególne rodziny mogą być ogromne. Zależą one on tego czy ogrzewamy dom bądź mieszkanie, posiadanego systemu grzewczego – nowoczesny czy przestarzały i zużywające dużo energii, metrażu, ocieplenia itp. Wystarczy przestrzegać kilku sprawdzonych zasad, oraz zmienić nawyki w naszym domu aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewanie bądź zapobiec ich wzrostowi.

Dokonuj przeglądu instalacji c.o. przed sezonem

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego koniecznie dokonaj kontroli i ewentualnych napraw najdrobniejszych nawet usterek. Systematycznie kontrolowana instalacja c.o. to bezawaryjna praca urządzenia, wysoka sprawność instalacji oraz mniejsze koszty eksploatacji. Bez względu na to czy źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe, olej opałowy czy gaz ziemny – warto sprawdzić stan techniczny wszystkich części mechanicznych. Do naszych obowiązków powinno również należeć sprawdzenie czy wytworzone ciepło bez oporów dociera do wszystkich odbiorników ciepła, czyli grzejników i ogrzewania podłogowego. Warto również sprawdzić szczelność grzejników.

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniu

Nieszczelne drzwi i okna odpowiedzialne są za powstawanie aż 25 proc. strat ciepła w naszym domu, jeżeli czujemy chłodny powiew wydobywający się z okien, mimo że są zamknięte – warto pomyśleć o ich wymianie na korzyść przyszłych oszczędności. Jeżeli w najbliższym czasie nie planujemy remontu, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego uszczelnijmy je wykorzystując samoprzylepnie uszczelki gumowe.

Odsłoń grzejnik

Grzejniki w większości pomieszczeniach wykorzystywane są nieefektywne, zazwyczaj ukryte są za dużymi meblami, wypoczynkiem bądź ciężką zasłoną. Każda przeszkoda w otoczeniu grzejnika utrudnia swobodne rozprzestrzenianie się po pomieszczeniu powietrza ogrzanego przez grzejnik. Jeżeli zdecydujemy się na przemeblowanie, na czas sezonu grzewczego odsuńmy przeszkody od grzejników, aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza. Jeżeli grzejnik został zabudowany we wnęce, wówczas część ciepła ucieka przez cieńszą ścianę - w takiej sytuacji pomyślmy o zamontowaniu z tyłu grzejnika aluminiowych paneli odbijających ciepło w kierunku pokoju.

 

Nie przegrzewaj pomieszczeń

Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji gdy temperatura w pomieszczeniach przekracza 25°C, bo to jest zbyt ciepło. Optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić 20-22°C, w kuchni gdzie występuje dużo zysków ciepła 18°C. Dobrze jest też obniżać temperaturę na noc, to także kolejna szansa na mniejsze rachunki za ogrzewanie, delikatne przykręcenie grzejników w sypialni znacznie ułatwi nam zasypianie. Natomiast co w sytuacji gdy domownicy większość dnia spędzają w pracy, czy w szkole? Nie ma sensu w tym czasie utrzymywać wysokiej temperatury i ogrzewać pustych pokoi - dlatego zakręcanie grzejników przed wyjściem z domu to nawyk, który łatwo wprowadzić w życie. W większych rodzinach z pewnością trudniej jest to zorganizować – rzadko nie ma nikogo w domu.

 

Wykorzystuj rolety i zasłony

Dużo energii cieplnej tracimy przez same okna, dlatego rolety i zasłony stają się bardzo przydatne, zwłaszcza gdy na zewnątrz robi się ciemno. Stanowią one dodatkową barierę izolacyjną dla szyb, zapobiegając przed stratami ciepła i powolnemu wychładzaniu się pomieszczeń. Jeżeli pod oknem mamy zamontowany grzejnik, uzasadnionym rozwiązaniem są rolety – te, pełniąc funkcję izolacyjną, nie przysłonią działającego kaloryfera. W ciągu dnia wykorzystujmy potencjał okien i odsłońmy zasłony, im więcej wpadnie promieni słonecznych, tym bardziej nagrzejemy pomieszczenie.

 

Mądre wietrzenie pomieszczeń

Sporadyczne wietrzenie pomieszczeń jest konieczne, aby wprowadzić świeżą ilość powietrza do naszego domu. Niewielkie uchylenie okna nie wywietrzy porządzenie pomieszczenia, a doprowadzi do niepotrzebnych strat energii cieplnej. Ekonomicznym rozwianiem jest wietrzenie krótkie, ale intensywne (10-15 minut), po uprzednim zakręceniu grzejników.

 

 

Docieplenie domu

Niewystarczająca izolacja zwłaszcza w starszych typach budynków, prowadzi do dużych strat ciepła, szczególnie przez takie miejsca jak ściany zewnętrze, dach, okna czy stropy nad nieogrzewanym piwnicami. Miejsca, które przez błędy konstrukcyjne bądź niewystarczającą izolację są narażone na ucieczkę ciepła z budynku nazywamy mostami cieplnymi. Mostki cieplne pochłaniają duże wydatki związane z ogrzewaniem domu, te z kolei odpowiedzialne są za 20 proc strat. ciepła w budynku. Można je wykryć za pomocą badania technicznego zwanego termowizją - to badanie polegające na obserwowaniu ciepła (promieniowania podczerwonego) emitowanego przez obiekt, rejestrowany przez kamerę termowizyjną. Efektem badania są zdjęcia zwane termogramem, obrazującym w formie kolorów rozkład temperatury na powierzchni przegród budowlanych. Miejsca w których wykryto mostki cieplne możemy dodatkowo ocieplić, rozważając uzupełnienie izolacji stropów i dachów, usuwając spękania i duże rysy na elewacji a także decydując się na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. 

Dodano: 04-12-2015