Ogrzewanie przenośne

Opinii 6

Grzejniki przenośne są niezależne od systemu centralnego ogrzewania. Świetnie sprawdzają się poza sezonem grzewczym, w domkach letniskowych, lub gdy potrzebujemy dodatkowo dogrzania

KIEDY POTRZEBUJEMY GRZEJNIKÓW PRZENOŚNYCH?

GDY CENTRALNE OGRZEWANIE JEST NIEWYSTARCZAJĄCE

 

Grzejnik przenośny jest urządzeniem niezależnym i nie powinien służyć jako zamiennik instalacji centralnego ogrzewania. Jednakże, w niektórych wypadkach niezależne źródło ciepła może być wystarczające.

 

 

GDY WYSTĘPUJĄ SPADKI TEMPERATUR NA PRZEŁOMIE SEZONU

 

Pod koniec lata lub późną wiosną ogrzewanie uzupełniające może być konieczne, aby nie uruchamiać instalacji centralnej. Pomocniczy grzejnik w łazience lub w dużych pokojach bardzo się wtedy przydaje.

 

 

GDY MAMY DUŻY DOM I PODCZAS ROZBUDOWY DOMU

 

Centralne ogrzewanie może nie wystarczać w niektórych pomieszczeniach dużych domów.

 

Gdy planujemy dodatkowy pokój w domu, czy renowację poddasza zastosowanie grzejnika pomocniczego może być znacznie tańsze niż rozbudowa instalacji centralnej i mniej kłopotliwe, gdyż wymaga mniej prac przygotowawczych.

 

 

GDY NIE MA INNEGO SYSTEMU OGRZEWANIA

 

W małych mieszkaniach lub rzadko odwiedzanych domach letnich, instalacja pomocnicza może być tańszym rozwiązaniem, gdyż nie wymaga wykonywania sieci grzewczej ani zakupu kotła.

 

RODZAJE GRZEJNIKÓW PRZENOŚNYCH

Główne grupy to piecyki gazowe i elektryczne. Są jeszcze inne, takie jak naftowe, olejowe.

 

 

PIECYKI GAZOWE

Gaz jako paliwo do grzejników przenośnych ma kilka ważnych cech.

 

Propan i butan przechodzą ze stanu gazowego w ciekły pod wpływem niewielkiego ciśnienia, stąd ich nazwa "ciekły gaz napędowy" (GPL).

 

Przechowywane w butlach GPL są gazami obojętnymi i nie uszkadzają zbiorników, w których są przechowywane. Nie są toksyczne, nie zanieczyszczają atmosfery, są całkowicie palne i mają wysoką wartość opałową.

 

Koszt ich eksploatacji jest zbliżony do kosztu oleju opałowego i elektryczności.

 

Piecyk gazowy to urządzenie bardzo łatwe do przemieszczania, często wyposażone w kółka. Połączenie pomiędzy urządzeniem i butlą składa się z wężyka i reduktora.

 

Piecyk gazowy wytwarza ciepło łagodne, relaksujące i tanie. Może być stosowany w pomieszczeniach i na zewnątrz.

 

Wadą takiego piecyka jest to, że może wydzielać nieprzyjemny zapach, oraz poprzez skraplanie gazu, para wodna nieco zawilgaca ściany.

 

Uwaga! Nie wolno stosować piecyków gazowych w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają stale.

 

 

RODZAJE PIECYKÓW GAZOWYCH

Są trzy główne rodzaje grzejników gazowych: piecyki na podbłękit, piecyki z palnikiem ceramicznym, grzejniki z katalizą

 

GRZEJNIKI NA PODBŁĘKIT

Palnik ze stali nierdzewnej, w którym wywiercono wiele małych kalibrowanych otworków umożliwia powstawanie błękitnych płomieni. Urządzenie wytwarza łagodne, przytulne i relaksujące ciepło. Zalecane jest do stosowania w pomieszczeniach. Ogrzewanie rozpoczyna się natychmiast po zapaleniu, przez konwekcję i promieniowanie.


 

PIECYKI Z PALNIKIEM CERAMICZNYM (NA PODCZERWIEŃ)

Spalanie butanu odbywa się na powierzchni ceramicznej ogniotrwałej cegiełki, w której wywiercono wiele małych, kalibrowanych otworków, zapewniając tym samym doskonałe rozproszenie gazu. Urządzenie zalecane jest do stosowania w pomieszczeniach. Wytwarza łagodne ciepło, które jest lepiej rozpraszane niż w przypadku grzejnika na podbłękit.

