Pompy - rodzaje

Opinii 5

Pompa może mieć wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i w przemyśle. Jest wiele różnych rodzajów pomp i aby dobrać odpowiednią do naszych potrzeb, należy zwrócić uwagę na różne czynniki i parametry urządzenia.

JAKIE SĄ GŁÓWNE RODZAJE POMP?

 

POMPY RĘCZNE

 

Tradycyjne pompy o małej wydajności. Stylizowane na stare, niektóre mają głębokość zasysania nawet do 8m. Aktualnie są coraz rzadziej stosowane ze względu na wygodę i łatwość obsługi pomp silnikowych. Tym niemniej w wielu gospodarstwach pompy ręczne bardzo dobrze funkcjonują.


 

 

POMPY NAWADNIAJĄCE

 

Elektryczne i spalinowe pompy służące do tego, by mieć wodę w kranie i móc podlewać ogród. (Zakręcenie wylotu wody przy włączonej pompie może spowodować jej uszkodzenie).


Pompy te mogą być montowane przy studniach, jeziorach czy innych zbiornikach wodnych na powierzchni (pompy nawierzchniowe) lub w studniach (pompy zanurzeniowe, głębinowe). Są też pompy na deszczówkę, montowane w zbiornikach na wodę.

 

 

 

POMPY ODWADNIAJĄCE

 

Służące do opróżniania zbiorników wodnych, zbiorników ze ściekami i pomieszczeń zalanych wodą.

 

Pompy te również mogą być nawierzchniowe lub zatapialne. Jedne pompy są do opróżniania brudnej wody, inne czystej. Jedne są samozasysające (wtedy cały układ instalacyjny pompy nie musi być odpowietrzony) lub ssące (układ instalacyjny pompy należy odpowietrzyć i zalać wodą.)


 

 

 

POMPY DO OLEJU OPAŁOWEGO

 

Służą do pompowanie oleju napędowego w rolnictwie, przemyśle a także do użytku domowego.

 

 

 

 

Dodano: 01-03-2012