Prysznic z brodzikiem – płytkim czy głębokim?

Opinii 18

O komforcie korzystania z prysznica decyduje m.in. odpowiednio dobrany brodzik. Oferta rynkowa jest bardzo bogata – do wyboru, oprócz modeli tradycyjnych, można zdecydować się na brodzik głęboki i płytki. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

PRYSZNIC Z BRODZIKIEM – KSZTAŁTY I WYMIARY BRODZIKÓW

brodzik pod prysznic

Brodzik to element uzupełniający kabiny prysznicowej, dlatego musi tworzyć z nią spójną całość. Decyzję o jego zakupie warto więc podjąć dopiero wówczas, gdy wiemy jaki będzie ona miała kształt i wymiary – a więc czy będzie to prysznic narożny, czy tradycyjny i jaką przestrzeń zajmie. Najlepiej też, jeśli oba produkty będą pochodziły od tego samego producenta. Zyskamy wówczas pewność, że będą do siebie pasowały i unikniemy kosztownej pomyłki.

 

Brodziki dostępne są w różnych kształtach. Najpopularniejszy to kwadratowy, prostokątny i półokrągły (na planie ćwiartki koła). Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony m.in. od przestrzeni łazienkowej, jaką dysponujemy. Jeśli jest ona niewielka i zależy nam na tym, aby kabina prysznicowa zajęła jak najmniej miejsca, warto zdecydować się na prysznic narożny i taki też brodzik – półokrągły lub kwadratowy.

 

Jeśli nasz wybór padnie na brodzik półokrągły upewnijmy się, że jego promień odpowiada promieniowi półokrągłej kabiny. Większą przestrzeń i swobodę ruchów w czasie kąpieli pod prysznicem zapewni nam brodzik prostokątny. 

 

Kształt brodzika to jedno, jego wymiary to odrębna kwestia. Brodziki kwadratowe i półokrągłe dostępne są zazwyczaj w wymiarach 80 x 80, 90 x 90 i 100 x 100 cm. Dostępne są jednak również brodziki na wymiar. W małej łazience lepiej sprawdzą się małe brodziki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak przemyśleć kwestię komfortu.

 

Korzystanie z prysznica o niewielkich wymiarach może być nieco uciążliwe dla osób o większej posturze. Czasem warto więc poświęcić dodatkowe 10 cm przestrzeni, aby zwiększyć komfort kąpieli pod prysznicem. Jeśli w łazience jest wystarczająco dużo miejsca na montaż brodzika prostokątnego do wyboru mamy m.in. modele o rozmiarach 100 x 80, 100 x 90 a nawet 120 x 80 cm. Taka przestrzeń zapewni nam większą swobodę ruchów, umożliwi też kąpiel we dwoje czy montaż siedziska, które przyda się podczas zabiegów pielęgnacyjnych. 

 

PRAKTYCZNY BRODZIK GŁĘBOKI

brodzik głęboki

Standardowe brodziki do kabin prysznicowych mają głębokość od 5 do około 15 cm. Jest ona mierzona od dna brodzika do jego górnej krawędzi. W sprzedaży znaleźć można również modele, których głębokość przekracza 20 i może dochodzić nawet do 30 cm.

 

Brodzik głęboki to dobry wybór dla osób, które z uwagi na ograniczoną przestrzeń łazienki nie mogą zamontować w niej wanny bądź niezdecydowany się na nią, ale nie chcą zupełnie rezygnować z niektórych jej zalet. Pamiętajmy bowiem, że im głębszy jest brodzik, tym większe są możliwości jego wykorzystania. W głębokim brodziku można np. namoczyć pranie, wykąpać dziecko, psa czy zwyczajnie pomoczyć się w trakcie kąpieli pod prysznicem.

 

Niektóre modele głębokich brodzików mają fabrycznie uformowane siedzisko, które może posłużyć też jako półka na szampon czy żel pod prysznic. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ogranicza naszą przestrzeń kąpielową. Decydując się na głęboki brodzik, musimy mieć świadomość, że wchodzenie czy wychodzenie z niego nie będzie zbyt komfortowe dla osób starszych czy o ograniczonej sprawności ruchowej. Taki brodzi może też nieco przytłaczać swym wyglądem małą łazienkę.

 

Brodziki głębokie mają często zintegrowaną plastikową obudowę boczną (zazwyczaj w kolorze białym), po zamontowaniu są więc gotowe do użytkowania. Innym rozwiązaniem jest wybór brodzika ze styropianową podstawą (nośnikiem), który można wykończyć płytkami ceramicznymi czy też mozaiką, dostosowując jego wygląd do stylu łazienki. Jeśli jednak zrezygnujemy z obudowania takiego brodzika płytkami zwykle bez problemu można dokupić do niego maskujący panel akrylowy.

 

MONTAŻ BRODZIKA NISKIEGO – ZALETY

brodzik płytki

Miłośnicy nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań powinni zwrócić uwagę na brodziki płytkie, które mogą wystawać w niewielkim stopniu ponad płaszczyznę posadzki lub być z nią zrównane. Nie należy jednak mylić wysokości brodzika z jego głębokością.

 

Płytkie brodziki mają najczęściej 3-3,5 cm głębokości (i 5-10 cm wysokości), choć spotkać też można modele wyróżniające się głębokością jedynie 1,1-1,3 cm (i wysokością około 3-3,5 cm). Brodziki o najmniejszej głębokości to mogą być montowane na podłodze lub wpuszczane w nią, tak aby znajdowały się na równi z posadzką w łazience. Brodziki o głębokości 3-4 cm można ustawiać na podłodze lub mocować w posadzce, tak aby wystawały ponad nią tylko w niewielkim stopniu. 

 

 

Jak zamontować brodzik niski? Modele przeznaczone m.in. do montażu na podłodze produkowane się również w wersji ze zintegrowaną obudową – rozwiązanie to sprawia, że montaż brodzika niskiego jest szybki, prosty i nie wymaga żadnych prac mokrych.

 

Płytkie brodziki sprawiają, że łazienka nabiera nowoczesnego wyglądu, jej przestrzeń wydaje się być większa, lżejsza w odbiorze. Taki brodzik sprawdzi się więc dobrze zarówno w większej, jak i zupełnie niewielkiej łazience. Nieocenione są także zalety użytkowe płytkich brodzików – pozwalają one bowiem stworzyć bezstopniowe wejście do kabiny.

 

Staje się ono bardziej komfortowe, co jest szczególnie doceniane przez osoby starsze. Takie rozwiązanie umożliwia płynne przejście między strefą mokrą a suchą w łazience. Stosowane w płytkich brodzikach optymalne spady oraz szybkoprzelewowe syfony zapewniają w pełni bezpieczny i skuteczny odpływ wody. Na montaż brodzika niskiego warto zdecydować się jeszcze przed jej wykonaniem – musi mieć ona bowiem odpowiednią grubość, która pozwoli ukryć syfon oraz układ odpływowy.

Dodano: 28-11-2013