Piecyki olejowe i naftowe – wybieram piecyk na paliwo płynne

Opinii 7

Wybierając piecyk na paliwo płynne wybieramy oszczędne ogrzewanie pomocnicze. Piecyk na paliwo płynne może być stosowany we wszystkich rodzajach pomieszczeń, zarówno mieszkalnych, takich jak salon czy kuchnia, jak i takich, które nie są używane w sposób ciągły, jak piwnica, strych, garaż lub warsztat.

Piecyki (grzejniki) na paliwo płynne – czym są i jak działają?

Piecyki na paliwo płynne są bardzo dobrym sposobem na dogrzanie pomieszczeń w domu lub mieszkaniu.

 

W zależności od modelu, możliwe jest ogrzewanie powierzchni do 100 m2 bez konieczności instalowania przewodów odprowadzających spaliny na zewnątrz, bądź też przyłączania urządzenia do prądu.

 

Grzejnik na paliwo płynne ma również tę zaletę, że może być przemieszczany z jednego pomieszczenia do drugiego. Jest to jednak tylko ogrzewanie pomocnicze i w żadnym wypadku nie może zastąpić ogrzewania podstawowego.

 

Ciepło jest rozprowadzane na zasadzie konwekcji z górnej części urządzenia i poprzez promieniowanie frontalne. W zależności od modelu można ogrzewać pomieszczenie od 10 do 35 godzin.

 

 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając piecyk na paliwo płynne?

piecyk na paliwo płynnePo pierwsze, należy określić, jakie pomieszczenie chcemy ogrzać przy pomocy piecyka na paliwo płynne. Do ogrzania takich pomieszczeń jak warsztat lub garaż warto wybrać grzejnik z knotem. Jego zaletą jest to, że szybko ogrzewa a koszt zakupu jest niewielki.

 

W pomieszczeniach dobrze izolowanych mieszkalnych, takich jak pokój, lepsze są grzejniki z podwójną komorą spalania. Mają mniejszą emisję szkodliwych spalin, dają więcej ciepła i wydzielają mniej nieprzyjemnego zapachu.

 

 

Jak działają różne typy piecyków na paliwo płynne?

Są trzy główne rodzaje piecyków na paliwo płynne: piecyki z knotem, piecyki o podwójnym spalaniu, piecyki elektroniczne.

 

 

Piecyki na paliwo płynne z knotem

 

Najmniej skomplikowane urządzenie, najtańsze. Służą do sporadycznego, doraźnego ogrzewania pomieszczeń, w których nie spędza się dużo czasu. Ich ścianki rozgrzewają się do wysokiej temperatury, należy uważać, aby się nie oparzyć.

 

 

Piecyki na paliwo płynne z podwójną komorą spalania

 

Ten typ ogrzewania ma wiele zalet. Dzięki dodatkowej komorze spalania, spalanie jest niemal całkowite, co zapewnia większą wydajność oraz mniejszą emisję CO2 i mniejszą ilość osadów. Poza tym widoczny płomień stwarza przytulny nastrój. Niektóre modele mają możliwość regulacji mocy.

 

W górnej komorze temperatura osiąga 1200°C a w dolnej 800°C. Ta różnica temperatur zwiększa wydajność tych piecyków.

 

 

Elektroniczne piecyki na paliwo płynne

 

Zapewniają użytkownikom maksymalny komfort i bezpieczeństwo. System wentylacji zapewnia dobre rozpraszanie ciepła w pomieszczeniach i chroni przed przegrzewaniem ścianek (chłodne ścianki dla większego bezpieczeństwa).

 

Piecyki na ropę posiadają moc i możliwości regulacji zbliżone do centralnego ogrzewania. Idealnie nadają się do ogrzewania salonu, jadalni i innych pomieszczeń mieszkalnych. Najnowsze modele posiadają również bardzo skuteczny system programowania ogrzewania na okres siedmiu dni.

 

Ich wada: by mogły działać musi być podłączenie do prądu.

 

 

Moc piecyków na paliwo płynne

 

Poniższa tabela podaje niezbędną moc w zależności od powierzchni i kubatury pomieszczenia. Aby wyliczyć kubaturę pomieszczenia wystarczy dokonać następujących obliczeń: Kubatura = Długość x Szerokość x Wysokość

 

tabelka mocy piecyka

 

 

Nie zapomnij o izolacji termicznej podczas korzystania z piecyka na paliwo płynne

Dobra izolacja umożliwia lepszą wydajność w stosunku do zużycia. Dotyczy to także użytkowania grzejników na paliwo płynne. Zbyt dokładna izolacja cieplna może jednak spowodować zwiększenie poziomu tlenku węgla. Ten gaz, który jest niewidoczny i nie ma zapachu jest bardzo niebezpieczny i może być śmiertelny. Należy zatem pamiętać także o właściwej wentylacji pomieszczeń.

