Montaż mat grzewczych

Opinii 3

WSTĘP

Ogrzewanie podłogowe jest typem niskotemperaturowego ogrzewania powierzchniowego. Zamontowane pod podłoga przewody (kable) elektryczne rozgrzewają powierzchnię podłogi do temperatury około 27- 35 C. System ogrzewania podłogowego może być zrealizowany za pośrednictwem dobieranych i rozkładanych pod podłoga kabli grzewczych lub mat grzewczych. Maty grzewcze to gotowe elementy grzejne o określonej mocy przygotowane do instalacji bezpośrednio pod materiałem posadzki, najczęściej w warstwie kleju do glazury. Mogą mieć one różne rozmiary. Stosuje się je przeważnie do ogrzewania podłóg w łazienkach i pokojach kąpielowych.

 

PRZED ZAKUPEM MATY

 

Zalety

 

- Możliwość układania ich praktycznie wszędzie, ze względu na to, że mają tylko 3 do 4 mm grubości.

 

- Łatwość montażu.

 

- Mogą pełnić rolę ogrzewania niezależnego od systemu centralnego ogrzewania lub dogrzewania łazienki, pokoju kąpielowego, toalety.

 

 

Budowa

 

Maty mają postać siatki z włókien syntetycznych, do której przymocowane są izolowane przewody elektryczne. Mają określoną szerokość i długość. Każda mata tworzy pojedynczy zestaw grzejny nadający się do zamontowania na określonej powierzchni.

 

Maty mają wszystkie wymagane zabezpieczenia (termiczne, przeciwporażeniowe, etc.).

 

Termostat pozwala na sterowanie temperaturą podłogi w określonym zakresie temperatur i o określonych porach.

 

Spotyka się maty samoprzylepne (rzadko) oraz maty do montażu na zaprawie klejowej (najczęściej).

 

 

UWAGA

Montuje się maty tylko na wolnej przestrzeni podłogi.

 

Montaż mat grzewczych wymaga sporządzenia prostego planu ich rozmieszczenia.


 

 

 

Musimy dokładnie wymierzyć powierzchnię na jakiej będzie instalowane ogrzewanie, co pozwoli na określenie wymiaru. Dobór wymiaru jest niezbędny ze względu na fakt, że przewodów grzewczych maty pod żadnym warunkiem nie można skracać.

 

Mamy jednak możliwość docięcia siatki, do której przymocowane są przewody i ułożenie obciętych fragmentów na przewidzianej do ogrzania powierzchni zgodnie z wcześniej przygotowanym planem.

 

 

 

 

ZANIM KUPISZ MATĘ

 

Wymierz dokładnie powierzchnię podłogi, na jakiej będzie instalowana mata.

 

Określ zapotrzebowanie na moc grzewczą pomieszczenia.

 

W nowym mieszkaniu na powierzchni podłogi zaznacz miejsca montażu umywalki, miski ustępowej, wanny, pralki, kabiny prysznicowej, mebli łazienkowych lub innych mebli i sprzętów, tak aby mata nie znalazła się pod nimi (określenie wielkości powierzchni montażu jest bardzo istotne, ponieważ pozwoli zakupić odpowiednią matę).

 

 

MONTAŻ

Każda mata wyposażona jest w czujnik regulatora temperatury, kable przyłączeniowe do sieci zasilającej tzw. "zimne" oraz puszkę instalacyjną. Przed montażem maty trzeba ustalić miejsce montażu puszki instalacyjnej. To pozwoli określić:

 

- przebieg przewodów (zimnych) doprowadzających napięcie do właściwych przewodów grzejnych maty,

 

- miejsce umieszczenia przewodu oraz samego czujnika termoregulatora.

 

Przewody doprowadzające oraz przewód czujnika temperatury umieszcza się w cienkich rurkach ochronnych (tzw. peszlach).

 

 


 

MONTAŻ MATY SAMOPRZYLEPNEJ

Wykuwamy rowek w podłożu na poprowadzenie kabla czujnika temperatury. Głębokość musi wystarczać na ułożenie rurki instalacyjnej tak, aby nie przeszkadzała potem w układaniu posadzki.

 

Wykonujemy w ścianie bruzdę do puszki instalacyjnej oraz na przewody zasilające.

 

 

 

 


Przed ułożeniem maty samoprzylepnej dokładnie czyścimy podłoże z kurzu, pyłu i brudu.

 

Matę samoprzylepną wystarczy rozłożyć i docisnąć do podłoża.

 

 

 

 


W czasie układania przycinamy siatkę w odpowiednich miejscach, aby obrócić matę i zmienić kierunek jej ułożenia. W ten sposób rozkładamy matę pasmowo. Pasma maty nie mogą na siebie zachodzić.


 

 

 


Prowadzimy na powierzchni kable "zimne" i mocujemy je do podłoża budowlaną taśmą samoprzylepną.


 

MATA UKŁADANA NA ZAPRAWIE

Instalację maty do montażu w zaprawie rozpoczyna rozłożenie maty "na sucho". Przycinamy siatkę w odpowiednich miejscach, aby rozłożyć matę na powierzchni, po czym zwijamy matę z powrotem.

 

Wykonujemy w ścianie bruzdę do puszki instalacyjnej oraz na przewody zasilające.

 

Rozrabiamy zaprawę klejową i rozprowadzamy ją na fragmencie podłoża tak, aby zmieściło się na nim całe pasmo maty lub jego fragment.

 

 

Układamy matę na powierzchni zaprawy, powodując jej "zatopienie".

 


 

 

 

Po ułożeniu maty można rozpocząć układanie płytek ceramicznych na zaprawie klejowej, specjalnie zalecanej przez producenta do montażu na ogrzewanej podłodze. Płytki układa się na warstwie zaprawy.


 

 

 

UWAGA

Podłaczanie maty do instalacji należy powierzyć elektrykowi z uprawnieniami. Podyktowane jest to wymogami bezpieczeństwa oraz warunkami gwarancji.

 

Dodano: 01-03-2012