Ogrzewanie podłogowe

Opinii 5

Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego są doskonałą alternatywą dla ogrzewania przenośnego. Mogą również pełnić funkcję ogrzewania całego mieszkania

CO TO JEST OGRZEWANIE PODŁOGOWE?

Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego to nowoczesny i wygodny sposób na ogrzanie mieszkania lub domu. System składa się z mat grzejnych i regulatorów. Maty grzejne montowane są pod posadzką. Można umieścić je między warstwami betonu, zalać betonem samopoziomującym lub zamontować w kleju pod płytkami.

 

Istnieją również wodne systemy ogrzewania podłogowego, składające się z urządzenia podgrzewającego wodę i rozprowadzającego ją w instalacji oraz rur montowanych w betonie, przez które przepływa woda.

 

CZY OGRZEWANIE PODŁOGOWE SŁUŻY DO PODGRZANIA TYLKO NIEKTÓRYCH MIEJSC? CZY ZA POMOCĄ SAMEGO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO MOŻNA OGRZAĆ MIESZKANIE?

Najczęściej elektryczne maty grzewcze podłogowe mają zastosowanie do konkretnych stref. Warto jednak podkreślić, że ogrzewanie podłogowe jest wystarczające do ogrzania całego mieszkania. Co więcej, ten typ ogrzewania pozwala utrzymać stałą temperaturę na różnych wysokościach w mieszkaniu, w przeciwieństwie do ogrzewania za pomocą grzejników.

 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne doskonale sprawdza się w łazience czy kuchni.

 

 

Ogrzewanie wodne podłogowe (składające się z układu rur Pex łączonych spinkami i podłączonych do rozdzielacza, zasilanego ciepłą wodą z centralnego ogrzewania) jest lepsze w przypadku całościowego ogrzewania mieszkania.

 

Na ten system ogrzewania podłogowego zwykle decydujemy się w momencie projektowania domu. Należy uwzględnić działanie całej instalacji grzewczej, a nie tak jak w przypadku elektrycznego ogrzewania, jedynie punktową możliwość montażu.

 

Wodne ogrzewanie podłogowe pracuje dobrze, gdy w instalacji temperatura ciepłej wody nie przekracza 50 stopni.

 

Istnieją również mieszane systemy ogrzewania: grzejniki w niektórych miejscach plus ogrzewanie podłogowe wodne.

CZY POD WZGLĘDEM EKONOMICZNYM OGRZEWANIE PODŁOGOWE ELEKTRYCZNE JEST OPŁACALNE?

Pod względem ekonomicznym elektryczne ogrzewanie podłogowe może być opłacalne, pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednią matę grzejną do powierzchni grzanej. Mata o za dużej mocy niepotrzebnie zużywa więcej energii.

 

Istotna jest też jakość programatora - regulatora mocy oraz odpowiednie ustawienie go. Średnia komfortowa temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu za pomocą mat grzejnych to 20 stopni, o 2 mniej niż przy ogrzewaniu tradycyjnym.

 

Różnica ta wynika z faktu, że ogrzewanie tradycyjne nierównomiernie rozprowadza ciepło w pomieszczeniu - powietrze przy podłodze jest chłodniejsze, a pod sufitem cieplejsze.

 

Można z dużym przybliżeniem powiedzieć, że obecnie koszt ogrzania mieszkania o powierzchni 100 m kwadratowych, w budynku dobrze izolowanym i ze szczelnymi oknami, w sezonie grzewczym jest porównywalna z kwotą, którą trzeba by zapłacić za centralne ogrzewanie: kocioł + grzejniki. Warunkiem jest dobre ustawienie termostatów.

 

Ogrzewanie podłogowe wodne jest tańsze w użytkowaniu od elektrycznego i jest coraz częstszym systemem ogrzewania stosowanym w domach.