 

Co można zrobić, aby poprawić izolację w budynku:

 
tabelka izolacji

 

 

Bezpieczeństwo korzystania z piecyków na paliwo płynne

bezpieczeństwo piecyków na paliwo płynneNależy zawsze zwracać uwagę na dzieci znajdujące się w pobliżu grzejnika lub też wybrać elektroniczny grzejnik na paliwo płynne, którego ścianki nie nagrzewają się.

 

Wszystkie piecyki posiadają zabezpieczenie przed przewróceniem się. Grzejniki elektroniczne na paliwo płynne posiadają inne cenne walory funkcjonalne, takie jak zabezpieczenie przed dziećmi.

 

Warto też dowiedzieć się czy piecyk ma system powodujący, że jego płyta górna jest zimna. Wtedy, kładąc rękę na tym piecyku, nie oparzymy się.

 

Użycie nafty:

 

  1. 1. Stosować pojemnik o nieprzezroczystych ścianach.
  2. 2. Sprawdzić czy pojemnik jest dobrze zamknięty.
  3. 3. Nie mieszać nafty z innymi paliwami.
  4. 4. Nie stosować innych paliw do piecyków naftowych.
  5. 5. Nie stosować paliwa, które przez dłuższy czas było narażone na działanie wilgoci.
  6. 6. Nie napełniać zbiornika w pobliżu grzejnika, gdy jest on ciepły lub w pobliżu materiałów łatwopalnych.
  7. 7. Aby ograniczyć nieprzyjemny zapach, zamiast tanich paliw płynnych można stosować bezzapachowe paliwa średniej jakości lub najwyższej jakości paliwa izoparafinowe.

 

 

Najważniejsze pojęcia

piecyki na paliwo płynne

LPG

skrót od liquified petroleum gas; gaz płynny propan-butan używany między innymi w piecykach gazowych przenośnych

 

 

MOC GRZEWCZA

miara podawana w kilowatach określająca jaką ilość ciepła grzejnik może maksymalnie dostarczyć do pomieszczenia

 

 

NISKOTEMPERATUROWY ELEMENT GRZEJNY

element grzejny jest częścią urządzenia grzewczego, który oddaje ciepło do otoczenia; niskotemperaturowy element grzejny oznacza, że jest zabezpieczenie przed oparzeniem - jego powierzchnia nie rozgrzewa się do skrajnych temperatur

 

 

NORMA IP

obudowy urządzeń grzewczych zapewniają różne stopnie ochrony; ochrona ta jest określana uniwersalnie przez kody IP; każde urządzenie ma swój kod odpowiadający stopniowi ochrony przed oparzeniem (wkładaniem przedmiotów) i wilgocią

 

 

PALIWO PŁYNNE

gaz płynny, olej, nafta; pochodzi z zasobów raczej nieodnawialnych, jest droższe od paliwa stałego

 

 

PŁOMIEŃ DYŻURNY

płomień palący się na stałe, który powoduje automatyczne zapalenie palnika głównego gdy odkręcamy wodę; znacznie zwiększa roczne zużycie gazu

 

 

PROMIENIOWANIE

różni się od ogrzewania konwekcyjnego; podstawowe różnice polegają na tym, że temperatura powierzchni ogrzewanych jest wyższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu, oraz że oddziaływanie powierzchni grzejnej ma charakter punktowy, kierunkowy; ciepło wydziela się na danym obiekcie

 

 

REGULATOR TEMPERATURY

termostat, urządzenie umożliwiające sterowanie temperaturą grzejników i innych urządzeń grzewczych

 

 

SPRAWNOŚĆ CIEPLNA

miara procentowa określająca wydajność urządzeń grzewczych w stosunku do wartości energetycznej stosowanego paliwa; wysoka to powyżej 85%

 

 

TERMOSTAT POKOJOWY

jest najprostszym regulatorem instalacji centralnego ogrzewania; zadana temperatura nastawiana jest przez użytkownika na pokrętle termostatu

Dodano: 01-03-2012