 

Nie wysusza powietrza. Urządzenie rozpoczyna ogrzewanie natychmiast po zapaleniu, przez konwekcję i promieniowanie. Grzejnik na podczerwień ma wygląd przypominający palenisko kominka. Działa bez konieczności podłączenia do prądu.

 

 

GRZEJNIKI Z KATALIZĄ

Spalanie gazu ma miejsce przy niskiej temperaturze i bez płomienia, co wyklucza wytwarzanie tlenku węgla. Całkowita powierzchnia płyty z włókien ceramicznych wydziela poprzez promieniowanie ciepło równomierne i stałe na całej przedniej ścianie.

 

Ogrzewanie tymi piecykami jest bardzo komfortowe dzięki wielopozycyjnej regulacji i termostatowi zainstalowanemu w niektórych modelach.

 

W zależności od modelu piece z katalizą mogą pracować bez przerwy od 35 do 120 godzin.

 

GRZEJNIKI SPECJALNE

Nagrzewnice przystosowane są do szybkiego i długotrwałego ogrzewania dużych powierzchni (garaże, warsztaty, budowy) od 100 do 250 m2.

 

Zarówno w przypadku ciepła promieniującego jak i w formie turbiny, ogrzewanie musi być intensywne i skuteczne.

 

Grzejniki koksowe są przeznaczone do pracy na zewnątrz, na budowach, wystawach lub targowiskach. Posiadają one reduktor i kratkę zabezpieczającą. Mocowane są bezpośrednio na butli z propanem.

 

Wytwornice ciepłego powietrza są przeznaczone do szybkiego ogrzewania dużej kubatury, w celu wysuszenia lub zabezpieczenia przed mrozem. Pomieszczenia, w których są używane muszą mieć dobrą wentylację.

 

 

PRZENOŚNE GRZEJNIKI ELEKTRYCZNE

Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet.

 

Urządzenia elektryczne mają precyzyjną i łatwą w użyciu regulację temperatury, która umożliwia dostosowanie ich do potrzeb danego rodzaju pomieszczenia i pory dnia. Grzejniki elektryczne są coraz bardziej estetyczne, ekonomiczne i mogą mieć małe gabaryty.

 

Istnieją specjalne taryfy energii elektrycznej poza godzinami szczytu, które znacznie obniżają koszty korzystania z ogrzewania elektrycznego.

 

Różnice między przenośnymi grzejnikami elektrycznymi polegają między innymi na sposobie rozprowadzania ciepła.

 

 

RODZAJE GRZEJNIKÓW ELEKTRYCZNYCH

Jest pięć głównych rodzajów grzejników elektrycznych: termowentylatory, grzejniki z grzałką ceramiczną, grzejniki olejowe - żeberkowe, konwektory - mogą występować z dodatkowym nadmuchem, promienniki.

 

O rozprowadzaniu ciepła decyduje typ grzejnika. Konwektor nie działa w pomieszczeniu w taki sam sposób jak dmuchawa czy promiennik. Należy przede wszystkim uwzględnić powierzchnię, jaką musimy ogrzać i dostosować do niej właściwe urządzenie.

 

TERMOWENTYLATORY (FARELKI)

Są to urządzenia łatwe do przenoszenia, lekkie i o niewielkich rozmiarach - umożliwiają szybkie dogrzanie pomieszczeń.

 

Wszystkie wyposażone są w bezpiecznik termiczny odcinający zasilanie w momencie przegrzania.

 

Są specjalne termowentylatory łazienkowe. Mają dodatkowe zabezpieczenia przed zalaniem wodą oraz mogą mieć podwójną izolację cieplną.

 

Niektóre opcje termowentylatorów:

 

1. Zabezpieczenie przed zamarzaniem
2. Zabezpieczenie przed przegrzaniem
3. Zimny nadmuch w lecie
4. Programator

 

GRZEJNIKI CERAMICZNE 

Zasada działania jest taka sama jak w klasycznym grzejniku, ale elementy ceramiczne mają tę zaletę, że ciepło jest wyczuwalne bardzo szybko, a same elementy są bardzo trwałe oraz z małej powierzchni grzałki można uzyskać dużą ilość ciepła. Mają wysoką efektywność cieplną.