 

ZALETY I WADY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

ZALETY:

 

1. równomierna temperatura, komfort użytkowania, prosty montaż i konserwacja
2. energia przyjazna środowisku, trwałość, nie zajmowanie powierzchni użytkowej
3. niedroga instalacja, ogrzewanie przyjazne dla alergików, astmatyków

 

WADY:

 

1. energia elektryczna jest droższa od innych źródeł - koniecznością jest umiejętne korzystanie z regulatorów; tym niemniej ogrzewanie za pomocą mat grzewczych nie musi być droższe od tradycyjnego
2. w razie awarii (bardzo rzadko) trudny dostęp - trzeba kuć płytki
3. nie jest zalecane do wysokich i wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych; można je stosować, ale jest tam ekonomicznie nieopłacalne

 

KRYTERIA WYBORU MATY GRZEJNEJ

RODZAJ POMIESZCZENIA, W KTÓRYM BĘDZIE STOSOWANE

Przy dogrzewaniu najlepiej jest stosować ten typ ogrzewania w kuchni bądź w łazience, aby ogrzać posadzkę. W łazience można w różny sposób rozplanować ułożenie mat grzejnych.

 

3 maty kwadratowe

1 duża mata

2 duże i 1 mała mata

 

OGRZEWANIE PEŁNE CZY DOGRZEWANIE?

Podłogowe ogrzewanie elektryczne jest bardzo dobre jako ogrzewanie strefowe. Niewielka energooszczędna mata grzejna, jest w stanie zapewnić przyjemną ciepłą posadzkę przy wejściu do mieszkania, w strefie, gdzie zdejmuje się buty lub też w kuchni i łazience, aby dzieci mogły bezpiecznie się bawić bez ryzyka przeziębienia od zimnej terakoty.

 

Jeżeli decydujemy się na dogrzewanie, maty mogą mieć mniejszą moc, być mniejsze a odpowiednie ustawienie regulatora temperatury, nie ma aż tak dużego znaczenia.

 

Gdy wybieramy systemy do pełnego ogrzewania podłogowego i rezygnujemy z instalacji centralnego, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór mocy mat, sterowanie regulatorem, jakość przewodów grzejnych.

 

Powinniśmy dobrać maty tak, aby przy najmniejszej możliwej mocy były w stanie nagrzać pomieszczenie do optymalnej temperatury. Zaleca się zatem zrobienie projektu ogrzewania podłogowego, z uwzględnieniem różnorodności pomieszczeń.

 

JAKĄ MOC WYBRAĆ?

W przybliżeniu, moc możemy dobrać w następujący sposób:

 

1. 100 W na 1m2 ~ 7W na m jest to moc wystarczająca, aby zastosować ten system ogrzewania do większości pomieszczeń. Tyle tylko że osiągnięcie temperatury komfortowej w przypadku takiej maty jest nieco dłuższe. Takie maty używa się jako ogrzewanie uzupełniające.
2. 150 W na 1m2 - wykorzystuje się do podgrzania posadzki, jako maty uzupełniające, lub do pokoi, korytarzy jako kompletne.
3. 200 W na 1m2 - dla łazienek warto wybrać maty o dużych mocach, ponieważ w łazienkach wymagana jest wyższa temperatura, a jest mało miejsca na rozłożenie maty.

Maty o większych mocach stosuje się do pomieszczeń wysokich, hal produkcyjnych, garaży.

 

RODZAJ PRZEWODU - JAKOŚĆ

Przewody grzejne powinny spełniać normy bezpieczeństwa PN-IEC. W tych normach są wyspecyfikowane zalecane i minimalne grubości.

 

Ponieważ maty grzewcze są tak projektowane, aby nie wymagały konserwacji, warto zainwestować w maty renomowanej firmy. Nie będzie wtedy potrzeby kucia posadzki w przypadku awarii.

 

Uwaga! Nie należy kupować maty o większej mocy niż wymagana do ogrzania danego pomieszczenia.

 

Dodano: 01-03-2012