Ogrzewanie w łazience

Opinii 13

Łazienka to pomieszczenie, w którym utrzymywanie odpowiednio wysokiej, komfortowej temperatury jest szczególnie istotne. Tu często rozbieramy się, a unosząca się w powietrzu wilgoć dodatkowo potęguje odczucie chłodu. Temperatura powietrza w łazience powinna być większa niż w pozostałych pomieszczeniach domu czy mieszkania i wynosić około 24°C. Aby ją zapewnić o każdej porze dnia czy roku nie obejdzie się bez grzejnika lub też rozwiązania alternatywnego, czyli ogrzewania podłogowego.

GRZEJNIKI ŁAZIENKOWE

W domach czy mieszkaniach z instalacją centralnego ogrzewania prym wiodą grzejniki wodne. Jeśli nie ma możliwości podłączenia takiego grzejnika, można zdecydować się na grzejnik elektryczny.

 

Niezależnie od rodzaju zasilania grzejniki łazienkowe mają najczęściej postać drabinek (stąd ich nazwa – grzejniki drabinkowe). Zbudowane są z kolektorów pionowych, między którymi umieszcza się elementy poziome. Dzięki takiej budowie, oprócz ogrzewania pomieszczenia mogą być wykorzystywane również do suszenia ręczników.

 

Jeśli chcemy, aby grzejnik łazienkowy, na którym powieszony jest ręcznik ogrzewał w miarę wydajnie łazienkę warto jego moc zwiększyć o 20% w stosunku do mocy zakładanej w projekcie (o ile projektant instalacji już tego nie przewidział). Jeśli instalacja c.o. wykonana jest z rur miedzianych najlepiej zdecydować się na grzejnik miedziany. W przypadku instalacji wykonanej z tworzywa sztucznego wybierać można spośród grzejników każdego rodzaju. Największa popularnością cieszą się grzejniki stalowe, dostępne w bogatej ofercie kształtów i rozmiarów.

 

Grzejniki aluminiowe i miedziane szybko się nagrzewają. Pokrywa się je często powłoką chromowaną, która wprawdzie zabezpiecza grzejnik przed wilgocią i uatrakcyjnia jego wygląd, jednak może też powodować, że słabiej emituje on ciepło do otoczenia. Decydując się na taki grzejnik warto więc wybrać model o mocy 25-30% większej. Moc grzejnika łazienkowego powinna być uzależniona m.in. do wielkość pomieszczenia, jego usytuowania, zapotrzebowania na ciepło czy przeznaczenia.

 

Przyjmuje się szacunkowo, że dla domów dobrze ocieplonych zapotrzebowanie na ciepło wynosi 100 W na każdy metr kwadratowy pomieszczenia. Zatem dla łazienki o powierzchni 6 m² należy dobrać grzejnik o mocy nie mniejszej niż 600 W. Producenci grzejników wodnych podają ich moc dla parametrów pracy instalacji 75/65/20°C. Jeżeli instalacja pracuje przy innych parametrach do obliczenia odpowiedniej mocy grzejnika konieczne będzie skorzystanie ze współczynników korekcyjnych. 

GRZEJNIK WODY POZA SEZONEM GRZEWCZYM

Aby korzystanie z grzejnika łazienkowego, podłączonego do centralnego ogrzewania było możliwe również poza sezonem grzewczym warto wyposażyć go w grzałkę elektryczną. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w okresach przejściowych, kiedy nie opłaca się jeszcze uruchamiać ogrzewania centralnego, aby dogrzać łazienkę. Przydaje się także w okresie letnim, chociażby do suszenia ręczników czy dogrzewania pomieszczenia w chłodniejsze poranki czy wieczory.

 

Przed zakupem grzałki elektrycznej należy upewnić się czy producent danego grzejnika dopuszcza jej montaż. Mogą być one montowane do grzejników drabinkowych, których króćce przyłączeniowe mają gwint wewnętrzny 0,5" (obecnie jest to standard). Przyjmuje się, że moc grzałki powinna być o 100-150 W mniejsza, niż moc grzejnika.

 

Niektórzy producenci zalecają jednak, aby stanowiła ona 70-80% mocy grzejnika przy parametrach 90/70/20ºC (temperatura wody zasilającej grzejnik/temperatura wody wypływającej z grzejnika/temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu).

 

Aby upewnić się co do tej wartości warto sprawdzić informacje podawane przez producenta w tabelach danych technicznych grzejnika – powinniśmy tam znaleźć optymalną moc grzałki, przeznaczonej dla danego modelu.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Rozwiązaniem alternatywnym dla ogrzewania grzejnikowego jest ogrzewanie podłogowe. Zapewnia ono optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Ponadto ogrzewana posadzka w łazience to wyjątkowo korzystne rozwiązanie. Po pierwsze z uwagi na to, że jest ona wykańczana najczęściej zimnymi w dotyku płytkami ceramiczny, które dobrze przewodzą ciepło. Po drugie w łazience często stąpamy boso - ciepła podłoga jest więc tu nieoceniona.

 

W łazience najczęściej stosuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe w postaci mat lub przewodów grzejnych. Zastosowanie mat znacznie ułatwia i przyspiesza prace. Warto po nie sięgnąć, gdy zależy nam na prostocie i szybkości wykonania instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego. Maty grzewcze mają na ogół szerokość 0,5 m i różną długość. Wymiary te trzeba uwzględnić dobierając maty do wielkości i kształtu pomieszczenia. Obliczając potrzebną powierzchnię mat należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i odjąć od niej zabudowę stałą (tj. wanna, kabina prysznicowa, meble itp) – pod nią nie wykonuje się ogrzewania podłogowego.

 

Rozmiar maty zawsze powinien być trochę mniejszy od powierzchni podłogi, którą chcesz podgrzewać. Przykładowo, jeśli wynosi ona 7,5 m² wybierz matę o powierzchni grzewczej 7 m². Wybierając matę grzewczą zwróć uwagę na to czy jest ona zasilana jedno- czy dwustronnie. Maty jednostronnie zasilane są łatwiejsza w układaniu, z kolei maty dwustronnie zasilane są nieco tańsze.

 

Do maty grzewczej należy dobrać odpowiedni regulator z czujnikiem temperatury, który umożliwi ustawienie żądanej temperatury w łazience, sterowanie ogrzewaniem podłogowym, a także pozwoli obniżyć koszty energii elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem jest zakup maty w komplecie z niezbędnym wyposażeniem, czyli m.in. regulatorem.

Dodano: 27-11-2013