 

Niektóre opcje grzejników ceramicznych:

 

1. Zabezpieczenie przed zamarzaniem
2. Zabezpieczenie przed przegrzaniem
3. Programator

 

GRZEJNIKI OLEJOWE

Grzejnik jest wyposażony w jedną lub kilka grzałek elektrycznych, zanurzonych w oleju (płynie ciepłonośnym). Olej ten będący w bezpośrednim kontakcie z elementami grzejnymi zapewnia doskonałe przewodzenie ciepła.

 

Olej mieszczący się w osłonie jest stale podgrzewany i rozprasza przyjemne ciepło, które ma tę zaletę, że nie wysusza powietrza. Jest to urządzenie bardzo wydajne i zapewnia duży komfort użytkowania.

 

Uzyskuje temperaturę pracy wolniej niż inne modele, ale oddaje ciepło nawet po wyłączeniu. Jest zatem energooszczędny (można zasilać go w drugiej - tańszej taryfie energetycznej).

 

 

PRZENOŚNE KONWEKTORY

Konwektor ogrzewa pomieszczenie przez grawitacyjny ruch powietrza. Powietrze jest zasysane dołem do urządzenia i rozgrzewa się w zetknięciu z grzałką elektryczną, a następnie jest wydmuchiwane przez kratkę czołową. Jest to ruch ciągły, który nazywamy konwekcją.

 

Wszystkie urządzenia są wyposażone w termostat i coraz bardziej precyzyjne systemy regulacji.

 

Konwektory są najczęściej stosowane w małych i średnich pomieszczeniach, dają ciepło skierowane ku górze. Szybkie uzyskiwanie żądanej temperatury jest możliwe dzięki termostatowi.

 

Są to urządzenia łatwe w użyciu. Wymagają jedynie podłączenia do prądu. Większość konwektorów przenośnych jest przystosowana do montażu ściennego (bez dodatkowych kosztów)

 

Rozróżniamy konwektory z grzałką igłową (wysokotemperaturową) oraz aluminiową (monolityczny, niskotemperaturowy element grzewczy). Te drugie nie spalają kurzu i nie wysuszają powietrza.

 

PRZENOŚNE PROMIENNIKI

Ciepło emitowane przez promiennik wydziela się bezpośrednio na ogrzewanym obiekcie, tak jak w przypadku promieniowania słonecznego. Powietrze nie ulega wysuszeniu i odczucie ciepła jest przyjemne.

 

Promiennik działa emitując ciepło poprzez swą płytę czołową. Ciepło przekazywane jest poprzez zabezpieczającą stalową osłonę. Ogrzewana w ten sposób powierzchnia ma niską temperaturę i wydziela promieniowanie cieplne, które rozprasza się po całym pomieszczeniu.

 

Promiennik jest łatwy w użyciu. Można go podłączać do zwykłego gniazdka elektrycznego.

 

DOBÓR MOCY

Z dużym przybliżeniem można przyjąć, że 100 watów wystarczy do ogrzania 1 metra kwadratowego powierzchni.


BEZPIECZEŃSTWO I DOBÓR MOCY

Zarówno przenośne grzejniki gazowe jak i elektryczne muszą spełniać precyzyjnie ustalone normy bezpieczeństwa. Ponadto niektóre z nich mają dodatkowe zabezpieczenia.

 

 

ZABEZPIECZENIA PIECYKÓW GAZOWYCH:

 

1. Odcięcie dopływu gazu w razie wygaśnięcia płomienia.
2. Odcięcie dopływu gazu w razie upadku urządzenia.
3. Elektroniczny zapłon: system zasilany baterią umożliwia uruchomienie płomyka dyżurnego, a tym samym całego urządzenia. Jest bezpieczny, cichy i bardzo prosty w obsłudze.
4. Zapalanie piezoelektryczne. Mechaniczny system zapalania - należy naciskać przycisk, do momentu zapłonu. System prosty i niezawodny - nie wymaga bliskiego kontaktu z płomieniem.

 

 

ZABEZPIECZENIA PIECYKÓW ELEKTRYCZNYCH:

 

1. Kratka perforowana o małych otworach. Konwektory w nią wyposażone zalecane są, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Przez płytę czołową dzieci nie mogą wkładać małych przedmiotów do wnętrza urządzenia.
2. Zabezpieczenie przed oparzeniem. Elementy obudowy piecyków nie nagrzewają się do temperatur grożących oparzeniem.
Dodano: 01-03-2012