Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe – co wybrać?

Opinii 9

Planując system grzewczy  w nowo wybudowanym budynku bądź wykonując modernizację starego, stajemy przed dylematem pomiędzy ogrzewaniem grzejnikowym, a wodnym ogrzewaniem podłogowym. Zanim podejmiemy decyzję warto poznać zalety i wady obydwu rozwiązań, oraz wiele ważnych kwestii które poruszymy w poniższym artykule. Każde rozwiązanie niesie ze sobą wiele pochlebnych i niepochlebnych opinii – jednak pamiętajmy że kłopoty w eksploatacji nie wynikają z wad technologicznych, lecz z niewłaściwego wyboru systemu.

Wstęp

Komfortowe ogrzewanie domu nie jest wyłącznie kwestią efektywnego kotła i prawidłowego wykonania instalacji, liczy się także odpowiedni dobór grzejników do każdego pomieszczenia. Ich zadaniem jest efektywne dostarczanie ciepła do pomieszczeń i utrzymanie w nich odpowiedniej temperatury. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie grzejnikowe rozmieszczone w całym budynku, jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego – jako podstawowego systemu grzewczego bądź uzupełniającego w układzie mieszanym.

 

Ogrzewanie grzejnikowe

W budownictwie mieszkalnym stosowane są cztery podstawowe typy grzejników: członowe, konwektorowe, aluminiowe i płytowe. Niezależnie od ich konstrukcji i materiału, grzejniki umieszczane są na ścianie zewnętrznej, w strefach podokiennych. Ze względów estetycznych rozmieszczane są tak, aby pionowa oś symetrii pokrywała się z pionową osią symetrii okien, pod którymi wiszą. Typowa temperatura zasilania grzejników to 70-90°C, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, które potrzebuje więcej czasu na rozruch - pomieszczenie ogrzewane przez grzejnik konwekcyjny staje się cieplejsze już po kilku minutach od jego uruchomienia. Redukcja temperatury w pomieszczeniu odbywa się przez zamknięcie zaworu przy grzejniku, z kolei podłogówka nadal będzie działać, nawet jeżeli wyłączymy jej zasilanie – do usunięcia energii cieplnej zakumulowanej w betonie trzeba otworzyć okna by odprowadzić przez nie nadmiar energii.

 

Montaż instalacji grzejnikowej to tańsze rozwiązanie od ogrzewania podłogowego, jest ona dużo prostsza w wykonaniu i zajmuje mniej czasu. Jeżeli szukamy estetycznych i nietuzinkowych grzejników do wystroju wnętrz – ich cena może nas zaskoczyć. Dlatego wszędzie tam, gdzie chcemy mieć szybki dostęp do regulacji temperatury, powinniśmy zastosować grzejniki. Instalacja z nowoczesnymi grzejnikami to mała pojemność wodna, dzięki niej w krótkim czasie nagrzejemy pomieszczenie, lub odwrotnie – bez problemu obniżymy temperaturę. Możemy także wykończyć podłogę w ogrzewanym pomieszczeniu dowolnym materiałem – parkietem, płytkami ceramicznymi czy okładziną dywanową.

 

Wybierz grzejniki gdy:

 

•  modernizujesz instalację grzewczą. Montaż ogrzewania podłogowego wiąże się z dużym zakresem prac, bałaganem i wysokimi kosztami,

 

•  w pomieszczeniu planujesz zastawić dużą ilość mebli, które w przypadku podłogówki zaburzą równomierny rozkład temperatury,

 

•  źródłem ciepła jest kocioł wysokotemperaturowy, w przypadku ogrzewania podłogowego wymagane jest dodatkowe wyposażenie systemu, na przykład w zbiornik buforowy oraz zestawy pompowe z zaworem mieszającym, które ograniczają wysokość temperatury wody wpływającej do rur ogrzewania podłogowego.

 

Ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe to w uproszczeniu rury umieszczone pod posadzą, w których przepływa woda grzewcza o niskiej temperaturze, od 30 do 40°C. Ciepło z wody trafia do podłogi, ogrzewając ją do temperatury wyższej o kilka stopni od tej, która ma być w pomieszczeniu – dzięki temu cała płyta podłogowa staje się grzejnikiem, po którym możemy chodzić. W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym występuje równomierny rozkład temperatury, z tego względu ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort o jaki trudno w przypadku ogrzewania instalacją grzejnikową. Temperatura jaką osiągają grzejniki 50°C, powoduje wysuszanie i unoszenie wraz z ogrzewanym powietrzem cząsteczek kurzu, w podłogówkach ruch powietrza jest wolniejszy co ogranicza unoszenie się drobinek kurzu. Stąd ogrzewanie podłogowe polecane jest dla domów, w których mieszkają alergicy.

 

Wybierz ogrzewanie podłogowe jeżeli:

 

• decydujesz się na niskotemperaturowe źródło ciepła (kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne),

 

• szukasz niższych kosztów w eksploatacji, podłogówka osiąga oszczędność energii cieplnej rzędu 20-30 proc. w porównaniu do tradycyjnej instalacji grzejnikowej,

 

•  zależy Ci na estetyce pomieszczeń, elementy grzejne są niewidoczne dzięki czemu można lepiej wykorzystać przestrzeń mieszkalną.

 
 

 

Instalacja mieszana

Wydajność podłogówki jest ograniczona, jeżeli pomieszczenia są niedostatecznie docieplone odpowiednią warstwą izolacji, kiedy okna zajmują dużą powierzchnię ścian bądź planujemy wykończenie podłogi parkietem lub panelami. Pamiętamy że drewno jest kiepskim przewodnikiem ciepła, z tych względów zalecane jest stosowanie posadzek ceramicznych lub kamiennych (np. marmurowych czy granitowych), które dobrze przewodzą ciepło. W powyższych przypadkach stosujemy układ mieszany - na przykład ogrzewanie podłogowe na parterze oraz grzejniki na piętrze. To trudniejsze rozwiązanie wymagające zastosowania dodatkowych urządzeń –  dwóch osobnych pomp obiegowych oraz zaworu mieszającego. Dzięki temu woda grzejna, która trafia do grzejników, może mieć wyższą temperaturę (np. 50°C), natomiast pętle ogrzewania podłogowego są zasilane wodą o temperaturze niższej niż wypływająca z kotła (30°C).

Podsumowanie

Wybór ogrzewania zależy w dużej mierze od rodzaju systemu grzewczego. Jeżeli będzie to pompa ciepła i zależy nam na jak najniższych kosztach eksploatacyjnych, wówczas warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w całym domu. Kiedy inwestujemy w tradycyjny kocioł gazowy lub na paliwa stałe, warto postawić grzejniki. Pamiętajmy jednak o konieczności montażu dodatkowego osprzętu, jeśli wybierzemy instalację podłogową czy mieszaną.

Dodano: 04-12-2015