Pompy odwadniające

Opinii 1

Pompa może mieć wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i w przemyśle. Jest wiele różnych rodzajów pomp i aby dobrać odpowiednią do naszych potrzeb, należy zwrócić uwagę na różne czynniki i parametry urządzenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy odwadniającej?

DO JAKIEGO CELU PRZEWIDUJEMY STOSOWANIE POMPY ODWADNIAJĄCEJ?

 

Jedne pompy - do brudnej wody - stosujemy np. do przepompowywania wody z błotem ze stawu lub zalanej piwnicy o ziemistym podłożu. Muszą one być przystosowane do przepompowywania zanieczyszczeń o średnicy większej niż 20-25 mm.

 

Inne pompy - do wody czystej - są w stanie wypompować wodę bez zanieczyszczeń, z powierzchni płaskich, ale za to do poziomu bardzo niskiego (np. 1 mm). Wystarczy wtedy przetrzeć szmatą i powierzchnia jest sucha.

 

Jeszcze inne służą do opróżniania zbiorników ze ściekami.

 

Ponadto są pompy do użytku okresowego a inne do użytku ciągłego.

 

 

CZY WYBRAĆ POMPĘ STANDARDOWĄ SSĄCĄ CZY SAMOSSĄCĄ?

 

Pompy samozasysające mają tę zaletę w porównaniu do pomp ssących, że układu pompowego nie trzeba napełniać wodą przed pierwszym uruchomieniem, ponadto nie wymagają stosowania zaworu zwrotnego. Lepsze są zatem pompy samozasysające. Aczkolwiek pompy nawierzchniowe z napływem i zanurzeniowe są częściej stosowanym rozwiązaniem od pomp nawierzchniowych samossących.

 

JAKIE ZANIECZYSZCZENIA POMPA BĘDZIE WYPOMPOWYWAĆ?

 

Jeżeli pompę wykorzystujemy do wypompowywania szamba, powinna ona być zanurzeniowa, mieć wirniki samooczyszczające i być przystosowana do pompowania zanieczyszczeń o średnicy przynajmniej 20 mm.

 

Jeżeli pompa będzie przepompowywała drobne zanieczyszczenia, może być przystosowana do pracy przy drobinach średnicy 5 mm i można zamontować przed pompą osadniki - kraty nieprzepuszczające większych zanieczyszczeń. Trzeba się tym niemniej liczyć z tym, że będą one wymagały czyszczenia.

 

 

 

CZY WYBRAĆ POMPĘ ODWADNIAJĄCĄ NAWIERZCHNIOWĄ CZY ZANURZENIOWĄ?

 

Najczęściej stosowane są pompy zanurzeniowe, gdyż pracują ciszej, są łatwo uruchamiane, nie wymagają dodatkowego miejsca na umieszczenie i są trwałe. Pompy nawierzchniowe odwadniające stosuje się sporadycznie, np. przy wypompowywaniu basenu czy zalanej piwnicy.

 

 

JAKĄ WYDAJNOŚĆ POWINNA MIEĆ POMPA ODWADNIAJĄCA?

 

Na wydajność pompy przy danym zastosowaniu wpływa wysokość, na jaką pompa musi wypompować wodę, opory jakie stawia rurociąg (im węższe, bardziej pozaginane i dłuższe rury - tym opory sa większe), a także wielkość zbiornika, który chcemy opróżnić.

 

Średnio pompa o wydajności 7000-8000 l/h wystarcza do większości prac odwadniających, tak że czas odwadniania jest rozsądnie krótki. Do odwadniania dużych zbiorników wodnych, wydajność ta może być powyżej 12000 l/h.

 

 

 

Dodano: 01-03-2012